En iyi blog açma siteleri

Çok sayıda blog açma platformu var ve blog ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda, bütçeniz ve beceri seviyeniz için doğru olanı bulmak önemli olabilir. Neyse ki, burada en iyi blog platformlarının listesini yaptık ve bazı bilgiler paylaştık. Tercihlerinize uyacak ve blogunuz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak en az bir platform mutlaka vardır.

WordPress

WordPress.com, kullanımı kolay blog düzenleyicisi ve anlaşılması kolay sayfa görüntüleme istatistikleri sayfasıyla yeni başlayanlar için harika bir seçenektir. WordPress.com, ücretsiz bir hizmet seçeneğinin yanı sıra bir dizi Premium hizmet aboneliği seçeneği sunar. Ücretsiz seçeneğin yanı sıra, ayda 3 ila 45 dolar arasında değişen beş farklı premium seçenek var. Ancak bu abonelikler yıllık olarak faturalandırılır.

Kendi blog sitelerini barındırmakla ilgilenenler için WordPress.org‘a da kaydolabilirsiniz.

Squarespace

Blogunuzun biraz e-ticaret içerebileceğini düşünüyorsanız, Squarespace sizin için doğru seçim olabilir. Squarespace’in pahalı premium planları, blog siteleri aracılığıyla ürün satmayı veya bağış almayı planlayanlar için en iyi sonucu verme eğilimindedir. Aslında, dört ücretli planından üçü, bağış kabul etme ve “sınırsız ürün satma” gibi en az dört veya daha fazla e-ticaret özelliği sunuyor.

Squarespace, kullanıcılarının hizmet planları için aylık veya yıllık olarak ödeme yapmalarına olanak tanır, ancak yıllık ödeme yapan kullanıcılar aylık ödeme planındakilere göre yüzde 30 daha az ödeme yapacaktır. Yıllık ödeme yapılıyorsa, aylık fiyat en düşük katmanda 12 ABD dolarından başlar ve en yüksek hizmet katmanında 40 ABD doları ile biter. Aylık ödeme yapıyorsanız, fiyat aralığı aylık 16 – 46 dolar.

Blogger

Bir Google hizmeti olan Blogger, bu listede kullanımı en kolay, en hızlı blog platformudur, çünkü öncelikle kullanımı ücretsiz, içerik oluşturma arayüzünün kullanımı kolaydır ve tek ihtiyacınız olan, blogunuzu kurmak için ücretsiz bir Google hesabıdır.

Bununla birlikte, blogunuzun web adresini özelleştirmek istiyorsanız ayrıca bir alan satın almanız gerekecektir.

Tumblr

Tumblr esasında geleneksel bir blog değil, ama sorun değil çünkü gerçekten öyle olması gerekmiyor. Tumblr blogları, çevrimiçi topluluklar oluşturmak, içerik küratörlüğü yapmak ve (genellikle) küçük boyutlu blog gönderileri, multimedya gönderileri ve memlerle tutkularınızı ve projelerinizi sergilemek için mükemmeldir. Tumblr blogları, çeşitli gönderilerle dolu parlak renkli ilan tahtalarına benzeme eğilimindedir.

Yeniden bloglama özelliği özellikle yararlıdır, çünkü gönderilerinizi beğenen diğer Tumblr kullanıcılarının, takipçilerinin görmesi için gönderilerinizi sayfalarında görüntülemesine izin verir, bu da çalışmanıza ihtiyaç duyduğu teşhiri sağlar. Tumblr’ı kurmak ve kullanmak ücretsizdir.

Medium

Makalelerinizi yayınlamanıza ve bunlardan para kazanmanıza izin verecek bir dizi blog platformu var. Medium, bunlar arasında benzersizdir, çünkü Medium aboneleri (Medium’da üretilen çalışmayı takdir etmek için aylık ücret ödeyen okuyucular) işleriyle anlamlı bir şekilde meşgul olurlarsa, Medium Partner Programına katılmayı seçen Medium blog yazarlarına çalışmaları için ödeme yapılabilir.

Medium blog gönderisi düzenleyicisi çok basit ve kullanımı kolaydır ve Medium’da makale yayınlamak da ücretsizdir.

Wix.com

Wix, web tasarımını ve blog yazmayı mümkün olduğunca basit hale getirmeye yönelik, sürükle ve bırak tarzı bir web sitesi oluşturucu ve yerleşik Arama Motoru Optimizasyonu içeren Wix Düzenleyici de dahil olmak üzere birçok özellik sunar.

Ayrıca, Wix ADI’deki yapay zekanın blogunuzun hedefleri için en uygun web tasarımını belirlemesine yardımcı olmak için kullanıcıların birkaç soruyu yanıtlayarak yalnızca birkaç dakika içinde bir web sitesi tasarlamasına olanak tanıyan Wix ADI (Yapay Tasarım Zekası) da bulunmaktadır.

Wix, ücretsiz bir hizmet seçeneği ve herhangi bir Wix Premium hizmet planının 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar. Web siteleri için Wix Premium hizmet planları aylık 13 ABD Doları ile aylık 39 ABD Doları arasında değişmektedir.

Ghost

Blogunuz bir şirket blogu veya bir yayın olarak kullanılacaksa Ghost ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olabilir. Aslında, DuckDuckGo, Mozilla (Firefox şöhretinden) ve hatta Tinder gibi şirketler tarafından bile kullanılıyor.

Ghost’u seçerseniz, sitenizin güncellemelerinin ve yedeklemelerinin tamamen Ghost tarafından yönetilmesini bekleyebilirsiniz. Ek olarak, özellikler arasında siteniz için diğer personel veya yönetici desteği ve hatta birden çok dilde içerik desteği bulunur.

Ücretsiz servis seçeneği yoktur. Yıllık faturalandırmayı seçerseniz, premium seçeneklerin fiyatı aylık 29 ile 199 dolar arasında değişir. Aylık faturalandırmayı seçerseniz, aralık ayda 36 ila 249 ABD Doları arasında artar.

Weebly

Weebly, çok çeşitli güzel ve modern görünümlü tasarım şablonlarıyla birlikte gelir ve hepsi tamamen özelleştirilebilir. Wix gibi, Weebly de sürükle ve bırak tarzı bir web sitesi oluşturucuya sahiptir. Ücretsiz bir hizmet seçeneği vardır, ücretli hizmet planları ise aylık 5 ila 25 ABD Doları arasında değişir ve yıllık olarak ödenir.

HubPages

HubPages, çok özel, çok niş konular hakkında tutkulu blogcular için mükemmeldir. Ayrıca, bu makaleleri karlı hale getirmek için web trafiğini çevrimiçi makalelere yönlendirmek için gereken her şeyi öğrenmeye istekli olan blogcular için de harika.

Medium gibi, bir kazanç programı aracılığıyla makalelerinizden para kazanabilirsiniz, ancak Medium’dan farklı olarak HubPages, “Hubbers”ının ne kadar ödeme alacağını belirlemek için web trafiğine ve görünümlere güvenir. Makalelerinizi HubPages’te yayınlamak ücretsizdir.

Typepad

Typepad, çoğunlukla, güzel web tasarımlarına sahip çok basit bir blog platformudur. Tüm hizmet seviyeleri sınırsız depolama içerir; bu, sık sık ve büyük boyutlu multimedya içeriğiyle blog yazmayı planlıyorsanız yardımcı olabilir. 14 günlük ücretsiz deneme süresinin yanı sıra, Typepad’in kullanımı ücretsiz değildir ve ücretli planlar aylık 8,95 ABD Doları ile aylık 49,95 ABD Doları arasında değişmektedir.