Bir ilişkide kıskançlığın üstesinden nasıl gelinir?

Partnerinizin nereye gittikleri konusunda size yalan söyleyip söylemediğini hiç merak ettiniz mi? Belki Facebook’ta eşinizin hesabını kontrol ettiniz. Ya da partnerinizi yapmadığından oldukça emin olduğunuz bir şeyle suçlayarak mükemmel bir akşamı mahvettiniz mi? Eğer öyleyse, kıskançlık kulübüne hoş geldiniz. Sonuç olarak, kıskançlığın eğlenceli bir tarafı yok. İlişkileri mahveder, sizi çıldırtır ve kalbinizde yaşayan incitici bir şüphe ampulü doğurur. Ancak kıskançlığın üstesinden gelmeye çalışmak bazen bir gelgit dalgasını kontrol etmeye çalışıyormuş gibi hissettirebilir.

Kimse kıskanç olmak istemez. Kıskançlık, aksi takdirde harika bir ilişkiyi mahvedebilir. Güvensizliği besler, benlik saygısına zarar verir ve nadiren işe yarar. Yine de çoğumuz onun düşüncelerimizi, eylemlerimizi ve konuşmamızı bastırmasını engelleyemiyoruz. Peki, bu konuda ne yapabiliriz? Kıskançlığı nasıl yenebilirsin? İşte ilişkinizde kıskançlığın üstesinden gelmek için 8 ipucu.

1. Ona Kadar Sayın

Partnerinizin bir başkasına göz kırpan bir mesaj göndermesini ya da seksi bir ünlüye aşık olmasını dinlemenin eğlenceli bir tarafı yok, ama bunlar için gerçekten üzülmeye değer mi?

Kıskançlığınız sizi sinirlendirmeye başladığında, gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve ona kadar sayın. On saniye geçtikten sonra, kendinize üzüldüğünüz şeyin gerçekten gününüzü mahvetmeye değer olup olmadığını sorun.

2. İçgüdülerinize Güvenin

Yukarıdaki ipucu, eşlerinden şüphelenmek için meşru nedenleri olanlar için değil (başkalarıyla açıkça flört eden, gizli arkadaşlıklar kuran veya size yalan söyleyenler gibi) gereksiz kıskançlıkla uğraşan kişiler için tasarlanmıştır. Partnerinizin sadık olup olmadığını nasıl anlarsınız? Sonuç olarak şudur: İçgüdülerinize güvenin.

Aptalca bir şeye aşırı tepki veriyorsanız, muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak içgüdüleriniz size ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini söylüyorsa, muhtemelen haklısınız! Partnerinizle nasıl hissettiğiniz hakkında sakin ve saygılı bir şekilde konuşun ve ilişkinizi neyin beslediğini öğrenin.

3. Güven Oluşturma Üzerinde Çalışın

Güven, sağlıklı, mutlu ve tatmin edici bir ilişkinin önemli bir yönüdür. Kıskançlığın üstesinden gelmek, sağlıklı bir güven düzeyine sahip olmayı içerir. Aşağıdakileri yaptığınızda bir çift olarak güven inşa edersiniz:

 • Birbirinize yalan söylemeyin
 • Eylemlerinizden sorumlu olun
 • Şüphenin faydasını verin
 • Duygularınızı ifade edin
 • Eşinizin yapmasını istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın
 • Güvenilir olduğunuzu gösterin

Bunları yaparak, siz ve eşiniz, ilişkinizde kendinizi güvende ve sevilmiş hissetmenizi sağlayacak sağlıklı bir güven inşa edeceksiniz. Sadece kimsenin mükemmel olmadığını ve eşinizle istemeden birbirinize zarar vereceğiniz zamanlar olacağını unutmayın. Bu yüzden ara sıra bazı şeylerin kaymasına izin vermek ikinize de zarar vermez.

4. Öz Sevgiyi Arttırın

Kıskançlık genellikle benlik saygısı sorunlarından kaynaklanır. Birinin koşulsuz sevgisine layık hissetmeyebilirsiniz veya belki biri geçmişte güveninize ihanet etti ve kalbinizi vermekten rahatsızlık duymanıza neden oldu.

