Windows Gezgini yeniden başlatma

Windows 10 kullanırken, bazı durumlarda Windows masaüstünün donduğunu ve artık Başlat Menüsünü kullanamayacağınızı, programlara tıklayamayacağınızı, dosyaları sürükleyemeyeceğinizi veya pencereler arasında geçiş yapamayacağınızı görebilirsiniz. Dosya Gezgini açılmıyor gibi bir sorun olduğunda, Windows Gezgini veya Explorer.exe ile alakalı sorunlu işlemden kaynaklanıyor olabilir ve genellikle yeniden başlatılarak düzeltilebilir.

Explorer.exe, Windows işletim sistemlerinde C:\Windows\explorer.exe konumunda bulunan bir yürütülebilir dosyadır. Windows başladığında ve bir kullanıcı oturum açtığında, işletim sistemi, masaüstü, görev çubuğu ve Başlat Menüsü gibi Windows kullanıcı ortamını görüntüleyen Explorer.exe işlemini başlatır. Explorer.exe işlemini yeniden başlatmak için aşağıda açıkladığımız üç farklı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yöntem 1: Windows Explorer.exe’yi Windows 10 Görev Yöneticisi aracılığıyla yeniden başlatın

Windows 10 kullanıyorsanız, Explorer.exe’yi yeniden başlatmanın en kolay yolu Görev Yöneticisidir. Windows 10’da Explorer.exe’yi yeniden başlatmak için lütfen şu adımları izleyin:

 1. Ctrl + Alt + Delete klavye kombinasyonuna basarak ve Görev Yöneticisi‘ni açın veya görev çubuğunu sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçerek Görev Yöneticisi’ni açın. Görev Yöneticisi açıldığında, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Diğer ayrıntılar” seçeneğine tıklayın.
  gorev yoneticisi diger ayrintilar
 2. İşlemlerin tam listesi görüntülendiğinde, Windows Gezgini işlemini bulana kadar aşağı kaydırın. Ardından işleme sağ tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Yeniden Başlat’ı seçin.
  windows explorer yeniden baslatma
 3. Explorer.exe işlemi şimdi sonlandırılacak ve otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Bu işlem sırasında masaüstünüzün kısa bir süre kaybolduğunu ve ardından yeniden göründüğünü göreceksiniz.
 4. Windows Gezgini yeniden başlatıldığına göre, Görev Yöneticisini kapatabilirsiniz.

Yöntem 2: Windows Explorer.exe’yi Komut İstemi ile yeniden başlatın

Bu yöntem, Explorer.exe işlemini doğrudan Komut İstemi’nden yeniden başlatmanıza olanak tanır. Bu yöntem Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da çalışır. Explorer.exe’yi komut isteminden yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat düğmesine tıklayıp cmd girerek ve ardından görünen Komut İstemi arama sonucunu tıklayarak bir Windows Komut İstemi açın.
 2. Komut İstemi açıldığında, taskkill /F /IM explorer.exe & start explorer.exe yazın ve komut istemine explorer komutunu başlatın ve klavyenizde enter tuşuna basın. Bu komut explorer.exe’yi sonlandıracak ve ardından masaüstünüzü tekrar görebilmeniz için işlemi hemen yeniden başlatacaktır.
  windows explorer yeniden baslatma 2
 3. Komutu girdikten sonra, Windows masaüstünün bir saniyeliğine kapandığını ve ardından yeniden başlatıldığını göreceksiniz. Explorer.exe işlemi yeniden başlatıldığında artık Windows Komut İstemi’ni kapatabilirsiniz.

Yöntem 3: Explorer’dan çıkın ve ardından Görev Yöneticisi aracılığıyla yeniden başlatın

Bu konuda Windows 7 veya Windows’un herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız, önce Görev Yöneticisi’nde işlemi sonlandırıp ardından Yeni Görev Oluştur iletişim kutusundan yeniden çalıştırarak Explorer.exe işlemini yeniden başlatabilirsiniz. İşlemi sonlandırarak explorer.exe’yi yeniden başlatmak için şu adımları gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Ctrl + Alt + Delete klavye kombinasyonuna basarak ve Görev Yöneticisi‘ni seçerek veya görev çubuğunu sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçerek Görev Yöneticisi’ni açın. Görev Yöneticisi açıldığında, explorer.exe işlemini bulana kadar işlemler listesinde ilerleyin ve aşağıda gösterildiği gibi sağ tıklayın. Bağlam menüsü açıldığında, İşlemi Sonlandır seçeneğine tıklayın.
  windows explorer yeniden baslatma 3
 2. Explorer.exe işlemini sonlandırmaya çalıştığınızda, sizden isteği onaylamanızı isteyecektir. Bu istemde, İşlemi sonlandır düğmesine tıklayın.
 3. Şimdi Explorer’ın kaybolduğunu göreceksiniz. Görev Yöneticisi’nde, Dosya menüsüne tıklayın ve Yeni Görev (Çalıştır…) öğesini seçin.
  windows explorer yeniden baslatma 4
 4. Yeni Görev Oluştur istemi göründüğünde, Aç: alanına explorer yazın ve ardından Tamam düğmesine basın.
  windows explorer yeniden baslatma 5
 5. Explorer.exe işlemi şimdi başlayacak ve Windows Masaüstü’nü tekrar göreceksiniz. Artık Explorer.exe işlemi başladığına ve masaüstünü görebildiğinize göre, Görev Yöneticisini kapatabilirsiniz.