Ahşap zemin nasıl temizlenir?

Ahşap zeminleri nasıl temizleyeceğinizi ve bütünlüğünü nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız, püf noktası onları sık sık ve metodik olarak temizlemektir. Sonuçta, ahşap zeminler evlerimizde en fazla yıpranmayı alan yerdir. Dışarıdan getirdiğiniz tüm tozu, kiri ve molozu düşünün. Karışıma çocuklar ve evcil hayvanlar eklemek yepyeni bir kir ve karışıklık seviyesi yaratır.

Kirli ahşap zeminler sadece kirli değildir, ancak ahşabın kendisine de zarar verebilir, bu da tamir edilmesi, yeniden cilalanması veya en kötü ihtimalle değiştirilmesi anlamına gelir ki bu da pahalıdır. Büyük bir sorun ya da yönetilemez hale gelmeden önce zemininizi düzenli olarak temizlemenin önemini büyüktür. Zeminin gerçekten kirlenmesini önlemek için haftada birkaç kez hızlı bir temizlik yapmanız önerilir.

Ahşap zeminleri temizlemenin gerçekten en iyi yolu var mı? İhtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Masif ahşap, laminat veya kompozit olsun, çeşitli ahşap yer döşemelerinin farklı şekilde bakımının yapılması gerekebilir. Bu, yüzeylerin nasıl temizlendiği ve bunların bakımı için kullanılan ürünler için geçerlidir.

Doğru temizlik araçlarının seçimi

Parke zeminleri temizlemenin en iyi yolu, tozu, kiri ve evinize getirilen diğer partikülleri temizlemek için mikrofiber toz paspası kullanmaktır. Mikrofiber toz paspası, bazı elektrikli süpürgeler gibi zeminlerinizi çizmez. Çoğu mikrofiber paspas parke zeminler için harikadır ve fayans, mermer, linolyum ve vinil gibi diğer yüzeylerde de kullanılabilir. Elinizde bol miktarda temiz mikrofiber paspas yedeği de bulundurduğunuzdan emin olun. Bu aynı zamanda çevre için tek kullanımlık ped kullanmaktan daha iyidir.

Ahşap zeminleri günlük olarak nasıl temizleyeceğinizi veya laminat ahşap zeminleri temizlemenin en iyi yolunu merak ediyorsanız, özellikle zamanınız kısaysa, robot süpürgesi kullanmak en kolay yoldur. Hem süpürge hem de paspas olduğu için akıllı bir seçimdir. Ayrıca, evden uzaktayken temizlemek için bir uygulama aracılığıyla programlanabilir. Her kullandığınızda tekerleklerde ve diğer bileşenlerde kir ve kalıntı olmadığından emin olun.

Doğal şekilde ahşap zemin temizliği

Sirke, parke zeminler için en iyi temizleyicidir ve aynı zamanda doğal, güvenli ve ucuzdur. Çeyrek fincan elma sirkesini 3.5 litre ılık suyla karıştırarak bir temizleyici hazırlayın. Elinizde elma sirkesi yoksa, alternatif olarak her türlü zemini temizlemek için aynı miktarda suya yarım bardak beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Sirke kokusundan hoşlanmıyorsanız, kokuyu maskelemek için birkaç damla esans yağı ekleyin.

Bu ev yapımı temizlik çözümünü kullanmak yalnızca zeminlerinizi derinlemesine temizlemekle kalmaz, aynı zamanda insanlar, evcil hayvanlar ve çocuklar için de güvenlidir. Ahşap zeminleri elma sirkesi ve suyla temizlemenin bir başka avantajı da, mağazadan satın alınan veya kimyasal bazlı birçok temizlik ürünü gibi iz bırakmaması veya durulama gerektirmemesidir. Bu aynı zamanda iyi bir zaman kazandırıcı olabilir.

Herhangi bir toz partikülünü gidermek için öncelikle yüzeydeki tozu almayla başlayın ve ardından bir kovaya ev yapımı sirke çözeltisi doldurun. Bundan sonra, mikrofiber düz bir paspas kullanın, su karışımına batırın ve temizlemeye başlayın. Temizlerken, ahşap zeminleri asla çok ıslatmamanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir, çünkü bu yüzey kaplamayı kaldırabilir veya potansiyel olarak eğrilmeye veya bozulmaya neden olabilir.

Ahşap zeminlerin mutlaka sirke ile temizlenmesi gerekmediğini unutmayın. Yalnızca su kullanabilirsiniz, ancak çok fazla şeyin sızmamasına veya kaplamayı kaldırmamasına dikkat edin.

Ahşap zeminleri temiz tutmak için ipuçları

Ahşap döşeme saniyeler içinde ışıltılı ve temiz bir durumdan tamamen kirli hale gelebilir. Bir dökülme, bir çift çamurlu ayakkabı veya hatta eve hücum eden kirli bir köpek aniden büyük bir baş ağrısına neden olabilir.

Bir de insanların eve gelip gitmelerinin bir sonucu olan günlük kir var. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, ilk etapta karışıklıkları önlemektir. Evinizi ayakkabısız bir bölgeye çevirin. Bu rahat hissettiğiniz bir şey değilse, bir paspas satın alın ve girmeden önce ayakkabılarınızı silin. Konuklarınızı da aynısını yapmaya teşvik edin.

Kaplamasız parke zeminler nasıl temizlenir

Kaplamasız ahşap zeminler, parke zeminlerden farklıdır çünkü su, ahşaptan kolaylıkla emilebilir ve bu da döşemenin ömrü ve durumu üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak toz paspası kullanın, bu yüzden fazla birikme olmaz. Daha derin bir temizlik yapmanız gerektiğinde, nemli bir mikrofiber bez kullanın ve hemen kuru bir mikrofiber bezle kurulayın.