Evdeki hava kalitesini iyileştirme

Belki birkaç yıl öncesine kadar evinizin içindeki hava kalitesi hakkında pek düşünmemiş olabilirsiniz, ancak daha hassaslaştığımız sağlık nedenleri ile evinizin havası dahil olmak üzere tüm alanlarını temiz ve mümkün olduğunca güvenli tutmanın önemini gün ışığına çıkardı.

Gerçek şu ki, hava kalitesi sağlığınız üzerinde düşündüğünüzden çok daha büyük bir etkiye sahip olabilir. ABD Çevre Koruma Ajansı istatistiklerine göre insanlar zamanlarının yaklaşık yüzde 90’ınını kapalı alanlarda geçirir. Solduğumuz havanın kalitesi, zamanın yüzde 90’ını geçirdiğimiz iç mekanlardan etkilenir.

Sağlıksız bir iç hava nedeniyle bazı ufak etkilere maruz kalabiliriz. Bunların arasında baş ağrıları, kulak, burun ve boğaz tahrişleri, baş dönmesi bulunur. Ancak daha ciddi etkiler kanser ve solunum hastalıklarını içerebilir.

Kaliteli bir hava temizleyici kullanmak, evinizdeki hava kalitesini iyileştirmenin bir yoludur. Yine de üç yönlü bir yaklaşımı aklınızda tutmalısınız. Uzmanlar, havayı filtreleyin, temiz hava verin ve nemi yönetin diyor. Siz veya evinizdeki birinin alerjisi varsa veya dışarıdaki çevresel koşullar nedeniyle iç mekanda düşük hava kalitesi meydana geliyorsa, iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için bazı ipuçlarımız var.

1. Havayı kirleten maddelerden kurtulun

ev hava kalitesi 2

İlk adım olarak iç mekan hava kalitenizin düşmesine neden olan her şeyi evinizden çıkarmanız gerekiyor. Bu kolay olabilir veya olmayabilir. Örneğin, evde temizlik malzemeleri, boya veya diğer kimyasallar varsa, bunları garaja ve ana yaşam alanınızın dışına taşımanız yeterlidir.

Bununla birlikte, hava kirliliğinin kaynağı evcil hayvanınız olduğunda durum daha da zorlaşır. Hasta olan bir aile ferdinin ortadan kaldırılması mümkün olmayan başka bir hava kirliliği kaynağı olabilir.

2. Temiz hava getirin

Evinizdeki hava kalitesini iyileştirmenin yolu, havalandırma için pencereleri açmak kadar basit ve hızlı olabilir. Ancak, hava, nem, kirlilik, polen seviyeleri ve dışarıdaki diğer yerel faktörlere bağlı olarak her zaman doğru pratik değildir.

3. Termostatınızı güncelleyin

Sirkülasyon moduna sahip bir termostat edinin. Bu termostatlardan bazıları iç mekan fanınızı saatte 20 dakika çalıştırırken, diğerleri fanın sabit hava akışı için sürekli olarak düşük hızda çalışmasına izin verebilir.

4. Banyoyu her zaman havalandırın

Banyonuzda fan varsa her zaman açık tutun. Bu kulağa aşırı gelebilir (ve belki biraz can sıkıcı olabilir, çünkü ses gıcırdıyor olabilir), ancak iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu özellik sürekli olarak kötü havayı evin dışına çekecek ve böylece onun yerine taze hava çekecek. Ayrıca banyonun havalandırma penceresini hiçbir zaman kapatmayın.

5. Nem alma cihazınızın bakımını yapın

Nem alma cihazınızı bölgenizdeki nemli mevsim boyunca temiz ve çalışır durumda tutmaya özen gösterin. Örneğin, İstanbul’da nemin en fazla olduğu Aralık ile Ocak aylarında anlam ifade eder. Güney illerinde ise yıl boyunca nem gidericilerin çalıştırılması mantıklı olacaktır.

6. Kışın nem ekleyin

İster taşınabilir ister profesyonel olarak kurulmuş bir sistem aracılığıyla teslim edilmiş olsun, nem, sağlıklı bir hava ortamı sağlamanın anahtarıdır (özellikle havanın tipik olarak kuru olduğu kış aylarında). Bu nedenle nemlendiriciler önerilir.

7. Kaliteli bir hava filtresi satın alın

Hava filtresinin kalitesi ne kadar yüksek olursa, yine de ortamda partikül olacaktır. Asıl nokta, daha küçük partiküllerin filtrenin daha hızlı tıkanmasına neden olacağı ve daha sık değiştirilmesini gerektireceğidir. Hava filtrenizi yaklaşık 30 günde bir (veya daha büyük kapasiteli bir filtreniz varsa altı ayda bir) değiştirmeniz önerilir. İhtiyaç duyduğunuzda elinizde olması için yedek filtreleri elinizin altında bulundurun.

8. Kokulu ürünleri sınırlayın

Bunu size söylemekten nefret ediyoruz, ancak sevdiğiniz kokulu mumlar, oda kokuları, difüzörler, vs. aslında evinizin içindeki kötü hava kalitesine katkıda bulunabilir. Bazıları formaldehit, benzen ve toluen gibi uçucu organik bileşikler içerir, bunlar sağlığınız için tehlikeli olabilir ve gözlerinizde, burnunuzda ve boğazınızda baş ağrısına ve tahrişe neden olabilir. Birçok temizlik, dezenfeksiyon, kozmetik, yağ giderme ve hobi ürünü de VOC olarak tabir edilen uçucu organik bileşikler içerir.

9. Ev bitkileri alın

ev hava kalitesi 3

İç mekan bitkileri, herhangi bir alana canlılık ve görsel ilgi katmanın harika bir yoludur, aynı zamanda evinizin içindeki oksijeni artırmaya ve havayı temizlemeye de yardımcı olabilir. Bunu, odun, temizlik ürünleri, mobilya, çöp, halı, doğal gaz ve daha fazlası dahil olmak üzere evinizin içinden kaynaklanan kirleticileri filtrelemeye yardımcı olarak yapıyorlar.

10. Hava kanallarınızı inceleyin

Hava kanallarını temiz tutmak, evinizin içindeki hava kalitesi için önemlidir. Hava kanallarınızın temizlenmesi gerektiğine dair bazı genel işaretler arasında kanallarda veya mobilyalarda görünür toz birikiminin yanı sıra alerji alevlenmelerinde bir artış olması olarak görülebilir.

11. Pişirme deliklerini kontrol edin

Mutfakta karbon filtreli bir davlumbaz veya mikrodalga fırın varsa, havalandırma deliklerinin çalıştığından ve bunları (ve filtreleri) düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Brülörler açıkken havaya karbon monoksit yayılabileceğinden, bir gaz menziliniz varsa bu özellikle önemlidir.

12. Zemin kaplamalarınızı temizleyin

Halı ve kilimler bir eve rahatlık katar, ancak aynı zamanda evcil hayvan tüyleri, kir, polen ve daha fazlasını yakalar. Bunlar aynı zamanda her adımda harekete geçirilebilecek parçacıklardır. Birikmeyi en aza indirmeye yardımcı olmak için bunları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Ayrıca, birikmeyi daha da önlemek için evde ayakkabı kullanmamanız önerilir.