Windows görev çubuğunda haberler ve ilgi alanlarını kaldırma

Microsoft kısa süre önce Windows 10 için bir ‘haberler ve ilgi alanları’ görev çubuğu pencere aracını duyurdu. Bu özellik daha önce yaygın olarak bulunmasa da, şimdi beta ve sürüm önizleme halkalarında Windows Insider’lara genişletildi. Yakında herkese açık hale getirileceği anlamına geliyor. Yararlı olmasına rağmen, bu widget görev çubuğunda yer kaplar ve bazı kişiler onu kullanmayı tercih etmeyebilir. Bu nedenle, bu makalede, haberler ve ilgi alanları widget’ını Windows 10’un görev çubuğundan kaldırmak için ilgili adımlardan geçeceğiz.

Bunu, Dev kanalında Windows 10 Insider Preview build 21359.1 çalıştıran bir Windows 10 dizüstü bilgisayarda test ettim. Haberler ve ilgi alanları, görev çubuğunda haberler, maç skorları, trafik güncellemeleri ve hava durumu gibi çeşitli bilgileri gösteren, yakında çıkacak bir Windows 10 özelliğidir. Görünüşü şöyledir:

windows 10 haberler ve ilgi alanlari

Haberler ve İlgi Alanları nasıl kaldırılır?

Böyle bir karmaşanın ve görsel dağınıklığın hayranı değilseniz, şu anda Windows 10 görev çubuğundaki haberler ve ilgi alanları pencere aracını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

1. Görev çubuğunda herhangi bir yere sağ tıkladığınızda aşağıdaki seçenekler listesini göreceksiniz. “Haberler ve ilgi alanları” özelliğine erişiminiz varsa, burada “Haberler ve ilgi alanları” başlıklı yeni bir seçenek göreceksiniz. Genişletilmiş seçenekler kümesini görmek için fare işaretçinizi üzerine tıklayın veya üzerine getirin.

haberler ve ilgi alanlari kaldirma 1

2. Bu özelliği özelleştirmek için kullanabileceğiniz üç seçenek vardır. Simgeyi ve metni görmeyi, yalnızca hava durumu simgesini görmeyi veya haberler ve ilgi alanları widget’ını tamamen devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Ayrıca, widget’ı yalnızca üzerine tıkladığınızda açılır yapma seçeneğiniz de vardır.

3. Widget’ın görev çubuğunuzda çok fazla yer kaplamasını istemiyorsanız, yalnızca simgeyi tutmayı seçebilirsiniz. Yalnızca bir hava durumu simgesi görmek için “Yalnızca simgeyi göster” seçeneğini seçin.

4. Alternatif olarak, haberler ve ilgi alanları widget’ını tamamen devre dışı bırakmak için “Kapat” seçeneğini de seçebilirsiniz. Aşağıda görebileceğiniz gibi, devre dışı bıraktıktan sonra Windows 10 görev çubuğunda artık haberler ve ilgi alanları bölümü görünmüyor.

haberler ve ilgi alanlari kaldirma 2

Böylece, Windows 10 bilgisayarınızda Microsoft’un haberler ve ilgi alanları görev çubuğu widget’ından bu şekilde kurtulabilirsiniz.