Face ID çalışmıyor sorunu için çözüm

Parmak izi tarayıcısı için altın standardı olduğuna inanılan Touch ID’nin yanı sıra Face ID ise yüz tanıma kilidi olarak kullanılır. Her şey birinci sınıf kalitede olmasına rağmen, Apple’ın yüz kilidi açma özelliği arada bir sorunla karşılaşıyor. Zaman zaman herhangi bir sebep olmaksızın kimlik doğrulaması yapılamayabilir. Bu durum bazen sinir krizi geçirmenize neden olacak kadar ciddidir. Kendimi birçok kez bu tür sorunları yaşarken bulduğum için, iPhone’da çalışmayan Face ID’yi düzeltmek için mümkün olan en iyi çözümleri listeledim. Hızlı bir çözüm arıyorsanız, bunlara bir şans verin.

Face ID’nin iPhone’unuzda çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Örneğin, rastgele bir yazılım arızası, çeşitli bir hata, maskeniz veya hatta güneş gözlükleriniz veya hatalı ekran koruyucu kaplamanız nedeniyle sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle, iOS’taki Face ID sorunlarını düzeltmek için çeşitli şeylere yakından bakmanız gerekecek. iPad Pro’nuzda da Face ID sorunlarını gidermek için bu çözümleri deneyebileceğinizi belirtmekte fayda var. Bu nedenle, iPhone veya iPad Pro’nuzda sorun yaşayıp yaşamadığınıza bakılmaksızın, Face ID’nin çalışmaması sorununu düzeltmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

1. iPhone’u Yeniden Başlatın

Dediğim gibi, bu çözümlerden bazıları kulağa aptalca gelebilir ve bu muhtemelen hepsinden en saçma olanıdır. iPhone’unuzu yeniden başlatmak, karşılaştığınız çılgın aksaklık veya sorun ne olursa olsun ilk denemeniz gereken ilk şeydir. iPhone X ve sonrakilerle telefonunuzu kapatma işlemi biraz farklı hale geldi. Şimdi, iPhone’unuzu kapatma seçeneğini görene kadar yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutmanız gerekir.

iPhone’unuz kapatıldıktan sonra, Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun ve telefonunuzun açılmasını bekleyin. Face ID’nizin çalışmadığı vakaların çoğunda bu basit yöntem sorunu çözmelidir.

2. Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

iPhone / iPad Pro’nuzda Face ID çalışmıyorsa, kontrol etmeniz gereken başka bir şey de en son yazılım güncellemesidir. Apple, sık sık yeni yazılım güncellemeleri yoluyla hata düzeltmeleri yayınlar ve güncellemeler yayınlanır yayınlanmaz iPhone’unuzu güncellemeniz gerekir. Bir yazılım güncellemeniz olup olmadığını kontrol etmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Yazılım Güncelleme‘ye gidin ve bir güncelleme varsa “İndir ve Yükle” düğmesine dokunun.

3. Yeterli Mesafeyi Bırakın

Face ID’niz bazen çalışmıyorsa, iPhone’unuzu gerekli bir mesafede tutmama ihtimaliniz yüksektir. Apple’ın yönergelerine göre, Face ID’nin kusursuz çalışması için iPhone’unuzu 25 cm ila 50 cm arasında tutmanız gerekir. Bu nedenle, iPhone’unuzun kilidini Face ID kullanarak açarken bu önemli şeyi aklınızda bulundurun.

4. Güneş Gözlüğünüzü Kontrol Edin

Ayrıca, belirli güneş gözlüğü türlerini takarken Face ID’nin çalışmayı durdurabileceğini bilmelisiniz. Kızılötesi ışığın geçmesini engelleyen güneş gözlükleri, kızılötesi ışık doğrulama sisteminin bir parçası olduğundan Face ID’nin başarısız olmasına neden olur. Ne yazık ki, Face ID ile hangi güneş gözlüklerinin çalışmayacağını anlamanın bir yolu yok, bu yüzden sorunun sizin güneş gözlükleriniz olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

5. Maske Kullanımı

Face ID maske takılı iken çalışmaz. Yüzünüzde maske varsa, sistem sizi PIN kodu girmeye zorlar. Bu durumda maskenizi çıkartmak yerine durumu kabullenip PIN kodu girmek, sağlığınız için daha iyidir.

6. Yüz Kimliği Sensörlerinin Kapalı Olmadığından Emin Olun

Face ID’nin iPhone / iPad Pro’nuzda çalışmayı bırakmasının en büyük nedenlerinden biri, kullanıcıların bilmeden Face ID sensörlerini kapatmasıdır. Ayrıca kullandığınız ekran koruyucu kaplama bozulmuş olabilir veya sensörler kirli ve tozla kaplı olabilir. Bu nedenle, Face ID çalışmıyorsa, sensörleri düzenli olarak temizlemeniz ve cihazınızdaki ekran koruyucuları kaldırmanız / yeniden uygulamanız gerekir. Çentik için hassas bir kesime sahip bir ekran koruyucu kullanmanızı öneririz.

7. Alternatif Görünüm Ayarlayın

Apple, iOS 12 veya sonraki sürümlerde kullanıcıların alternatif bir görünüm ayarlamasına izin verir. Bu, çalışmaları maske takmalarını veya yüzlerinin bir bölümünü örtmelerini gerektiren insanlar için harika bir özelliktir. Bu özelliği, o belirli görünümü alternatif bir görünüm olarak ayarlamak için kullanabilirler, böylece Face ID onları her durumda tanımlayabilir. Alternatif bir görünüm ayarlamak için Ayarlar uygulamasını açın ve Face ID ve Parola > Alternatif Bir Görünüm Ayarla‘ya gidin ve onu kurun.

8. Dikkat Duyarlı Özelliği kapatın

Varsayılan olarak Face ID, cihazın kilidini açmak amacıyla iPhone’unuza bakmanızı gerektirir. Bu ekstra güvenlik için kullanışlı bir özellik olsa da, çok fazla başarısız kilit açma girişimiyle karşılaşırsanız bu özelliği kapatmanız gerekir. Bu özelliği Ayarlar uygulamasında Face ID ve Parola seçeneğine giderek bulabilirsiniz. Burada Face ID için Dikkat Gerektir seçeneğini görmek için aşağı kaydırabilir ve bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Açma / kapama düğmesini kapattığınızda, ekranda “Bunu kapatırsanız Face ID, gözleriniz net bir şekilde açık olmasa ve ekrana bakmasa bile iPhone’unuzun kilidini açacaktır” diyen bir açılır pencere belirir. İşlemi onaylamak için Tamam’a dokunun.

9. Face ID’yi sıfırlayın

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, yapabileceğiniz son şey Face ID’yi sıfırlamak ve tekrar kurmaktır. Çoğu zaman, Face ID’nin kötü işleyişini çözer. Bu nedenle, sıfırlama işlemini tavsiye ederim. Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasını açın, Face ID ve Şifre’ye dokunun ve ardından yüz verilerinizi yeniden kaydetmek için “Face ID’yi Sıfırla” seçeneğine dokunun.