iPhone kamerasını PC’de kullanma

Dizüstü bilgisayarlar, video konferanslar düzenlemek veya kendinizi videoya kaydetmek için varsayılan olarak bir web kamerası ile birlikte gelir. Ama masaüstü bilgisayarda durum böyle değil.

Şu anda cep telefonunuzun kamerasını video kaydetmek veya biriyle sesli ve görüntülü konuşmak için kullanmak yaygın bir uygulamadır. Pratik olarak tüm mevcut modellerde varsayılan olarak bir web kamerası bulunduğundan, bir dizüstü bilgisayarda da mümkündür.

Ancak bir masaüstü bilgisayarda genellikle bir web kamerası bulunmaz, ancak günümüzde bazı nadir monitörlerde olabilir. Büyük olasılıkla harici bir web kamerası satın almanız gerekecek. Pahalı değiller ve amaçlarına hizmet ediyorlar. Neden akıllı telefonunuzdan yararlanıp kamerasını PC’nizde kullanmıyorsunuz?

Geçmişte, bilgisayarınızı hem kablolu hem de kablosuz olarak Android veya iOS akıllı telefonunuzla senkronize etmenin birçok yolu olduğunu gördük. Bu bağlantıdan yararlanarak ve bunun için bir mobil uygulamanın yardımıyla, çoğu yüksek çözünürlüklü mevcut mobil kameralara göre yüksek kaliteli video konferanslar gerçekleştirmek için kameralı bir cep telefonunu harici web kamerası olarak kullanabiliriz.

EpocCam

iOS ve Android için mevcut olup, Skype konuşmalarınızda, Hangout’larınızda, Facebook’ta ve hatta YouTube’da canlı videolar yapmak için kameradan yararlanmak için PC/Mac ve akıllı telefon/tablet arasında bir WiFi bağlantısı kurmanıza olanak tanır.

EpocCam, kamera ve mikrofondan yararlanır, böylece harici bir mikrofon satın almanıza da gerek kalmaz. Çalışması için tek gereklilik, bilgisayarınıza ilgili sürücüleri yüklemektir.

Yapılandırmak için iPhone’unuzun bilgisayarınızla aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına bağlanmak için bir Lightning-USB kablosu kullanın.

EpocCam, Kinoni web sitesinden gerekli sürücüleri yükleyene kadar bilgisayarınızla çalışmayacaktır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra sürücüyü açın ve bilgisayarınıza yükleyin.

Son olarak, iPhone’unuzda EpocCam’i açın. Siyah bir ekran görürseniz, iPhone’unuzun aynı Wi-Fi ağında olduğundan veya bilgisayarınıza USB üzerinden bağlı olduğundan emin olun. EpocCam bilgisayarınıza bağlandığında, iPhone ekranınızda bir video beslemesi görmelisiniz.

DroidCam

Windows/Linux ve Android kullanıcıları için DroidCam iyi bir seçenektir çünkü Android uygulamasını ve sürücülerini PC’nize yükledikten sonra herhangi bir video konferans programıyla (Skype, Hangouts, vb.) canlı video gönderebilirsiniz.

Web kameralı akıllı telefonu veya tableti hem USB kablosu hem de WiFi ile kullanabilirsiniz ve hem video konferanslar için hem de eski bir telefonu gözetleme kamerası olarak kullanmak için çalışır.

IP Webcam

Android’e özel bir başka seçenek de, akıllı telefonun veya tabletin dahili IP’si aracılığıyla web tarayıcınızdan veya VLC’den görülebilen dahili bir WiFi ağında video yayınladığı için video gözetimine daha fazla odaklanan IP Webcam‘dir.

Birçok işlevi arasında, çeşitli formatlarda (WebM, MOV, MKV veya MP4) video kaydı ve Dropbox veya FTP’ye otomatik yükleme öne çıkıyor.

Ayrıca sesleri çeşitli formatlarda (WAV, AAC) kaydeder ve Windows için IP Kamera Adaptörü aracılığıyla Skype ve benzeri cihazlarda görüntülü arama yapabilirsiniz.

Mobiola WebCamera

Windows kullanıcısıysanız ve bir iPhone’unuz varsa, bilgisayarınızda yüklü olan ve WiFi bağlantısı aracılığıyla kamerayı video kaydetmek veya video konferans yapmak için kullanacak olan Mobiola WebCamera programını kullanabilirsiniz.

Herhangi bir görüntülü arama programıyla uyumludur ve farklı çözünürlüklerde çekim yapmanıza, belirli kareleri kaydetmenize ve hatta bağlantınız izin veriyorsa canlı yayın yapmanıza olanak tanır.

PocketCam

Bir başka ilginç teklif, Android cihazlara sahip Windows/Mac kullanıcıları için belirtilen PocketCam’dir.

Web sitesindeki talimatları izleyerek WiFi üzerinden Android’inizin kamerasından yararlanabilir ve böylece bilgisayarınızdan görüntülü arama yapabilir veya video kaydedebilirsiniz.

PocketCam, Skype veya benzeri herhangi bir programla uyumludur.