Hyper-V nedir, nasıl kurulur?

Hyper-V, özünde tek bir Windows üzerinde aynı anda çok sayıda işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren bir sanal makine yazılımıdır. Bu çözümleme Windows’un Pro, Enterprise ve Server sürümlerinde yer alır. Windows Home ve Education sürümlerinde bulunmaz.

Hyper-V’nin kullanımı için öncelikle bilgisayarınızda bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. PC’nin BIOS ekranında sanallaştırmanın aktif edilmesi gerekiyor ve bilgisayarınızın işletim sistemi sürümünün Pro, Enterprise veya Server sürümlerinden biri olduğundan emin olmalısınız.

Hyper-V kurulumu

CPU Sanallaştırma, tüm mevcut AMD ve Intel CPU’larda bulunan ve tek bir işlemcinin birden çok bağımsız CPU gibi davranmasına olanak tanıyan bir donanım özelliğidir. Bu, bir işletim sisteminin daha hızlı çalışması için bilgisayardaki CPU gücünü daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu özellik aynı zamanda birçok sanal makine yazılımı için bir gerekliliktir ve bunların düzgün çalışabilmesi veya hatta hiç çalışabilmesi için etkinleştirilmesi gerekir.

1. Sanallaştırmayı etkinleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlar başlamaz klavyenizdeki F2 ve Del tuşlarına dokunmaya başlayın. Bu tuşlardan biri genellikle sizi BIOS’a götürür.

2. Çeşitli ayarları değiştirebileceğiniz Gelişmiş Mod’a girin. Sanallaştırma gelişmiş bir özellik olduğu için şimdi BIOS menüsünün Gelişmiş bölümüne geçin. Sanallaştırma bir CPU özelliği olduğundan, CPU yapılandırma ekranına geçin.

3. Bu ekrana girdikten sonra AMD-V, Intel-VT, Intel Sanallaştırma veya sadece sanallaştırma etiketli bir ayar olabilir. Bu özellik Etkin olarak ayarlanmalıdır. Her cihazın BIOS ekranı farklı olduğundan ekran resmi eklemiyoruz.

Hyper-V yükleme ve etkinleştirme

Sanallaştırma aktif edildiyse, Hyper-V’yi yüklemeye çalıştığınız zaman yükleme başarılı şekilde tamamlanır. Değilse, tamamlanmaz. Varsayılan olarak, Hyper-V Windows’ta yüklü değildir ve onu kullanmak için “Windows Özelliklerini Aç veya kapat” panelinden kurabilirsiniz.

1. Bu kontrol panelini açmak için Başlat Menüsüne tıklayın ve arama alanına “Windows özellikleri” yazın. Bu, aşağıda gösterildiği gibi Windows özelliklerini aç veya kapat adlı bir arama sonucunu getirecektir.

windows ozelliklerini ac

2. Şimdi hem Hyper-V Yönetim Araçları hem de Hyper-V Platform seçeneklerine bir onay işareti koyun, böylece her ikisi de seçilir. Eğer yüklemenin yapılamadığını söyleyen bir uyarı alırsanız, bu sanallaştırmanın aktif edilmediği anlamına gelir. Bunu düzeltmek için BIOS’a geri dönün ve sanallaştırmayı aktif edin. Her iki seçenekte de bir onay işaretiniz olduğunda, Tamam düğmesine tıklayın. Windows şimdi Hyper-V’yi Windows’a yüklemeye başlayacak.

hyper-v-yukle

3. Hyper-V’yi yüklemeyi bitirdiğinde, Windows, Hyper-V Platform hizmetlerini etkinleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı ister.

4. Yeniden başlatıldıktan sonra Başlat Menüsüne tıklayıp tekrar Hyper-V yazabilirsiniz ve aşağıda gösterildiği gibi Hyper-V Yöneticisi adlı bir arama sonucu görmelisiniz.

hyper v uygulamasi

5. Artık yeni bir sanal makine oluşturmanıza izin verecek olan Hyper-V Yöneticisini başlatmak için bu sonuca tıklayın.