Bağırsak iltihabına ne iyi gelir?

Bağırsak intihabı hastalığı tedavi edilebilir, ancak kronik ve ömür boyu süren bir durumdur. Bağırsak iltihabı, gastrointestinal sistemin iltihaplanmasına atıfta bulunan geniş bir terimdir ve ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi spesifik durumları içerir.

Bağırsak iltihabını önleyen veya kontrol eden hiçbir tedavi henüz kanıtlanmamıştır. Ancak diyetinizi yönetmek, şiddetlenmeler ve gerileme dönemlerinde hastalığınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Beslenme ihtiyaçlarınız ve bağırsak iltihabının yönetimi hakkında doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuştuğunuzdan emin olun. İşte şiddetlenen bağırsak iltihabı ve remisyonlarını yönetmek için diyet önerileri.

Bağırsak iltihabı olanlara yiyecek önerileri

Düşük lifli yiyecekler

Bağırsak iltihabı şiddetlenirse, lif alımınızı azaltın. Düşük lifli yiyecekler sindirimi en kolay olanıdır ve özellikle karın ağrısı veya ishal gibi belirtilerde bağırsakları daha az tahriş ederler.

 • Tahıllar / nişastalar: Buğday veya tam tahıl yerine beyaz yiyecekler ve porsiyon başına 2 gramdan az lif içerenler
 • Pişmiş sebzeler: Yeşil fasulye, havuç, derisiz patates püresi, buharda pişirilmiş kuşkonmaz uçları ve püre haline getirilmiş kabak gibi iyi pişirilmiş sebzeler. Taze veya dondurulmuş.
 • Konserve veya yumuşak meyveler: Meyve suyu veya hafif şurup içinde soyulmuş elma, olgun muz, kavun, bal özü, karpuz ve konserve meyve

Proteinli yiyecekler

Yeterince protein yediğinizden emin olun. Enflamasyon, artan protein ihtiyacına neden olur.

 • Yumuşak, iyi pişirilmiş etler: Kümes hayvanları, somon veya diğer balıklar, yağ eklenmeden hazırlanmış yağsız sığır eti.
 • Şarküteri etleri: Düşük sodyumlu ve az yağlı çeşitler.
 • Yumurta: İyi pişmiş.
 • Soya peyniri.
 • Yumuşak kuruyemiş: Fıstık, badem veya ayçekirdeği.

Bol sıvı tüketimi

Bol sıvı için. Günde sekiz fincan almayı hedefleyin ve gerektiğinde oral rehidrasyon içecekleri kullanmayı düşünün. Kafeinli, şekerli içecekleri ve şeker yerine geçen içecekleri sınırlamaya çalışın.

Daha az yağ kullanın

Yiyeceklere eklenen katı ve sıvı yağları sınırlayın. Katı yağlar yerine sıvı yağlara odaklanın ve alımı günde sekiz çay kaşığı ile sınırlayın.

D Vitamini alın

Yeterli kalsiyum, D vitamini, probiyotikler ve prebiyotikler tüketin. Kaynaklar şunları içerir:

 • Yağsız, yüzde 1 ve yüzde 2 yağlı süt
 • Laktozsuz süt
 • Badem, kaju, hindistancevizi veya pirinç sütlerle güçlendirilmiş süt ürünü olmayan sütler.
 • Güçlendirilmiş bezelye sütü ve soya sütü: bunlar gaz ve şişkinliğe neden olabilir
 • Yoğurt / laktozsuz yoğurt

Remisyon Sırasında Ne Yenir?

Lifleri artırın ve tam tahıl yiyin. Gastrointestinal semptomlar azaldığında, lif içeriği daha yüksek yiyecekleri yavaşça dahil edin.

Omega-3 yağ asitleri tüketin. Daha taze veya konserve yağlı balık yemeyi veya balık veya keten tohumu yağı takviyesi almayı düşünün.

Doğal hallerinde sağlıklı gıdalara odaklanın. Buna minimum işleme ve minimum içerik içeren gıdalar dahildir.

Süt ve laktoz ürünleri daha iyi tolere edilecektir. Laktoz intoleransınız varsa, süt ürünlerinden kaçının veya düşük laktozlu veya laktozsuz ürünler tüketin.

Yemeklere eklenen yağlar daha iyi tolere edilecektir. Katı yağlar yerine zeytinyağı veya kanola yağı gibi sıvı yağları kullanmaya odaklanmaya devam edin.

Proteinli yiyeceklere odaklanmaya devam edin. Sığır eti, yumurta, kümes hayvanları ve diğer yağsız etleri veya soya ürünleri gibi bitki bazlı proteinleri tüketin.

Bol su içtiğinizden emin olun. Meyve suları, alkolsüz içecekler, alkol ve kahve veya çay gibi kafeinli içecekler yerine su için.