AAB ne demek, APK ile farkları

Google, görünüşe göre Android’deki uygulamaların dosya biçimleri açısından büyük bir değişiklik yapıyor. Uygulamalar şu ana kadar APK dosya biçiminde (Android Paketi anlamına gelir) çalışırken, Google şimdi tüm uygulamaların artık Android App Bundle anlamına gelen AAB dosya biçimine taşınacağını resmen duyurdu.

Bu değişikliğin, uygulamaları nasıl etkileyeceği konusunda geliştiricilerin takdir edebileceği bir değişiklik. Raporlar, Google’ın Android ekosistemindeki tüm uygulamaların artık dosya boyutunda yüzde 15’e kadar daha küçük olabileceğini belirtiyor. Şu anda kullanıcılar için en büyük etki bu olabilir; çok daha küçük dosya boyutlarında indirilebilen büyük uygulamalara sahip olmak, hala sınırlı veri ağlarında olan kullanıcılar için harika olabilir.

APK ile AAB arasındaki fark

Bununla birlikte, bu hareket, Android’de yayın yapan geliştiriciler için bu hareketin nasıl çalıştığı açısından Google için daha fazla düzenleyici gözetimi de çekebilir. Google, APK desteğini Android’den tamamen geri çekmemiş olsa da, bu aynı zamanda geliştiricilere öncelikle AAB uygulama dosyalarını gönderme yükünü de getiriyor. Bu da, daha fazla geliştiricinin uygulamalarını Google Play Store’da AAB’de yayınlamak için kaynaklarını kullanmaya mecbur kalabileceği anlamına gelir.

Dolaylı olarak bu, sınırlı kaynaklara sahip daha fazla uygulama geliştiricisini yalnızca AAB uygulama dosyalarını yayınlamaya ve uygulamalarının ayrı APK sürümlerini manuel olarak dışa aktarmayı atlamaya zorlayabilir. Bu ayrıca, her güncellemeyi hem AAB hem de APK dosya biçimlerinde yayınlamaları gerekeceğinden, küçük geliştiricilerin uygulamalarını Play Store dışındaki platformlarda sürdürmelerini de zorlaştırır.

Kullanıcılar için bu, Google Play Store dışından uygulama indirmek için daha az seçenek anlamına gelebilir. Apple, kullanıcılara uygulama indirmek için kendi uygulama mağazası dışında bir seçenek bırakmaması nedeniyle yoğun bir şekilde eleştirilmiş olsa da, AAB bunu açıkça yapmasa da benzer bir etkiye sahip olabilir. Sınırlı kaynaklara sahip daha küçük, bağımsız uygulama geliştiricileri için bu, uygulamaları yayınlamak için kesinlikle daha zor bir şemsiye ortam anlamına gelir.

Bunun Android ekosistemindeki uygulamalar üzerinde bu kadar büyük bir etkisi olup olmadığı veya başka türlü zaman içinde görülecektir. Şimdilik, uygulamaların Android’de çalışma şekli, öncelikle Play Store’a dayandıkları sürece temelden değişmeyecek.