Mac ve Macbook return tuşu

Mac ve Macbook’un sayısal tuş takımında bulunan, genellikle ↵ ile etiketlenen tuş “Return” tuşudur.

Mac klavyesini Türkçe olarak nasıl yapılandırabilirim? Mac’inizde Apple menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin, Klavye’yi tıklayın, ardından Giriş Kaynakları’nı seçin. Ekle düğmesini tıklayın ve ardından bir dil arayın (Basitleştirilmiş Çince gibi). Kullanmak istediğiniz dillerin her biri için bir veya daha fazla giriş kaynağı seçin.

Klavyemdeki ‘return’ tuşu nerede?

Return tuşu, sahip olduğunuz bilgisayar/klavye türüne bağlıdır.

Standart bir PC klavyesinde ‘return’ yoktur. Bazı insanlar Enter tuşuna ‘return’ der, ancak bu standart değildir. Windows klavyesinde hem ana alfanümerik bloğun sağındakine hem de sayısal tuş takımının sağ altındakine ‘Enter’ denir ve hemen hemen her zaman aynı işlevi görürler.

ZX Spectrum’da ayrıca Return tuşu yoktur, sadece Enter tuşu vardır. BBC Micro veya Commodore 64’te Return, orta harf sırasının sonunda, ana alfasayısal bloğun sağındadır.

Amstrad PCW’de Return, ana alfasayısal bloğun sağındadır. Bu durumda, imlecin/sayısal tuş takımının sağ alt kısmında bulunan Enter’dan başka bir anahtardır. Standart LocoScript kelime işlemci yazılımında, bir belge yazarken bir paragraf sonu eklemek için Return kullanılır ve bir eylemi onaylamak için Enter kullanılır.

Apple Macintosh’ta bu biraz daha karmaşıktır. Ana alfanümerik bloğun sağındakinin çeşitli şekillerde Return veya Enter olduğu, sayısal tuş takımının sağ alt köşesindekinin ise her zaman Enter olduğu görülüyor. Bir süredir Mac kullanmıyorum, ancak hatırladığım şey, iki tuşun genellikle aynı şeyi yaptığı, ancak bazı uygulamalarda biraz farklı bir şey yapabildikleri.