iPhone’da kitap okuma uygulaması

Akıllı telefonlarda e-kitap veya pdf okumak, kitaplarınızı etrafta taşımanın yükünü ortadan kaldırır. Ayrıca telefonunuzda istediğiniz kadar kitap taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte, her türlü e-kitap dosyasını açabilmeniz ve hareket halindeyken okuyabilmeniz için iPhone’da yetenekli bir e-kitap okuyucuya ihtiyacınız olacak.

Apple, okuduklarınıza yetişmek için Apple Books adlı yerel bir e-kitap okuyucuyu sunar. İyi olsa da, en iyi ihtimalle temel bir uygulamadır. App Store’da okuma deneyiminize daha fazla çok yönlülük getiren çok daha iyi e-kitap okuyucular var. Bununla birlikte, iPhone’unuzda deneyebileceğiniz e-kitap okuyucu uygulamalarına bir göz atalım.

Apple Books

Apple Books

Daha önce iBooks olarak bilinen Apple Books, hem e-kitapları hem de sesli kitapları iTunes’dan doğrudan indirmeyi kolaylaştırır. Apple ekosistemiyle derinden bütünleşir. Örneğin, iCloud’u kullanarak tüm koleksiyonlarını iPad veya MacBook gibi diğer Apple cihazlarında senkronize edebilirsiniz. Öte yandan AirPrint, PDF’leri ve hatta notları yazdırmayı kolaylaştırır.

Arayüz akıcı ve kitap okumak bir zevk. Otomatik karanlık mod, arama, yer imleri ve notlar gibi temel özelliklerin hepsi burada. Yeni kitapları aramak ve keşfetmek kolaydır ve Apple, uygulama kullanımına dayalı olarak kitap önerme konusunda iyi bir iş çıkarır. Apple Books’un kullanımı ücretsizdir ve herhangi bir reklam içermez, ancak yalnızca Apple cihazlarını destekler ki bu şaşırtıcı değildir.

Amazon Kindle

Amazon Kindle

Apple Books’un en önemli sınırlamalarından biri Kindle biçimini desteklememesidir. Aynı pazar payı için nasıl rekabet ettiklerini ve e-kitaplar için en büyük iki platform olduklarını görmek şaşırtıcı değil. Kindle’ın kullanıcı arayüzü parlak değil ama işi hallediyor. En üstteki arama çubuğunu ulaşılması zor bulacaksınız. Bununla birlikte, çoğunlukla aradığınızı bulacaksınız.

Her zamanki yer imi ve notlar özelliğinin yanı sıra, yazı tipi türünü, yazı tipi boyutunu ve hatta kenar boşluğunu değiştirerek okuma deneyimini iyileştirebilirsiniz. Tanım, çeviri veya Wikipedia’da arama yapmak için bir kelimeye dokunun ve basılı tutun. Kindle’ın en büyük gücü e-kitap koleksiyonudur. Büyük yayınevlerinden ve bağımsız yazarlardan bu kadar geniş ve çeşitli bir kitap koleksiyonu bulamazsınız. Kindle’ın kullanımı ücretsizdir ve tüm büyük mobil ve masaüstü platformlarında çalışır.

Marvin 3

marvin 3

Marvin 3, 150’den fazla özellik ve geliştirmeyi paketlediğini iddia ediyor. Bu harika arayüz seçeneklerinden bazıları, özelleştirilebilir hareket desteği, sayfalandırma modları, çoklu kaydırma seçenekleri, ana ekran menü öğelerini etkinleştirme/devre dışı bırakma ve çok daha fazlası gibi gerçekten şaşırtıcı. UI ile yapabileceğiniz her şeyi kafanıza takmak biraz zaman alacaktır.

Marvin, arama ve keşif için değil, mevcut DRM’siz EPUB, CBX ve CBR çizgi romanlarınızı açmak içindir. Bulut depolama entegrasyonları, koleksiyonunuzdan kitap çekmeyi kolaylaştırırken GoodReads desteği, okumaya başlamadan önce kitap incelemelerini okumanıza izin verir. Marvin 3, uygulama içi satın alma seçeneği ile premium özelliklerin kilidini açarak kullanıcı arayüzünü ve okuma deneyimini ne yapacağınızı bildiğinizden daha fazla özelleştirme yolunu sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.

