WhatsApp’ta kaybolan fotoğraf ve video gönderme

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve WhatsApp başkanı Will Cathcart, bu ayın başlarında yaptıkları açıklamalarla WhatsApp uygulamasına yapılacak güncelleme ile beraber yakında kullanıcıların kaybolan fotoğraflar göndermesine izin verileceğini doğruladı. Bu gelişme, şirketin platformda kaybolan mesajlar için destek açıklamasından aylar sonra geldi.

Yeni kaybolan medya seçeneği, kullanıcıların gönderdikleri fotoğrafların veya videoların açıldıktan sonra silinmesine olanak tanıyacak. Snapchat’e benzer şekilde çalışır ve medya dosyası görüntülendiği anda silinir. Çalışma sistemi oldukça basittir ve kendiniz denemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. WhatsApp’ı açın ve kaybolan medyayı göndermek istediğiniz kişiyi seçin.
  2. Galerinizden bir resim veya video seçin veya WhatsApp’taki kamera seçeneğini kullanarak bir fotoğraf çekin.
  3. Seçildikten sonra, başlık çubuğu ve gönder düğmesi arasında sıkışmış küçük daireye dokunun. Bu, medyayı bir kez görüntülenebilecek ve ardından kaybolacak şekilde ayarlayacaktır.
whatsapp-kaybolan-fotograf-video

Snapchat’in aksine WhatsApp, kullanıcıların ekran görüntüsü almasını engellemez, bu nedenle yalnızca güvenilir kişilerle kullanılmalıdır. Ayrıca gönderen, WhatsApp’ta okundu bilgilerini kapatmış olsanız bile medyanın ne zaman açıldığını görebilir. Son olarak, alıcı WhatsApp’ı en son sürüme güncellememiş olsa bile özellik çalışmaya devam edecek.

Şu anda WhatsApp, kaybolan medyayı belirli bir Android beta kullanıcı grubuna sunuyor (sürüm 2.21.14.3). Şirketin bu özelliği ne zaman halka açık bir şekilde kullanıma sunmayı planladığına dair bir bilgi yok.