İstanbul’da riskli yapı sayısı

İstanbul’daki riskli yapı sayısı belli oldu. Aktif deprem riskine sahip İstanbul’da beklenen büyük Marmara depremi öncesinde riskli yapı sayısının fazlalığı dikkat çekti. İstanbul’da riski yapı sayısının 77 bin olduğu ortaya çıktı.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Deprem Mühendisliği Konferansı’nda İstanbul’da bulunan yapıların depreme dayanıklılığı hakkında sunum yapıldı. Konferansta yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde 222 bin riskli bina olduğu belirtilirken, bunların 77 binin İstanbul’da olduğu söylendi.

İstanbul’da riskli binaların sayısı

Konferansta konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, ülke çapında 224 bin riskli yapı belirlediklerini ve bunların 77 bininin İstanbul’da yer aldığını söyledi. Gürgen, deprem çalışmaları kapsamında riskli yapılar için tespit ve yıkımların sürdüğünü dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise İstanbul’da riskli bina sayısının fazlalığına dikkat çekerek binaların yüzde 23’ünün PERA puanında 33’ü aştığını belirtti. 77 bin binanın riskli çıkması hakkında yorum yapan Kahraman, daha fazla binada çalışma yapılması durumunda riskli bina sayısının daha yüksek çıkabileceğini belirtti.

Türkiye Deprem Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Musrafa Erdik, deprem riskinin azaltılması için deprem sonrası yemek-içme toplanma ve barınma yerlerinin rasyonel şekilde planlanması, acil sağlık hizmetlerinin planlanması, acil iletişim ve ulaşımın planlaması gerektiğine dikkat çekti.