Yomu EBook Reader

yomu ebook reader

Yomu Kindle, PDF, MOBI ve diğerleri gibi çok daha fazla e-kitap formatını destekler. Temiz arayüz, en önemli şeye odaklanmanızı sağlar: okumaya. E-kitap okuma deneyimini kişiselleştirmek için sonsuz yollar sunan Marvin’in aksine, Yomu parlaklık, karanlık mod ve düzen gibi temel özelliklere bağlı kalıyor. Odak noktası daha çok erişilebilirlik üzerindedir. Uygulama, popüler e-kitap formatlarını ve Dropbox, iCloud ve Google Drive gibi popüler bulut depolama sitelerini destekler.

KyBook 3 Ebook Reader

KyBook, Marvin ve Yomu arasındaki mükemmel dengeyi bulur. PDF, EPUB, MOBI ve hatta sesli kitaplar ve kurgu kitapları dahil olmak üzere birçok formatı destekler. Okumayı kolay ve eğlenceli hale getirmek için metin okuma desteği eklediler, böylece hareket halindeyken herhangi bir e-kitabı dinleyebilirsiniz. Ayrıca birçok tema, renk şeması, okuma ve kaydırma modu vardır.

Kullanıcıların metne açıklama eklemesine izin veren fazla e-kitap okuyucu uygulaması yoktur. KyBook 3, daha sonra markdown formatında dışa aktarabileceğiniz Apple Pencil ile açıklama eklemeye izin verir. Ayrıca popüler bulut depolama hizmetlerinden, SMB ve WebDAV sunucularından ve Project Gutenberg gibi açık kaynak kitaplıklarından e-kitaplar indirebilirsiniz. KyBook 3’ü kullanmak ücretsizdir. Ancak, senkronizasyon ve bazı premium özellikler, yıllık abonelik gerektirir.

Kobo Books

kobo books

Rokuten Kobo, e-kitap, sesli kitap ve hatta e-okuyucu satan bir e-ticaret platformudur. Hal böyle olunca da Amazon ile rekabet ediyor. Kobo Books, koleksiyonlarına iPhone’unuzdan erişmenize izin veren ancak diğer platformlarla senkronize olan e-kitap okuyucu uygulamasıdır. Bu, okumak için yeni e-kitaplar arayabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz anlamına gelir. Parlak arayüzde, gezinme için alt çubuğu kullanabilirsiniz.

Kobo’nun, kullanıcıların uygulama içinden Gutenberg ve FeedBooks gibi ücretsiz ve açık kaynaklı platformlardan e-kitap indirmesine izin verdiğini görmek güzel. Okuma deneyimini özelleştirmek için birkaç temel seçenek var, ancak bağımsız uygulama geliştiricilerinde gördüğümüz bazı e-kitap okuyucular kadar çok yönlü değil. Tanımları arayabilir ve Safari tarayıcısında açılan Wikipedia ve Google’ı keşfedebilirsiniz. Kobo’nun kullanımı ücretsizdir.

FBReader

FBReader

FBReader hem MOBI hem de EPUB e-kitap biçimini destekler, ancak içinde Word ve HTML dosyalarını da açabilirsiniz. iPhone’lar için tüm e-kitap okuyucularda bu özellik yoktur. Yazı tipi türünü, boyutunu, rengini, arka planını, kenar boşluklarını, sayfa animasyonlarını ve daha fazlasını değiştirerek kullanıcı arayüzünü ve okuma deneyimini özelleştirmenin birçok yolu vardır.

Google Drive, FBReader Kitap Ağı’na ev sahipliği yapıyor. Platformlar ve cihazlar arasında senkronize edilecek e-kitap kitaplığınızı burada oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bunu buluttaki özel kitaplığınız olarak düşünün. FBReaders, bir kerelik ücret ödeyerek kilidini açabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır.

Wattpad

Wattpad

Wattpad hem kitap okuyabileceğiniz hem de yazabileceğiniz eşsiz bir platformdur. Amazon’un Kindle Publishing platformu gibi bir şey ama daha küçük bir seviyede. Bağımsız yazarları ünlü olmadan önce keşfetmek için harika bir platform. Ayrıca, yazarların hikayelerini izleyiciyle birlikte okumaları için anlatabilecekleri güzel bir platform.

İlginizi çekebileceğini düşündükleri hikayelerin küratörlüğünü yapacak bir editör ekibi var. Wattpad, kitaplığınızı yüklemekten çok, başkaları tarafından yazılanları okumak veya keşfetmekle ilgilidir. Yeni içerik keşfetmeyi seviyorsanız, Wattpad harika bir yer. Wattpad Premium, daha fazla içeriğin kilidini açacak bir aylık abonelik sistemi de sunar.