Android ve iPhone’da SMS’leri otomatik silme

SMS eskidi, ancak MMS gibi henüz ortadan kaybolmadı. Gereksiz mesajları silmeden önce mesajları kontrol eden biriyseniz, bu mesajların Android veya iPhone cihazınıza yığılmasının telefon depolama alanınızı yediği gerçeğinin farkında olmalısınız. Bu yüzden bugün, akıllı telefonlarınızdan eski mesajları otomatik olarak silerek gereksiz metin mesajlarından nasıl kurtulabileceğinizi size anlatacağım.

Aslında ülkemizde SMS o kadar gereksiz şekilde kullanılıyor ki, her gün gelen onlarca tanıtım mesajından telefonlarımızın gelen kutuları işgal altında oluyor. Bu mesajlar biriktikçe bunları akıllı telefonunuzdan silmek acı verici olabilir. Her şeyi kaotik hale getirir ve aynı zamanda değerli depolama alanını tüketir. Bu yüzden bugün, Android ve iOS’ta eski metin mesajlarının nasıl otomatik olarak silineceğini göstereceğiz. Bu rehber, eski SMS’leri otomatik olarak silerek metin mesajlarınızı daha iyi düzenlemenize yardımcı olacaktır. Otomatik metin silme işlemi, Android veya iOS cihazı kullanmanıza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak her iki platformda da eşit derecede kolaydır.

iPhone’da Metin Mesajlarını (SMS) Otomatik Olarak Silmek

iPhone’da yerleşik olarak mesajlar otomatik silinebiliyor. iPhone’da 30 güne veya 1 yıla kadar eski mesajların otomatik silinmesi mümkündür.

iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın. Şimdi aşağı kaydırın ve Mesajlar’a dokunun.

iphone mesajlar ayarlar

Sonraki sayfada aşağı kaydırın ve Mesaj Geçmişi bölümünün altındaki “Mesajları Tut” seçeneğine dokunun. Son olarak, eski mesajlardan kurtulmadan önce ne kadar süre saklamak istediğinize bağlı olarak 30 Gün ve 1 Yıl arasından seçim yapın. Daha eski mesajlar hemen silinecek ve istenen otomatik silme süresini seçtikten sonra “Sil” düğmesine dokunarak bu işlemi onaylamanız gerekecek.

iphone sms otomatik silme 2

Son sayfada “Sonsuza Dek”i seçmek iPhone’unuzdaki metin mesajlarının otomatik olarak silinmesini tamamen engelleyecektir. Bu, eski SMS’lerin korunmasına yardımcı olacak olsa da, bir süre sonra telefonunuzu tıkayan binlerce mesajla karşılaşabilirsiniz.

Android’de Metin Mesajlarını (SMS) Otomatik Olarak Silmek

Android’de yerleşik olarak otomatik mesaj silme özelliği yoktur. Google Hangouts veya Samsung kullanıyorsanız yerleşik Mesaj uygulamasını kullanarak mesajları otomatik olarak silinmeye ayarlayabilirsiniz.

Android telefonunuzda Google Hangouts’u açın ve sol üst köşedeki hamburger menüsüne (üç satır) dokunun. Kayar bölmeden Ayarlar’ı seçin. Sonraki sayfada, Genel ayarlar altında “SMS” öğesini seçin. Farklı bir varsayılan SMS uygulaması kullanıyorsanız Hangouts’u varsayılan uygulamanız olarak ayarlamanız gerekir. Açılır onay kutusunda, Hangouts’u varsayılan SMS uygulamanız olarak ayarlamak için “Evet” i seçin. Şimdi Eski mesajları sil geçişini açın. Depolama alanınız azaldığında eski kısa mesajlarınız (SMS) artık otomatik olarak silinecek.

Maalesef Hangouts, mesajları silmeden önce ne kadar süreyle kaydetmek istediğinizi kontrol etme seçeneği sunmuyor. Dahası, Google yakında Hangouts’u Google Chat lehine kullanımdan kaldıracak, bu nedenle bu yöntem bile çok uzun süre çalışmayabilir.

Samsung Mesaj uygulamasında aynı işlemi yapmak için, Mesajlar uygulamasını açın. Ekranın sağ üst köşesindeki Daha Fazla düğmesine dokunun. Ayarlar seçeneğini seçin. Diğer ayarlar seçeneğine dokunun. Açmak için Eski mesajları sil’in sağındaki düğmeye dokunun.