TeamViewer benzeri alternatif uygulamalar

İnternetin bize sunduğu en büyük avantajlardan biri bilgisayarımızı uzaktan kontrol etme imkanıdır. Bu işlemi gerçekleştiren en popüler üçüncü parti uygulamalardan en popüleri TeamViewer’dır, ancak herhangi bir nedenle TeamViewer dışında başka bir uygulama arayanlar için aşağıda göreceğimiz gibi harika alternatifler de vardır.

TeamViewer, en çok kullanılan uzaktan bağlanma programlarından biridir. Bu uygulama sayesinde başka bir bilgisayara uzaktan bağlanabiliyoruz. Ekran paylaşımı, çevrimiçi toplantıları, video konferansları, bilgisayarlar arasında dosya aktarımını ve ayrıca bir web tarayıcısı ile TeamViewer çalıştıran başka bir bilgisayara erişme olanağını gibi işlevlere sahiptir.

Bugün, bilgisayarımızı uzaktan kontrol etmek için TeamViewer’a alternatif olarak hangi programların çok yararlı olabileceğini göreceğiz. Aşağıda TeamViewer dışında mevcut olan çoğu uzaktan kontrol programını keşfedebilirsiniz.

AnyDesk

AnyDesk

AnyDesk, TeamViewer’a oldukça benzer bir yazılımdır, herhangi bir bilgisayara veya cihaza uzaktan bağlanmak için harika bir alternatiftir. Her tür platform için güvenli bağlantılara (TLS 1.2 ve RSA 2048) izin veren çok hafif bir araçtır. Ayrıca, 60 FPS’ye kadar akışa, ayrıca ağın verimli kullanımına ve düşük gecikme süresine izin verir. AnyDesk kişisel kullanım için ücretsiz olarak indirilebilir. Ticari kullanım için farklı fiyat planları vardır.

LogMeIn Pro

LogMeIn Pro

Diğer bir popüler TeamViewer alternatifi, kullanıcıların bilgisayarlarına yalnızca herhangi bir cihazdan erişmesine değil, aynı zamanda tek bir tıklamayla dosyaları depolamasına, paylaşmasına ve üzerinde işbirliği yapmasına olanak tanıyan LogMeIn Pro‘dur. LogMeIn Pro esas olarak kullanıcılara kişisel bilgisayarlarına uzaktan erişim sağlamaya odaklanır, böylece nerede olurlarsa olsunlar işlerini yapabilirler.

Splashtop

Splashtop

Splashtop, yerel bir ağ ortamında en fazla beş cihazın uzaktan kontrol edilmesini sağlayan bir yazılımdır. AES-256 bit şifreleme yoluyla güvenli TLS bağlantıları desteklenir, bu da kararlılığı ve iyi performansıyla öne çıkıyor, böylece bilgisayarınıza uzaktan erişebilir ve onunla çalışabilir veya dosya alışverişinde bulunabilirsiniz. Bağlantı noktalarını veya güvenlik duvarını yapılandırmaya gerek kalmadan yalnızca bir tarafında sunucu, diğer tarafında istemci bulunan bir uygulamanın yüklenmesi gerekir.

Parallels Access

Parallels Access

Başka bir harika uzaktan erişim yazılımı, bilgisayarınıza her yerden en hızlı, en basit ve en güvenilir uzaktan erişim sağlayan Parallels Access‘tir. Hizmet, kullanıcıların tüm uygulamalarınıza, dosyalarınıza ve bilgisayarlarınıza tek bir yerden erişmesine olanak tanır. Parallels Access’in en sevilen özelliği mobil uygulamaları. Parallels Access en iyi mobil görüntüleme deneyimini sunar.

Supremo

Supremo

Supremo, modemi veya güvenlik duvarını yapılandırmak zorunda kalmadan bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmemizi sağlayacak, her şey basit bir şekilde ve kurulum gerektirmeden gerçekleşir. Uzak bağlantımızın daha fazla güvenliği ve gizliliği için AES-256 bit şifrelemeye sahiptir. Ayrıca, aynı bilgisayardan birden fazla kullanıcıyı bağlamanıza ve katılımsız uzaktan erişim için yapılandırmanıza olanak tanır. Ek olarak, dosya ve klasörleri her iki yönde de aktarmak için bir araç entegre eder.

