Sigara izmariti geri dönüştürülebilir mi?

Atılan sigara izmaritlerinin başına gelen kötü şeyleri muhtemelen biliyorsunuzdur, çünkü bunlar Türkiye’de en çok çöpe atılan maddedir. Ancak sigara izmaritleri düzgün bir şekilde toplanıp geri dönüştürüldüğünde yapılabilecek olumlu bir şey olduğunu bilmenizi isteriz. Evet, sigara izmaritleri geri dönüştürülebilir.

Sigara izmaritleri dahil birçok şeyi geri dönüştüren modern geri dönüşüm tesisleri günümüzde hızla yayılıyor. Sigara, izmarit, sigara filtresi, açık tütün poşetleri, dış plastik ambalaj, iç folyo ambalaj, sarma kağıdı ve kül geri dönüştürülebilir malzemelerdir.

Sigara izmaritleri nasıl geri dönüştürülür?

Sigara izmaritleri farklı malzemelerine göre sıralanır: geriye kalan tütün, kağıt ve filtre. Kalan tütün ve filtrenin etrafındaki kağıt kompostlaştırılır. (Kompost, bitki yetiştirmek için harika olan güzel, zengin toprağa dönüşür.) Sigara izmaritinin filtre kısmı doğal olarak biyolojik olarak parçalanabilen bir ürün değildir. Selüloz asetat adı verilen ve daha sonra eritilen ve pelet haline getirilen beyaz sentetik bir elyaftan yapılır.

Peki peletlenmiş sigara filtreleri ne işe yarar? Diğer plastiklerle birleştirilirler ve nakliye paletleri ve bankları gibi şeyler yapmak için kullanılırlar. Bunları daha önce bilmiyordunuz ve artık sigara çöpü sorunu hakkında bir şeyler yapabilirsiniz.