Windows’ta DISM onarım aracı nedir?

Windows 10 kesinlikle büyük bir hızla gelişirken, bazı yaygın Windows sorunlarının hala işletim sisteminde hatalara sebep olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Microsoft’un bu tür sorunları birkaç komut yardımıyla kullanıcıların gidermelerine olanak sağlamak için bazı gelişmiş Windows 10 özelliklerini korumasının nedeni budur.

Burada, Windows 10’u yeniden kurmanıza gerek kalmadan sistem hatalarının çoğunu çözebilen Windows 10’daki DISM aracından bahsediyorum. Dolayısıyla, Windows 10’daki DISM aracının ne olduğunu ve size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin. Burada, Windows 10’daki DISM ve SFC araçlarıyla ilgili her şeyi ele aldık.

Windows 10’da DISM Aracı nedir?

DISM, Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi anlamına gelir. Bozuk bir sistem görüntüsünden kaynaklanan sorunları gidermek için genellikle yöneticiler ve uzmanlar için geliştirilmiş bir komut satırı aracıdır. Örneğin, “Bir yönetici bu uygulamayı çalıştırmanızı engelledi” gibi hatalar alıyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla sistemin bozulmasıdır. Bu senaryoda, sistem bileşeninin kendisi değiştirilir, böylece Windows düzgün çalışamaz ve kendini düzeltemez.

Bu tür bir sorunu çözmek için genellikle Windows 10’u yeniden kurmanız gerekir. Ancak, burada DISM devreye girer ve Windows 10’u yeniden kurulmasına gerek kalmadan orijinal görüntüyü internetten almanıza yardımcı olur. Tüm işletim sistemini yeniden kurmadan, görünüşte onarılamaz hataları Windows 10’unuzda kolayca giderebilirsiniz. Bu, Windows 10’un en iyi özelliklerinden biri gibi görünüyor, değil mi?

Bunun dışında, dosyaların bütünlüğünü kontrol eden ve DISM tarafından dağıtılan görüntüye göre PC’nizin sağlığını tamamen geri yükleyen SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) aracı da vardır. Özetle, DISM aracıyla işlemleri tamamladıktan sonra SFC aracını çalıştırmanız gerekir. Devam edelim, öğreticiye göz atalım ve Windows 10’u onarmak için DISM aracını nasıl kullanacağınızı öğrenelim.

Windows 10’da DISM Aracı Nasıl Kullanılır?

1. Öncelikle, klavyede Windows tuşuna bir kez basın ve arama kutusuna “cmd” yazın. Bundan sonra, Komut İstemi’ni açmak için “Yönetici olarak çalıştır”a tıklayın.

2. Öncelikle, bilgisayarınızın sağlık durumunu incelemek için CheckHealth işlemini çalıştırmanız gerekir. CheckHealth işlemini başlatmak için DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth komutunu Komut İstemi penceresine kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir. Tamamlandıktan sonra herhangi bir hata verirse, bilgisayarınız büyük olasılıkla bozulmuştur.

CheckHealth

Not: DISM aracını çalıştırmak için aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.

3. Bunu yaptıktan sonra ScanHealth işlemini DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth komutu ile çalıştırın. İşletim sistemi içindeki her türlü hatayı arayan biraz gelişmiş bir işlemdir.

ScanHealth

4. Son olarak, Windows 10’da DISM aracı aracılığıyla RestoreHealth işlemini DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutu ile çalıştırın. İşletim sisteminin tüm bozuk bileşenlerini değiştirecek ve PC’nize yeni bir görüntü yerleştirecektir. Bu işlemin işlemi tamamlamadan önce önemli ölçüde zaman alacağını unutmayın, bu nedenle sabırlı olun ve aracın yoluna devam etmesine izin verin. İşlemi zorla durdurmak isterseniz, Windows 10’da Ctrl + C klavye kısayoluna basın.

RestoreHealth

5. Yukarıdaki işlemler tamamlandığında, dosya bütünlüğünü kontrol etmek için SFC /scannow komutu ile SFC aracını çalıştırmanız ve işlem sırasında bunları da düzeltmeniz gerekir. Windows 10 bilgisayarınızla ilgili tüm sorunları çözmek için bu komutu 2-3 kez çalıştırmanız gerekebilir.

DISM aracıyla ilgili kısa açıklamamız bu kadar. Bu sayede bilgisayarınızı düzeltmek ve Windows 10’u hızlandırmak için onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenmiş oldunuz. Genel olarak, kullanıcılar komut satırı işlemlerinden uzak durur, ancak bana inanın, DISM aracı, Windows 10 PC’nizi rahatsız eden sorunların çoğunu çözmenin kolay bir yoludur. Yukarıda listelenen komutları kopyalayıp yapıştırmanız gerekiyor, hepsi bu.