AeroAdmin

AeroAdmin

Yüklemeye veya yapılandırmaya gerek kalmadan çalışması gibi diğer benzer yardımcı programlara göre büyük avantajı olan AeroAdmin adlı bir programdan bahsedeceğiz. Ayrıca, anlaşılması ve kullanılması gerçekten kolay bir arayüze sahiptir, bu nedenle en deneyimsiz kullanıcılar tarafından bile kullanılabilir. Uzak bağlantı kurulduğunda, bağlı olduğu PC’nin masaüstü, sistemi herhangi bir bağlantı olmadan kontrol etmemizi sağlayacak ayrı bir pencere olarak görünür.

TightVNC

TightVNC

Bu basit program, uzak masaüstü işlevlerini içerir, böylece bize hem ekranları hem de dosyaları uzaktan paylaşma imkanı verir. HTML5’i destekleyen herhangi bir tarayıcı ile kullanılabildiği için herhangi bir istemci ve sunucu kurmaya gerek yoktur. Bu şekilde hem kendi yerel ağınızdan hem de herhangi bir yerden bağlanmak mümkündür, bu yüzden TeamViewer’a çok geçerli bir alternatif haline gelir. TightVNC, geliştiricinin resmi web sitesinden indirilebilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır.

Ammyy Admin

Bu uygulama ile bilgisayarımızı başka bir bilgisayardan yönetebilmek için bir masaüstünü bir İnternet sunucusuna uzaktan bağlamak mümkündür. Ammyy Admin hem uzak istemci hem de sunucu olarak kullanabileceğimiz bir araçtır ve çok basit bir mekanizmaya sahiptir, port açmaya gerek yoktur. Hem fareyi hem de klavyeyi kontrol etmek, ekranımızı görmek için izinler oluşturmak ve dosya aktarımlarını başlatmak için bir sisteme sahiptir. Ammyy Admin‘in ticari olmayan kullanım için web sitesinden indirebileceğimiz ve ayda en fazla 15 saat kullanabileceğimiz ücretsiz bir sürümü var.

Chrome Remote Desktop

Chrome Remote Desktop

Google tarafından oluşturulan bu araç, üzerinde Chrome yüklü olduğu sürece bilgisayarımızı uzaktan kontrol etmemizi sağlar. Bu uygulama sayesinde ister başka bir bilgisayardan ister mobilden bilgisayarımıza her yerden bağlanmak mümkündür. Her şey Google hesabımız üzerinden çalışır ve ekstra güvenlik önlemi olarak bir PIN koduyla çalışır ve Windows ve Mac OS bilgisayarlarda kullanılabilir. Chrome uzak masaüstünü kullanabilmek için yalnızca aracın Chrome Remote Desktop web sitesine ücretsiz olarak erişmeniz yeterli olacaktır .

ConnectWise Control

ConnectWise Control

Şirket, müşterilerine uzaktan yardım sağlayan şirketler için bir uzak masaüstü ürünü olarak ConnectWise Control‘ü sunuyor. Firmanın ürününü nasıl pazarladığını görünce ürünü bireysel olarak kullanmanıza kimse engel değilken, firmalar için çok daha uygun olduğunu söyleyebilirim. ConnectWise Control’ün en iyi yanı, büyük ve küçük ekipler için ölçeklenebilir bir deneyim sunmasıdır.

Zoho Assist

Zoho Assist

Zoho Assist ile bilgisayarımızı basit ve karmaşık olmayan bir şekilde uzaktan bağlamak mümkündür, böylece her tür kullanıcı tarafından kullanılabilir, bu da onu TeamViewer’a iyi bir alternatif haline getirir. Web üzerinden uzaktan bağlantıya izin verdiği için bilgisayarımıza herhangi bir uygulama yüklememize gerek kalmayacaktır. 2 GB’a kadar dosyaların aktarımına izin verir ve 256 bit AES sertifikası aracılığıyla SSL/TLS protokolüne sahiptir.