Durum ne olursa olsun, sağlıklı bir ilişki, sağlıklı bir kendini sevme seviyelerinden kaynaklanır. Kendinizi sevmeyi artırmak, kıskançlığın üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Yalnız zaman geçirerek ve kendi şirketinizi takdir etmeyi öğrenerek, vücudunuza iyi davranarak ve kendinizi geliştirme üzerinde çalışarak kendinize olan sevginizi ve saygınızı artırma alıştırması yapabilirsiniz.

5. Duygularınızı İletin

Sizin ve eşinizin uygun olduğunu düşündüğünüz ilişki davranışı tamamen farklı olabilir, bu yüzden duygularınızı açıkça iletmek çok önemlidir.

Duygularınızı iyi iletmek, kıskançlığın üstesinden gelmek için önemli bir adımdır. Hangi eylem ve davranışların eşinize zarar vereceğini ve bunun tersinin farkında olmak, sizin ve eşinizin saygıya dayalı sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

6. Danışmanlığı Düşünün

Kıskançlığınız ilişkinizi iyileştiriyor mu? Çoğu zaman kıskançlık, geçmişte başınıza gelen bir şeyden kaynaklanır. Belki de travmatik bir çocukluk geçirdiniz ya da duygusal, sözlü veya fiziksel olarak güvendiğiniz biri size zarar verdi. Durum ne olursa olsun, terapi yardımcı olabilir. Bir profesyonelle yüz yüze, Zoom/Skype aracılığıyla veya bir sohbet odasında konuşmak, kıskançlık içinde davranmanıza neden olan şeyin kökenine inmenize yardımcı olabilir.

Bir terapist ayrıca gelecekte öfke veya kıskançlıkla başa çıkmanız için size başa çıkma mekanizmaları verebilir. Hatta duygularınızı doğrulayabilir ve kıskanç olmak için meşru bir nedeniniz olabileceğini size bildirebilir. Eşiniz, geçmişte sadakatsizlik yapmış olabilir, sizi güdülerinden şüphelendirecek bir şey yaptıysa, bazı çiftler danışmanlığına veya çevrimiçi bir evlilik kursuna göz atmaya değer olabilir.

7. İlişki Beklentilerinizi Ayarlayın

Kıskançlığın üstesinden gelmek için bir ipucu, ilişkiniz için beklentilerinizi yeniden ayarlamaktır. İnsanların ilişkiler için sıklıkla sahip oldukları bazı gerçekçi olmayan beklentileri buradan öğrenin.

Bir ilişki içinde olmanız, başka birini çekici bulma yeteneğinizi kaybettiğiniz anlamına gelmez. Mevcut romantizminizin dışında birini fark etmek, ilişkinizde yanlış bir şey olduğu veya eşinize bağlı olmadığınız anlamına gelmez. Partneriniz bir başkasına olan çekiciliğine göre hareket etmediği sürece, bu endişelenecek bir şey değildir. Beklentilerinizi ayarlamanın standartlarınızı düşürmek anlamına gelmediğini unutmayın. Sana kendini kötü hissettiren biriyle birlikte olmamalısın.

8. Kıskançlığı Sağlıklı Bir Şekilde İfade Edin

Hemen ifade edildiğinde kıskançlığın kötü bir şey olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir! Kıskançlık aslında çiftlere şu konularda yardımcı olabilir:

 • Birbirinize daha fazla değer verin, birbirinizi hafife almayın
 • Sevgiyi ve şefkati artırın
 • Kişisel gelişimi teşvik edin
 • Birbirinizi mutlu etmek için çok çalışın
 • İşler yolunda gitmediğinde haberci gibi davranın

Ama yine de, kıskançlığı nasıl ifade ettiğiniz, bunun hayatınızda ne kadar yardımcı olduğu konusunda belirleyici faktör olacaktır. Partnerinize bağırırsanız, muhtemelen bu ilişkinizi iyileştirmeyecektir. Ancak endişelerinizi saygılı bir şekilde ifade ederseniz, siz ve eşiniz kıskançlığı bir çift olarak öğrenme ve büyüme fırsatı olarak kullanabilirsiniz.