Aspect Ratio nedir?

“En boy oranı” anlamına gelen “Aspect Ratio”, bir görüntünün genişliği ile yüksekliği arasındaki orantılı ilişkiyi tanımlayan bir görüntü yansıtma özelliğidir.

Örneğin, genellikle geniş açılı bir mercekle çekilen filmlerin en boy oranı tipik olarak 16:9’dur. Bu, görüntü alanının genişliğinin yüksekliğinin neredeyse iki katı olduğu anlamına gelir. Geleneksel televizyon ve bilgisayar ekranı ise 1,33:1 en boy oranı için tasarlanmıştır, bu da ekran alanının genişliğinin yüksekliğin yalnızca 1,33 katı, neredeyse kare olduğu anlamına gelir.

Film ve televizyon en-boy oranları arasındaki tutarsızlık, genellikle standart bir TV setinde bir film izlerken görüntünün boyutundan veya bütünlüğünden ödün verilmesi anlamına gelir. HDTV teknolojisini kullananlar gibi birçok yeni televizyon ekranı, 16:9 en boy oranına sahip geniş ekran formatına sahiptir.

“Aspect Ratio” açıklaması

En boy oranı, videonuzun ne kadar geniş olduğunu kapsayan bir sayıdır. Bir videonun genişliği ve yüksekliği arasındaki orantılı ilişkidir. İşte bazı örnekler: 1:1, 16:9 ve 4:3.

  • 1:1 = kare
  • 16:9 = geniş ekran
  • 4:3 = standart

En boy oranı, kameranızın kaydettiği şeydir ve çoğu DSLR 16:9 en boy oranında kayıt yapar.

en boy orani

Yaygın görüntü oranları

En yaygın görüntü oranları 16:9 veya 9:16, 4:3, 1:1 ve 2.4:1’dir.

  • 16:9, web’de her yerde gördüğümüz standart geniş ekran en boy oranıdır.
  • 9:16, telefonlarımızda izlediğimiz dikey videonun tamamıdır. 16:9 videonun 90 derecelik mükemmel bir dönüşü.
  • 4:3, 80’ler ve 90’larda bu oranlarda birçok TV ve film üretildi. Bu zamana ait video kameralar 4:3 orana sahip ve bir kareden biraz daha geniş.
  • 1:1 tam bir karedir ve Instagram veya Facebook videosunun en boy oranıdır.
  • 2.4:1, ultra geniş ekran veya anamorfik en boy oranıdır. Filmlerde genellikle süper sinematik bir his yaratmak için kullanılır.

Fotoğrafçılıkta “Aspect Ratio”

Fotoğrafçılıkta en boy oranı, bir görüntünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkiyi temsil eder. Bir sayının ardından iki nokta üst üste ve ardından 3:2 gibi başka bir sayı veya 1.50 gibi bir ondalık sayı (uzun kenarın kısa kenara bölünmesidir) olarak ifade edilebilir. Hatta bazıları en boy oranını ondalık sayı, ardından iki nokta üst üste ve 1.50:1 gibi 1 rakamı olarak ifade etmeyi tercih eder.

Bir görüntünün genişliğine ve yüksekliğine birimler atayarak herhangi bir en boy oranını kolayca görselleştirebilirsiniz. Örneğin, 4:3 en boy oranı, genişliği için 4 eşit boyutta birimden ve yüksekliği için 3 eşit boyutta birimden oluşur. Benzer şekilde, 3:2 en boy oranına sahip bir görüntü, genişliği için 3 eşit boyut birimi ve yüksekliği için 2 birim ile temsil edilir.