BeyondTrust

BeyondTrust

Güvenliğinize her şeyden çok değer veriyorsanız, BeyondTrust uzaktan desteği kesinlikle sizin için. TeamViewer dahil olmak üzere bu listedeki diğer tüm uzak masaüstü yazılımları bir tür güvenlik sunsa da hiçbiri BeyondTrust kadar buna odaklanmaz. Windows, Mac, Unix, Linux ve ağ bağlantılı cihazlarda tam zamanında ayrıcalıklar atayarak ve uygulamaları kontrol ederek şirketlerin kötü amaçlı yazılımlardan ve fidye yazılımlarından gelen kötü niyetli saldırılardan kaçınmasını sağlar.

RealVNC connect

RealVNC

Bilgisayarımıza her yerden uzaktan bağlanabildiğimiz için TeamViewer’a harika bir alternatif. Tam ekran, pencere modunda veya farklı çözünürlüklerde çalıştırılabilen VNC Protokolü (Sanal Ağ Hesaplama Protokolü) için bir sunucu ve bir istemci uygulamasından oluşur. Ayrıca güvenli bir şekilde bağlanabilmeniz için sunucu üzerinde bir erişim şifresi oluşturmanıza da olanak tanır. Real VNC, kendi web sitesinden indirebileceğimiz bireysel kullanım için ücretsiz bir sürüme sahiptir.

Mikogo

Mikogo

Mikogo, bilgisayarımızı uzaktan kontrol etmek için bir uygulamadır, güvenli çevrimiçi toplantılar, sunumlar ve uzaktan destek yürütmek için idealdir, 25 kullanıcıya kadar aynı anda bağlanmaya izin verir. Mikogo, Windows, Mac OS, Linux ile Android ve iOS mobil cihazlarıyla uyumludur. Bu program, oturumları kaydetme ve etkileşimli beyaz tahtaları kullanma olanağı sağlar. Güvenli veri aktarımı için AES-256 bit sertifikasına sahiptir. Mikogo, web sitesinden bireysel kullanıcılar için 14 günlük ücretsiz deneme sürümünün indirilmesine izin verir.

Distant Desktop

Distant Desktop

Zengin özelliklere sahip ancak tamamen ücretsiz bir Teamviewer alternatifi arayan biriyseniz, Distant Desktop‘a göz atın. Hem kişisel hem de ticari kullanıcıların diğer cihazlara uzaktan erişmesine izin veriyor, hepsi ücretsiz, bu harika. Burada da sunulan birçok özellik var. Güvenli bir bağlantı elde edersiniz ve Distant Desktop hangi protokolleri kullandığını belirtmese de, verileri iletmek için oldukça güvenli protokoller kullandığını iddia eder.

Microsoft Remote Desktop Assistant

Microsoft Remote Desktop Assistant

Yalnızca Windows cihazlarıyla bağlantı kuracaksanız, neden Microsoft’un kendisinden bir çözüm almıyorsunuz? Microsoft Remote Desktop Assistant, diğer Windows PC’leri uzaktan kontrol etmek için gerekli tüm özellikleri sunar. Bu, Windows 10 Professional veya Enterprise çalıştıran bilgisayarlar için harika bir Teamviewer alternatifidir. Ayrıca sağlam bir Windows 11 uzak masaüstü yazılımı olmalıdır. Bu yazılımı Mac, Android ve iOS gibi diğer platformlarda kullanabilmenize rağmen, yalnızca Windows PC’lere uzaktan erişmenize izin vereceğini unutmayın.

ManageEngine Remote Access Plus

ManageEngine Remote Access Plus

Kontrol edebileceğiniz diğer bilgisayarlara uzaktan erişmek için Teamviewer gibi başka bir uygulama olan Remote Access Plus, çoğu kullanıcı için bol miktarda olması gereken çok sayıda özellik sunar. Yazılım, Windows, Mac ve Linux sistemlerini uzaktan kontrol etmenizi sağlar. Sesli, görüntülü ve yazılı sohbetleri destekler, bu da özellikle sorunları giderirken gerçekten kullanışlı olabilecek kullanıcılarla işbirliği yapmayı kolaylaştırır.

UltraVNC

UltraVNC uygulaması, ücretsiz ve açık kaynak olması ile karakterize edilir ve bu da onu Teamviewer’a harika bir alternatif haline getirir. Bu program ile dosyaları hızlı bir şekilde iletmemizi sağlayan VNC Protokolü üzerinden bir sunucusu ve bir istemcisi olduğu için uzak bağlantıların yanı sıra çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri de yapabileceğiz. Bu yazılım, TCP/IP protokolü üzerinden bağlantı kurarak, başka bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için fare ve klavyenin kullanılmasına izin verir. UltraVNC çapraz platformdur, bu nedenle Windows, Linux ve Mac OS gibi farklı işletim sistemleriyle uyumludur.

