Chrome bellek kullanımı azaltma

Google Chrome’un şu anda mevcut en verimli tarayıcı olduğuna şüphe yok, ancak en popüler tarayıcı bile hala mükemmel olmaktan uzak. Bu kısmen kötü şöhretli bellek kullanımı sorunlarından kaynaklanmaktadır. Chrome’un, normal bellek miktarından ve işlem gücünden daha fazlasını çekerek bilgisayarınızın kaynaklarını tükettiği sıklıkla bilinir.

Bu kadar yüksek bellek kullanımı, Chrome’un çökmesi ve donması gibi performans sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, size yardımcı olmak için Chrome’un bellek kullanımını önemli ölçüde azaltacak çözümlerin bir listesini derledik. O halde hemen konuya girelim.

Kullanılmayan sekmeleri kapatın

Chrome’da fazla sekme açık tutmak, bilgisayarın belleğine zarar verebilir ve bu da Chrome’un donmasına veya çökmesine neden olabilir. Bu nedenle, Chrome’da istenmeyen veya yinelenen sekmeleri düzenli olarak kapatmalısınız. Yeni açılan veya mevcut sekmeler için RAM’i boşaltacak ve Chrome’un sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

Chrome görev yöneticisini kullanın

Kullanılmayan sekmeleri kapatmanın yanı sıra, Chrome’un kendi Görev Yöneticisi’ni kullanarak Chrome’da hangi sekmelerin ve işlemlerin en fazla belleği kullandığını analiz edebilirsiniz. Bunu yapmak için Chrome’u açın ve Chrome’un Görev Yöneticisini başlatmak için Shift + Esc tuşlarına basın.

Burada, Chrome’da çalışan tüm sekmeleri, uzantıları ve işlemleri göreceksiniz. İstenmeyenleri seçip İşlemi Sonlandır düğmesine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Sekmeler için uzantı kullanın

Sekmeleri her ihtiyaç duyduğunuzda kapatıp yeniden açmaktan hoşlanmıyorsanız, bir sonraki en iyi seçeneğiniz, aynı anda birden çok Chrome sekmesini etkin bir şekilde yönetebilen bir üçüncü taraf uzantısı kullanmaktır.

The Great Suspender gibi bir uzantı kullanmak, belirli bir süre kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak dondurabilir. Ayrıca, pencerede herhangi bir yere tıklayarak herhangi bir noktada bir sekmeyi çözebilirsiniz. Bu, Chrome’un bellek kullanımını her zaman kontrol altında tutmanın harika bir yoludur.

Ayrıca, önemli sekmeleri askıya almaması için belirli URL’leri veya etki alanlarını beyaz listeye ekleyebilirsiniz. Ayrıca, Chrome’un bellek kullanımını her zaman kontrol altında tutmak için ek özelleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Donanım hızlandırmayı etkinleştirin

Donanım Hızlandırmayı etkinleştirmek, Chrome’un oyun oynama veya video oynama gibi grafik yoğun görevlerde yardımcı olur. Etkinleştirildiğinde, Chrome bu zorlu görevleri CPU yerine GPU’nuza atayacak ve bu da PC’nizdeki yükün azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Donanım Hızlandırmayı etkinleştirmek için Ayarlar’ı açmak için üç noktalı menüye tıklayın. Şimdi Gelişmiş ayarlara gitmek için aşağı kaydırın. Sistem altında, ‘Mümkün olduğunda donanım hızlandırmayı kullan’ seçeneğini bulun ve açın.

Değişikliklerin etkili olması için Chrome’u yeniden başlatın ve Chrome’un bellek kullanımının azaltılıp azaltılmadığını görün.

Kullanılmayan uzantıları kaldırın

Muhtemelen Chrome’un emsallerine göre en büyük avantajı sunduğu uzantı yelpazesidir. Ancak diğer yandan, Chrome’da meydana gelen büyük sorunların merkezinde de olabilirler. Bunlardan birinden kaynaklı daha yüksek bellek kullanımıdır.

Bu nedenle, Chrome’u aşırı yüklemediğinizden emin olmak için uzantı kullanımınızı minimumda tutmak en iyi uygulama olarak kabul edilir.

Chrome’da uzantıları devre dışı bırakmak için chrome://extensions/ yazın ve Enter’a basın. Kullanılmayan uzantıları bulun ve devre dışı bırakın. Büyük bir bellek yığınını tutan uzantıları bulmak için Chrome’un görev yöneticisini de kullanabilirsiniz.

Bellek harcayan uzantıları devre dışı bıraktıktan veya kaldırdıktan sonra, devam edin ve görev yöneticisinde Chrome’un bellek kullanımını kontrol edin.

Chrome Malware temizleyiciyi kullanın

Kötü amaçlı yazılım ve virüsten etkilenen bir bilgisayar, Chrome’un bellek kullanımının gizemli şekillerde artmasına neden olabilir. Chrome, bunun üstesinden gelmek için bilgisayarınızda çalışan tüm zararlı yazılımları, programları ve işlemleri bulmanıza yardımcı olabilecek yerleşik bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısına sahiptir.

Kötü amaçlı yazılım taraması yapmak için Chrome’u açın ve Ayarlar’a gidin. Gelişmiş ayarları açmak için aşağı kaydırın ve ardından Sıfırla ve Temizle seçeneği içinden Bilgisayarı temizleyin. Orada, PC’nizde hızlı bir tarama başlatmak için Bul düğmesine tıklayın.

Chrome’u sıfırlayın veya yeniden kurun

Yukarıda listelenen çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa, son seçeneğiniz Chrome’u fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Chrome’u sıfırlamadan önce Google hesabınızla oturum açmanız ve verilerinizi senkronize etmeniz önerilir.

1. En üstteki adres çubuğuna chrome://settings/reset yazın ve ardından Enter’a basın. ‘Sıfırla ve temizle’ altında, ‘Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle’ seçeneğini tıklayın.

2. Onay açılır kutusunda, onaylamak için Ayarları Sıfırla’ya tıklayın.

Chrome’u sıfırlamak, tarayıcı önbelleğini ve çerezleri, arama motorlarını ve sabitlenmiş sekmeleri siler. Endişelenmeyin, çünkü bu, kayıtlı şifrelerinizi ve yer imlerinizi kaldırmaz.

Her şeyi bir arada kullanmak istiyorsanız, sıfırlamak yerine Chrome’u kaldırıp yeniden yüklemeyi seçebilirsiniz. Bu size yeni bir başlangıç ​​sağlayacak ve bellek tüketen tüm öğeleri temizleyecektir.