Okyanusun en hızlı balığı

Eğer hattınızın diğer ucunda bir Siyah Marlin, bir Tarpon veya bir Vahu varsa, bu balıkların ne kadar güçlü ve hızlı olduğunu bilirsiniz. Hiç merak ettiniz mi – ne kadar hızlı? Veya bunlardan hangisi okyanustaki en hızlı balıktır? Bu soruları ve daha fazlasını, dünyanın sularında yüzen en hızlı canlıların yer aldığı bu listede yanıtlayacağız.

Balıklar tuhaf bir grup yaratık ve onlar hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var. İster açık sularda özgürce yüzüyorlar, ister halatınızı çekiyorlar, tam hızlarını ölçmek çok zor bir iştir. Ancak bilim adamları ve vahşi yaşam uzmanları, bu 10 balığın okyanustaki en hızlı balık olma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda hemfikir. Onlar hakkında her şeyi öğrenelim!

1. Siyah Marlin

Hızı: 129 km/s

Saatte 129 km hızla yüzen Siyah Marlin, şüphesiz okyanustaki en hızlı balıktır! Siyah Marlin’in gururla sahip olduğu tek unvan bu değil. Denizlerin kralıdır ve her büyük avcının yapılacaklar listesinin başında özel bir yeri vardır. Balıkçılık Olimpik bir spor olsaydı, En büyük siyahı yakalamak altın madalyaya layık bir başarı olarak kabul edilirdi!

2. Yelken Balığı

Hızı: 110 km/s

Okyanustaki en hızlı ikinci balık olarak gelen bu zarif yaratık, saatte neredeyse 110 km hızla oltanızı çekecek! Bir Yelken Balığının ilk belirtileri, etkileyici hızı değil, güzel bir sırt yüzgecinin görülmesi olacaktır.

3. Kılıç Balığı

Hızı: 94 km/s

Okyanustaki en hızlı balık listemizde bir sonraki sırada Kılıç Balığı var. Alıngan kuzenleriyle karşılaştırıldığında, Kılıçbalığı genellikle gözden kaçan bir balıktır. Kısa süreli yolculuklar sırasında Kılıçbalığı bulmak nispeten zordur, bu nedenle bu balık ticari olarak büyük açık deniz mesafelerinde zıpkınla veya parakete ile yakalanır.

4. Çizgili Marlin

Hızı: 80 km/s

Çizgili Marlin, okyanusun en hızlı balıkları arasında olmasının yanı sıra, onları yakalamaya çalışan olta balıkçıları için hava gösterisi düzenlemesiyle de tanınır. Vücutlarının yanlarındaki güzel çizgilerle kolayca tanınırlar. Heyecanlandıklarında, bu şeritler sadece muhteşem gösterilerine katkıda bulunan parlak bir menekşe rengine dönüşebilir.

5. Vahu

Hızı: 77 km/s

Vahu’ların keskin dişleri, devasa gaga tipi bir çenesi ve sadece birkaç balığın yetişebileceği hızları var! Büyük bir mücadele gösterseler de olta balıkçıları genellikle Wahoo’yu tek başına hedef almazlar. Daha sık olarak, diğer türleri hedeflerken takılırlar. Ancak bu, balıkçıların Wahoo’yu hattının diğer ucunda görmekten mutlu olmadığı ve onlara büyük av balıkçılığında “favori yan av” olarak ün kazandırdığı anlamına gelmez.

6. Mako Köpekbalıkları

Hızı: 74 km/s

Sadece okyanustaki en hızlı Köpekbalıkları değiller, aynı zamanda en yüksek düzeyde evrimleşmişlerdir. Makolar en büyük beyin-vücut oranına sahiptir, dişleri en keskindir ve tolerans gösterdikleri en geniş sıcaklık aralığına sahiptirler.

7. Atlantik Mavi Yüzgeçli Orkinos

Hızı: 70 km/s

Saatte 70 km hızla gelen Atlantik Mavi Yüzgeçli Orkinos, dünyanın en hızlı Orkinosu. Mavi yüzgeçli orkinos yakalayabileceğiniz en lezzetli balıklardan biridir. Etlerinden hangi lezzetli ikramların yapıldığını merak ediyor musunuz? Suşi ve sashimi. Ancak, aşırı avlanma nedeniyle ne yazık ki artık nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

8. Mavi Köpekbalıkları

Hızı: 69 km/s

Listemizde görünen ilk Köpek Balığı, Mavi Köpekbalığı. Bu pusuda yaşayanlar, saatte 69 km hızla özgürce yüzebilecekleri derin, soğuk suları severler. Bu yırtıcıların 20 metreye kadar büyüyebileceğini akılda tutmak, hızlarına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor!

9. Kemik Balığı

Hızı: 64km/s

Kemik balığı, özellikle balık tutuyorsanız, yassı balık avının kutsal kâsesidir. Nedenini anlamak kolay. Çoğumuz hızlı balıkları düşündüğümüzde, düşüncelerimiz doğrudan Marlin’e atlar ve açık sularda yüzen Köpekbalıkları. Dairelerde saatte 64 km hızla yüzen bir balığın peşinden koştuğunuzu hayal edin! Bu macera demiyorsa, o zaman hiçbir şey olmaz.

10. Tarpon

Hızı: 56 km/s

Okyanustaki en hızlı balıklar listemizde 10. sırada Tarpon yer alıyor. Tarpon, tüm dünyada en sevilen tuzlu su av balıklarından bazılarıdır. Güçlüdürler, inatçıdırlar ve gerçek bir akrobatik şov sergilerler. Güçleri ayrıca hızlarını arttırır ve saatte 56 km hızla suda hızla ilerlerler.