Monitörün ortasında ekranda sarı çizgi

Bilgisayar monitörünüzün ekranından geçen dikey bir çizgi genellikle ekranın pikselleşmesiyle ilgilidir. Ekrandaki renkler zamanla aşınır ve ekranları boyayabilir ve rengini bozabilir. Sorun, çarpılmış düz panel monitörlerde de ortaya çıkabilir. Bu tür sarsıntılar, bazen monitörün ortasında garip bir çizgi şeklinde, ekranın bozulmasına neden olabilir. Aşağıdaki yöntemleri sırasıyla deneyin ve sorun çözülüyor mu diye bakın…

1. Monitörünüzü kapatın. Monitörü birkaç dakika kapalı bırakın. Bazen monitörünüzün soğuması için sadece birkaç dakikaya ihtiyacı vardır.

2. Monitörü tekrar açın ve hattın hala orada olup olmadığına bakın.

3. Monitörünüz ve bilgisayarınız arasında çalışan kablo bağlantısına bakın. Kablonun her iki cihaza da tam olarak takıldığından emin olun.

4. İnternet tarayıcınızı başlatın ve monitörünüzün üreticisinin web sitesine gidin. Monitör modelinizi “Destek” içinde arayın, ardından aygıt için mevcut tüm sürücüleri indirin. Sürücüler genellikle sorunu düzeltebilir. “Monitör” olarak işaretlenmiş sürücüyü arayın.

5. Windows ayarlarından renk seçeneklerine girin ve Koyu modu kapatın.

6. Bilgisayarı kapatın, kabloları çıkarın ve bilgisayar kasasını açın. Anakartınıza bağlı video kartını bulun. Ekran kartı, monitörün PC’ye bağlandığı yerdir. Kartı PCI (çevresel bileşen ara bağlantı) yuvasından çıkarın ve farklı bir yuvaya taşıyın. PCI yuvası, bilgisayarın ana kartına ek donanım bağlamanıza izin verir, ancak PCI yuvasında bir sorun olabilir. Video kartı yeniden takıldıktan sonra bilgisayar kasasını kapatın ve kabloları bilgisayara bağlayın. Gücü açın ve hat gitmiş olmalı.

Tüm bu denemeler sizin için çözüm sağlamazsa monitörün markası hangisi ise onun teknik servisini arayın ve garanti koşullarına göre tamir sorgulayın.