Chrome şifre kaydetmeyi sormuyor

Ne zaman Chrome aracılığıyla yeni bir internet sitesinde oturum açsam, içgüdüsel olarak Parolayı Kaydet önerisinin açılır pencere olarak ortaya çıkacağını düşünerek tıklamak veya dokunmak için sağ üst tarafa ulaşırım ve hiçbir şey görünmediğinde tüm deneyimim berbat olur.

Genellikle unutur ve devam ederdim, ancak her oturum açmak istediğimde yeniden girmem gereken uzun bir kullanıcı adı veya şifre içerdiğinde sinirleniyorum. Bu sizde de oluyorsa endişelenmeyin. Bunun nedeni, şifre kaydetmenin gerçekten devre dışı bırakılması, eski tarama verilerinin bazı şeylere müdahale etmesi veya Chrome profilinizle ilişkili bir aksaklıktır. İşte bu sorunu en kısa sürede nasıl çözeceğiniz.

Chrome Şifre Kaydetme Sorunu Çözümü

Çoğu durumda, bu, büyük olasılıkla kazayla Chrome şifre yöneticisinin kapatılmasıdır. Durum buysa kontrol edip tekrar açalım. Ayrıca, belirli sitelerin otomatik parola istemlerinin dışında tutulup tutulmadığını görmek için parola istisnaları listesine de kısaca bakacağız.

Masaüstü Chrome Şifre Kaydetme Sorunu Çözümü

Chrome’da yeni bir sekme açın, URL çubuğuna chrome://settings/passwords yazın ve Enter’a basın. Pencerenin üst kısmında, Otomatik Oturum Açma seçeneğinin hemen üzerinde bir geçiş olup olmadığını kontrol edin. Kapalı durumundaysa, parola kaydetmeyi tekrar açmak için anahtarı tıklamanız yeterlidir.

Google Chrome tarayıcısını açın. Sağ üst köşedeki Google hesabı profil resmine tıklayın. Parola simgesini seçin. Sizi doğrudan Otomatik Doldurma alanındaki Şifreler menüsüne götürecektir. Parolaları kaydetme geçişini etkinleştirin.

Burada olağandışı bir şey görmüyorsanız, “Hiç Kaydedilmeyenler” bölümüne ulaşana kadar tüm kayıtlı şifreleri geçerek ekranı aşağı kaydırın. Sizden şifre kaydetmenizi istemeyen bir sitenin altında listelenip listelenmediğini kontrol edin.

Bir tane bulursanız, yanındaki x şeklindeki simgeye tıklayın ve geçmişte yanlışlıkla hariç tutmuş olabileceğiniz diğer siteler için işlemi tekrarlayın.

Android için Chrome Şifre Kaydetme Sorunu Çözümü

Tüm platformlarda sorunsuz bir şifre yönetimi deneyimi sağlamak için Google Chrome, Android ve iPhone’da benzer bir Şifreyi Kaydet açılır penceresini sunar. Android için Chrome’da “Şifreyi kaydet” açılır penceresini nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Android’de Google Chrome’u açın. Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun. Şifreler bölümüne gidin. Şifreleri kaydet geçişini etkinleştirin.

iPhone için Chrome Şifre Kaydetme Sorunu Çözümü

Android muadili aksine, iPhone için Google Chrome, daha iyi erişilebilirlik için bir alt gezinme çubuğu kullanır. iPhone için Chrome’da parola kaydetme açılır pencerelerini etkinleştirme adımlarını uygulayın.

iPhone’da Google Chrome’u açın. En alttaki üç noktalı menüye dokunun. Ayarlar’a dokunun. Aşağıdaki menüden Şifreler üzerine dokunun.

Şifreler menüsünden Şifreleri Kaydet geçişini etkinleştirin ve Google’dan şifreleri kaydetmek için hatırlatıcılar sunmaya başlayacaktır.

Tarama verilerini temizleyin

Sorunun kaynağı parola kaydetme veya istisnalar listesi değilse, Chrome önbelleğini temizlemeyi denemek isteyebilirsiniz. Güncel olmayan tarama verileri, temel tarayıcı işlevlerine gerçekten müdahale edebilir; bizim durumumuzda, otomatik parola kaydetme istemleri.

Yeni bir Chrome sekmesi açın, URL çubuğuna chrome://settings/clearBrowserData yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Açılan açılır kutuda Gelişmiş sekmesini seçin. Ardından, Zaman Aralığı’nın yanındaki açılır menüyü kullanın ve Tüm Zamanlar’ı seçin.

Son olarak, Gözatma Geçmişi, Çerezler ve Diğer Site Verileri ve Önbelleğe Alınmış Görüntüler ve Dosyalar’ın yanındaki kutuları işaretleyin. Chrome önbelleğini silmek için VERİLERİ TEMİZLE’yi tıklayın.

Profilden çıkış yapın

Tarayıcı önbelleğinizi temizlemek işe yaramadıysa, sorun aslında Chrome profilinizde olabilir. Görünüşe göre, oturumu kapatıp bir siteye giriş yapmak, otomatik parola kaydetme isteminin görünmesini sağlıyor.

Daha sonra, profilinize tekrar giriş yapın ve sorun genellikle tamamen ortadan kalkacaktır. Ve endişelenmeyin. Çıkış yaparken kaydettiğiniz şifreler, tekrar giriş yaptıktan sonra senkronize edilir.