Köpek sesleri ve anlamları

Havlamalar, hırlamalar, ulumalar, sızlanmalar, inlemeler, hatta köpek mırlaması gibi farklı köpek seslerinin farklı anlamları vardır. Köpeğinizin çıkardığı farklı sesleri ve bunların ne anlama geldiğini nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır!

İnsanlarla veya diğer köpeklerle sesli iletişim kurmak için kullanılan genellikle altı tür köpek sesi vardır. Köpeklerin çıkardığı çoğu ses, bir köpek dışarı çıkmak için sızlandığında olduğu gibi, bir tür hayal kırıklığı olduğunu gösterir. Ancak köpekler aynı zamanda zevki de seslendireceklerdir ve mutlu köpek sesleri her zaman kulağa çok arkadaşça gelmeyebilir! İşte köpek seslerinin ne anlama gelebileceğinin bir özeti:

1. Havlama

Köpekler neden havlar? Köpekler, uyarı (orada bir şey var!), alarm (orada kötü bir şey var), can sıkıntısı, talep, korku, şüphe, sıkıntı ve zevk (oyun) dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı havlar. Farklı köpek havlaması türlerini nasıl ayırt edeceğinizi biliyorsanız, köpeğinizin neden bu kadar sesli olduğunu ilk etapta kolayca anlayabilirsiniz! İster inanın ister inanmayın, köpeklerin sesli iletişim yöntemleri sadece komşuların canını sıkmak için değildir; onlar size önemli bir şey olduğunu söylemek içindir!

Tecrit veya ayrılık sıkıntısı ya da endişesi olan bir köpek gibi sıkıntılı bir köpeğin havlaması tiz ve tekrarlayıcıdır; köpek daha üzgün hale geldikçe perdesi yükseliyor. Can sıkıntısı havlaması daha çok tekrarlayan bir monoton olma eğilimindedir. Uyarı kabuğunun keskin, kesik kesik bir ses olması muhtemeldir; alarm havlaması, uyarıya bir yoğunluk notu ekler.

Talep havlamaları keskin ve ısrarcıdır ve görünüşte köpeğin talep ettiği her şeyi sağlayabilecek/yapması gereken insana yöneliktir. En azından köpek öyle düşünüyor. Şüpheli havlamaların tonu genellikle düşük ve yavaştır, korkulu havlamalar ise genellikle düşük fakat daha hızlıdır.

2. Uluma

Uluma, derin boğazlı, uzun süreli havlamadır, çoğunlukla bir köpek av peşindeyken duyulur, ancak bazen davetsiz misafire meydan okuyan bir köpek tarafından da sunulur. Koku tazıları, melodik havlama sesleriyle ünlüdür. Bazı insanlar köpeğin havlamasını uzun bir inleme sesi olarak yorumlar.

3. Hırıltı

Hırıltılar, çoğunlukla, yaptığınız her şeye veya onun etrafında olup bitenlere kayıtsız kalmaya devam ederseniz ciddi saldırganlığın ortaya çıkabileceğine dair bir uyarıdır. Köpeğinizin hırlamasına gücenmek yerine, uyarısına kulak verin ve onu yaşadığı durumu nasıl daha rahat hale getireceğinizi öğrenin.

Köpeğiniz düşmanca bir hırlama yerine alçak sesle homurdanıyorsa, sadece mutlu olabilir! Köpekler de oyunda hırlarlar. Bir köpeğin oyun oynarken hırlaması yaygındır ve vücut dilinin geri kalanı onun oynadığını söylediği sürece bu tamamen uygundur. Aklınızda herhangi bir şüphe varsa, sakinleşmesine izin vermek için oyuna ara verin. Bazı köpekler de zevkle hırlar. Rottweiler’lar, okşandıklarında ve oynarken “hoşlanma”larıyla ünlüdürler ve herhangi bir stres belirtisi yoktur, bu “iyi hissettiren” mutlu bir köpek sesi olarak yorumlanır.

4. İnleme

İnleme genellikle tiz bir sesle tetiklenir; birçok köpek, yangın ve polis sirenlerinin sesiyle inliyor.

İnleme genellikle sürü üyeleri arasındaki iletişim olarak kabul edilir: belki başka bir sürü üyesini bulmak ya da sürüyü avlanmak için aramak gibi. Bazı köpekler, önemli ölçüde sıkıntılı olduklarında inliyorlar; yine, izolasyon ve ayrılık sıkıntısının yaygın bir belirtisi.

5. Fısıltı Sesleri / Viyaklama

Bir sızlanma veya bir acıyla havlama genellikle bir köpeğin acı içinde olduğunun bir göstergesidir. Bu, köpekler oynarken, bir köpek diğerini çok sert ısırırsa olabilir. İnilti veya havlama, köpeğin arkadaş canlısı olduklarında bir sürü üyesine (veya insana) sıkıntısını iletmek için kullanılır. Diğer köpek veya insanın iletişime olumlu tepki vermesi beklenir. Fısıltılar, uzun bir iş gününün sonunda bir ev sahibinin geri dönmesi gibi güçlü bir heyecanı da gösterebilir. Heyecanlı inlemelere genellikle yalama, zıplama ve havlama eşlik eder. Köpek sızlanması, sızlanmadan daha yumuşak ve daha az yoğundur. Köpek yavrusu ağlama sesleri sadece küçük sızlanmalardır.

6. Sızlanma

Köpek sızlanma sesleri, genellikle ağız kapalıyken nazal olarak üretilen tiz seslerdir. Bir köpek bir şey istediğinde, dışarı çıkmak istediğinde, tasma kısıtlaması yüzünden hayal kırıklığına uğradığında, değerli bir arkadaştan (insan veya başka türlü) ayrıldığında veya sadece ilgi istediğinde sızlanabilir. Genellikle köpek için artan stres seviyesinin bir göstergesidir. Çoğu zaman, köpek ağlama sesi abartılı bir sızlanmadır.

Konuşma Sözleri

Bazı köpekler, insan konuşma seslerini çoğaltabilir. Bu sesler seçici olarak güçlendirildiğinde, köpekler insan kelimeleri, hatta bazen cümleler konuşuyormuş gibi görünebilir. Köpeklerin “konuştukları” kelimelerin ardındaki anlam hakkında hiçbir kavramı olmaması muhtemeldir; köpek bilişi hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hiçbir zaman emin olamayız.

Sahipleri tarafından köpeklere en sık öğretilen ifadelerden birinin, “Seni seviyorum…” ifadesinin bir versiyonu olduğunu belirtmek ilginçtir. Youtube, bunun gibi konuşan köpeklerin bazı eğlenceli görüntülerini sağlar.