Güç düğmesini devre dışı bırakma

Windows’ta güç, uyku ve uyandırma düğmelerini devre dışı bırakabilirsiniz. Her düğmenin nasıl devre dışı bırakılacağını öğrenmek için aşağıdaki seçenekleri inceleyin. Windows 10’da güç düğmesini devre dışı bırakmanın veya farklı bir göre yapmasını sağlamanın kolay bir yolu vardır.

Bir dizüstü bilgisayar veya tablet kullanıyorsanız, Güç Düğmesine basmak çoğu durumda dizüstü bilgisayarınız veya tabletinizi Uyku moduna veya Karma Uyku moduna sokar. Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, çoğu durumda cihazlarınız kapanır. Ancak, bazı insanlar yanlışlıkla yaptıklarında veya komik olduğunu düşünen biri güç düğmesine bastığında sistemlerinin bekleme moduna geçmesini veya kapanmasını sağlar. Bu kılavuzu izleyerek bu düğmeyi Windows’ta kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows’ta güç düğmesini devre dışı bırakmak

Windows 10’da bilgisayarınızın güç düğmesinin çalışma şeklini değiştirmek için Denetim Masası‘na gitmek gerekir. İlk olarak, Başlat menüsünü açıp “denetim” yazarak Denetim Masası’nı bulun ve ardından Enter tuşuna basın veya Denetim Masası simgesini tıklayın.

 1. Denetim Masası‘nı açın.
  denetim masasi
 2. Denetim Masası’nda Güç Seçenekleri‘ni seçin.
  denetim masasi guc secenekleri
 3. Güç Seçenekleri penceresinde, sol gezinme bölmesindeki Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin bağlantısını tıklayın.
  guc dugmelerinin yapacaklarini secin
 4. “Güç düğmesine bastığımda” ve “Uyku düğmesine bastığımda” seçenekleri için açılır listeyi tıklayın ve gerçekleştirilecek eylemi seçin. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Pilde ve Fişe takılı seçeneklerini de göreceksiniz.
  guc dugmesi degistirme

Bu işlemleri Windows 7 ve 8 dahil olmak üzere eski Windows sürümlerinde de aynı yerden yapabilirsiniz. Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP ve 2000’de bu ayar aynı şekilde düzenlenir.