Kanal İstanbul’un derinlik ve genişliği ne kadar olacak?

Bilim insanlarının karşı çıktığı ve İstanbul’a çevresel olarak zarar vereceğini söyledikleri Kanal İstanbul için geri sayım sürüyor. Peki Kanal İstanbul projesinin derinlik ve genişlik gibi ölçüleri ne kadar? Kanal İstanbul’un derinliği ve genişliği hakkında bir araştırma yaptık ve bulduğumuz bilgileri bu yazıda bir araya getirdik.

Yaklaşık 60 milyar dolara mal olması beklenen Kanal İstanbul projesi kapsamında 453 milyon metrekarelik alanda Yeni Şehir kurulacak. Kanal İstanbul projesi ile birlikte Karadeniz’den Marmara’ya kara kazılarak bir kanal oluşturulacak ve her iki deniz birleştirilecek. Kanalın etrafına da Yeni Şehir inşaatı yapılacak. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın projem” dediği Kanal İstanbul’un ölçüleri hakkında detaylı bilgileri almak için okumaya devam edin.

Kanal İstanbul’un genişliği

Kanal İstanbul’un genişliği 400 metre olacak. Kanal İstanbul kapsamında ele alınacak olan kanal alanının 30 milyon metrekarelik toplam alanı kapsayacağı ve kanalın genişliğinin 400 metre olacağı açıklandı. 400 metre genişliğinde kanalın her iki tarafına köprüler yapılacak. Böylece araçlar köprüden geçerek kanalın bir tarafından diğer tarafına seyahat edebilecek.

Genişliği 400 metre olan Kanal İstanbul’un uzunluğu ise 44 kilometre olacak. Kanal İstanbul’un alanı 30 milyon metrekare olacak. 400 metre genişliğe sahip olacak Kanal İstanbul’da genişlik miktarı, Küçükçekmece Göl geçişinde 1000 metreden 2 bin 200 metreye kadar çıkacak.

Kanal İstanbul’un derinliği

Kanal İstanbul’un derinliği 25 metre olacak. İstanbul’un nüfusunun 1 milyon 120 bin 280 kişi artmasına neden olacak olan Kanal İstanbul’un derinliği de 25 metre olacak. Kanal İstanbul kapsamında 10 adet köprü yapılacak. Kanal İstanbul çevresine çok sayıda bina yapılacak.