İsviçre’ye nasıl girilir? İsviçre’ye giriş formu

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu ülkede olduğu gibi Avrupa’nın küçük ama zengin ülkelerinden İsviçre’de de ülkeye girişlerde özel koşullar uygulanıyor.

İsviçre’ye giriş formu, Federal Halk Sağlığı Ofisi (FOPH) tarafından uygulanan bir giriş formudur. Ülkeye giriş yapacak olan herkes bu formu doldurmalıdır. Formun doldurulması ülkeye uçakla giriş yapacaklar için zorunludur. Ayrıca ülkeyi aktarma olarak kullanan yolcular da doldurmalıdır.

İsviçre’ye giriş formunun doldurulması

İsviçre’ye giriş formu adresi: https://swissplf.admin.ch/formular

1. Formu doldururken ilk olarak giriş yönteminizi seçin. Başta uçak ve vapur resimleri ile bu kısım kolay anlaşılır yapılmıştır. Uçak ise uçağı seçin. Ardından “Date of arrival” kısmından İsviçre’ye varış gününüzü seçin.

2. “Place of departure” kısmından uçağa bindiğiniz hava limanını seçin. Örneğin Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bindiyseniz “İstanbul (SAW)” seçmelisiniz. Country/Region kısmından geldiğiniz ülkeyi seçin; bu durumda “Turkey” seçmelisiniz. Uçuş bilgilerini doldurun, koltuk numarası bilmiyorsanız, uydurabilirsiniz (11A gibi) çünkü bu kısmı kontrol etmiyorlar.

3. Person kısmından kişisel bilgileri doldurmalısınız. İlk olarak cinsiyet seçin: female (kadın), male (erkek), other (diğer). “First name” kısmına adınızı, “Last name” kısmına soyadınızı yazın. “Date of birth” kısmında doğum gününüzü seçin, “Passport / ID Card Number” kısmına pasaport numaranızı veya İsviçre kimlik numaranızı girin. “Mobile number” kısmına telefon numaranızı girin.

4. “Permanent residental address” kısmına İsviçre’deki adresinizi girin. Eğer kısa süreli İsviçre’de bulunacaksanız, yaşadığınız ülkedeki adresinizi girin. Eğer başka ülkede yaşıyorsanız, “Address of stay in Switzerland” kısmına İsviçre’de kalacağınız geçici adresi girin. Böyle bir durum yoksa, adresin aynı olduğunu “Same as permanent residental address” seçeneği ile seçin ve geçin.

5. 16 yaşından küçük çocuğunuz veya yasal varisi olduğunuz engelli varsa alt kısma girin. Sonra ilerleyin ve kontrol edin. Her şey sorunsuz ise email adresi girmenizi ve email adresine gelen linke tıklamanızı isteyecek. Gelen QR kodlu belgeyi telefonunuza indirin veya emaildeki QR kodunu kullanın.

İsviçre’ye giriş koşulları

Diğer yandan, İsviçre’ye enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkelerden ve bölgelerden gelen kişilerin karantinaya girmesi gerekiyor. Henüz Türkiye karantina listesinde bulunmuyor.

İsviçre’ye girişte ayrıca 16 yaşından büyüklerden PCR testi istenir. Eğer aşı yaptırdıysanız veya son 6 ay içinde COVID-19’dan iyileştiyseniz test sunmanız gerekemez. Aksi halde negatif bir PCR testinin (72 saatten eski olmayan) veya hızlı antijen testinin (48 saatten eski olmayan ) kanıtını sunmanız gerekecektir. Aşılılar için Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen / Johnson & Johnson, Sinopharm / BIBP, Sinovac marka aşılar kabul edilir.