MSP360 Connect

MSP360

Teamviewer yerine kullanabileceğiniz bir diğer remote assistant yazılımı olan MSP360 Connect (Önceki adı: Cloudberry Remote Assistant), Teamviewer gibi bir uzaktan erişim yazılımında isteyebileceğiniz hemen hemen tüm önemli özellikleri getiriyor. MSP360 Connect’in kurulumu gerçekten çok kolay, bu harika çünkü teknoloji konusunda bilgili olmayan kullanıcılar bile oldukça kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilir.

GetScreen.me

GetScreen

Getscreen.me ayrıca tüm uzaktan erişim ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz gerçekten kullanışlı ve zengin özelliklere sahip bir TeamViewer alternatifidir. Eşzamanlı bağlantılar (yazılımın tamamen ücretsiz sürümünde bile mevcut olan) gibi şeyler de dahil olmak üzere bir ton özellik getiriyor. Ayrıca kişisel hesabınızın dışından bağlantılar kurmak için de kullanılabilen masaüstü ekran görüntüleri, kalıcı bağlantı desteği için destek alırsınız.

Dameware Remote Everywhere

Dameware Remote Everywhere

Solarwinds’in Dameware Remote Everywhere, hızlı ve güvenli uzak bağlantılar arayanlar için bir uzaktan erişim yazılımıdır. İşletmeler için en iyi TeamViewer alternatiflerinden biridir. Dameware’in arayüzü ilk başta biraz göz korkutucu olabilir, ancak çok yüksek düzeyde güvenlik sunan bir hizmettir. Aslında, Dameware ABD Federal Hükümeti tarafından belirlenen gereksinimleri karşılar; BSAFE Crypto-C Micro Edition şifreleme modülünü kullanır.

Lite Manager

Lite Manager, uzaktan öğrenme, kullanıcılara uzaktan destek sağlama ve çalışanların iş aktivitelerini denetleme, internet üzerinden veya yerel bir ağdaki bilgisayarların uzaktan yönetimine yönelik bir uzaktan erişim yazılımıdır. TeamViewer gibi, Lite Manager da platformlar arası kullanılabilir ve Windows, macOS, Linux, Android, iOS ve Wine dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemleriyle çalışır. Lite Manager, yazılımın 30 bilgisayarı uzaktan kontrol etmenize izin verdiği oldukça yetenekli bir ücretsiz katman sunar.

RemotePC

RemotePC

RemotePC, Teamviewer’dan daha az popüler olsa da, hem ev hem de iş kullanıcıları için oldukça güvenilir bir uzak masaüstü çözümü sağlamakta eşittir. Bulut tabanlı olduğundan, bu kullanışlı uzak masaüstü yazılımına başlamak için yapmanız gereken tek şey, hangi işletim sistemine veya cihaza sahip olduğunuzdan bağımsız olarak bir web tarayıcısıdır. Yapılandırma açısından RemotePC’yi ünlü rakibinden daha uygun buluyorum. Böylece yazılımı uzaktan erişim için kolayca yapılandırabilirsiniz. Güvenli erişim kimliği ve anahtarının yardımıyla, ek kullanıcıların dahil olmasına izin verebilirsiniz.

NoMachine

NoMachine

Listemizdeki son TeamViewer alternatifi, aynı zamanda oldukça yetenekli bir uzak masaüstü yazılımı olan NoMachine‘dir. NoMachine, şimdiye kadar yaşadığınız en hızlı ve en kaliteli uzak masaüstü deneyiminden birini sunmak için NX teknolojisini kullanır. NoMachine, kullanıcıların uzak bilgisayarlarından canlı ses ve video akışı yapmasına olanak tanır. Ayrıca dosyalara erişebilir, bunları aktarabilir ve ileride başvurmak üzere oturumları kaydedebilirsiniz. NoMachine ayrıca Windows, macOS, Linux, Android ve iOS dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemleriyle çalışır.