Instagram’da beğeni gizleme açma

Instagram kısa bir süre önce uygulamaya koyduğu bir güncelleme ile kullanıcıların kendi paylaşımlarında gördükleri diğer benzer gönderilen beğeni sayılarını gizlemeyi seçmelerine olanak tanıyan bir test başlattı. Bu değişiklik, Instagram’ın, gönderilerinizdeki beğeni sayısının diğer benzer gönderilerdeki beğenilere kıyasla az olması durumunda kullanıcılar üzerindeki olumsuz psikolojik etkilerini azaltmak amacıyla olduğu açıklandı. Yani Instagram gönderilerinde beğeni görmek istemeyen biriyseniz, Instagram’da beğenileri nasıl gizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Instagram’da Beğenileri Gizleme

Instagram’da gizleyebileceğiniz iki farklı beğeni sayısı türü vardır. Temel olarak, ana ekranınızdaki diğer kullanıcıların gönderilerindeki beğenileri gizleyebilir veya kendi gönderilerinizdeki beğenileri gizleyebilirsiniz. Instagram’ın hiçbir yerinde beğeni sayılarını görmediğinizden emin olmak için bu özelliklerin her ikisini de etkinleştirmeyi seçebilirsiniz. Bu rehberde, tüm gönderilerden beğeni gizleme ve paylaştığınız fotoğraflardan beğeni gizleme yöntemlerine göz atacağız.

Diğer Kullanıcıların Paylaşımlarında Beğenileri Gizleme

İlk olarak, Instagram’daki tüm gönderiler için beğenilerin nasıl gizleneceğine bir göz atalım. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde Instagram, akışınızda gördüğünüz gönderilerdeki beğeni sayısını göstermeyecektir. Bunun yerine, akışınızdaki gönderilerin altında “[X kişi] ve diğerleri tarafından beğenildi” gibi bir şey göreceksiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Profilinize gidin ve sağ üstteki hamburger menüsüne (üç yatay çizgi) dokunun. Burada, “Ayarlar” üzerine dokunun.

2. “Gizlilik”e gidin ve “Gönderiler”e dokunun.

3. Burada, “Beğenme ve Görüntülenme Sayılarını Gizle” seçeneğinin yanındaki geçişi etkinleştirin.

instagram begeni gizleme 1

Bu düğmeyi etkinleştirdikten sonra, akışınızdaki diğer kullanıcılardan gelen gönderilerde artık beğeni sayılarını görmezsiniz.

Kendi Paylaşımlarınızda Beğenileri Gizleme

Öte yandan isterseniz kendi gönderilerinizde de beğeni sayılarını gizleyebilirsiniz. Bunu etkinleştirirseniz, ana ekranınızda görünen gönderilerdeki beğeni sayısını görmeye devam edebilirsiniz. Ancak, sizin fotoğraflarınızı görüntüleyen kişiler, fotoğraflarınızın tam olarak ne kadar beğenildiğini göremez. Instagram’da paylaştığınız fotoğraf ve videoların tam olarak ne kadar beğenildiğini ve görüntülendiğini yine de görebileceğinizi unutmayın.

1. Takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçin, istediğiniz gibi düzenleyin ve ardından gönderilerinizin başlığını gireceğiniz ekranda “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğine dokunun.

2. Burada, fotoğrafı/videoyu paylaşmadan önce “Bu Gönderideki Beğenme ve Görüntüleme Sayılarını Gizle” geçişini etkinleştirebilirsiniz. Artık diğer Instagram kullanıcıları yeni paylaştığınız fotoğrafınızın aldığı beğeni sayısını göremeyecek. Gönderinizin beğeni ve görüntüleme sayısını yalnızca siz görebilirsiniz; bu, zihinsel olarak eskisi kadar zorlayıcı değildir.

instagram begeni gizleme 2

3. Instagram’da daha önce paylaştığınız bir fotoğrafın/videonun beğeni sayısını gizlemek istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz. Endişelenmeyin, gönderilerinizi silmenize veya herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Profilinizdeki mevcut gönderilerdeki beğenileri nasıl gizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

instagram begeni gizleme 3

Beğeni sayımını gizlemek istediğiniz gönderiyi açın, sağ üstte kullanıcı adınızın yanında bulunan üç noktalı menü simgesine dokunun. Şimdi, “Beğenme Sayısını Gizle” üzerine dokunun.