Ökse otu faydaları

Dünya çapında 100’den fazla farklı ökse otu türünün büyüdüğüne inanılıyor. Bunlardan birkaçı genellikle tıbbi amaçları için hasat edilir.

Amerikan ökseotu (Phoradendron flavescen), Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen ve Noel’de romantik bir tatil dekorasyonu olarak kullanılan tür iken, Avrupa ökseotu (Viscum album) geleneksel bitkisel tıpta yüzyıllardır kullanılan türdür. Üçüncü bir ökseotu türü (Loranthus ferrugineus) daha az yaygındır, ancak bazıları tarafından yüksek tansiyon ve gastrointestinal şikayetleri tedavi etmek için kullanılır. Japon ökseotu (Taxillus yadoriki Danser) dahil olmak üzere diğer türler, birçok antimikrobiyal ve antioksidan özellikleriyle bilinir.

Sağlığın geliştirilmesi ve yaygın rahatsızlıkların önlenmesi söz konusu olduğunda, ökse otu ne için kullanılır? ABD Ulusal Ücretsiz ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, ökse otunun tedaviye yardımcı olabileceği birçok rahatsızlıktan bazıları nöbetler, baş ağrıları, artrit semptomları ve hatta potansiyel olarak kanseri içerir. Tarih boyunca ve şu anda Avrupa’da şifa için en iyi bitki olarak kabul edilmiş olsa da, kesinlikle işe yaradığını gösteren çok fazla kanıt yok… ve bazıları bunun tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

Ökseotu Nedir?

Ökse otu, Viscaceae bitki ailesinin bir üyesidir ve herdem yeşil hemiparazitik bir bitki olarak kabul edilir. Parazit bir bitki olarak ağaçlara tutunur ve onlardan beslenir.

Meyveleri, yaprakları ve sapları için hasat edilir. Bitki uzmanları daha sonra bunları belirli fizyolojik etkileri olan bitki özleri yapmak için kullanırlar. Ek/ilaç olarak kullanılan Avrupa bitkisi elma, meşe, çam ve karaağaç gibi yaygın ağaçlarda yetişir. Ökse otu bitkileri bu ağaçlarda kümeler veya “çalılar” oluşturur, bunlar daha sonra olgun çiçeklere ve daha soğuk aylarda beyaz, yapışkan meyveler demetlerine dönüşür.

Uluslararası Bitkisel Sanatlar ve Bilimler Akademisi, web sitesinde “ökse otunun ağaçların iç odunlarına kök saldığını ve özlerinden beslendiğini belirtiyor. Ağır bir ökseotu istilası, konukçu bitkinin dallarını ve hatta tüm konukçuyu öldürebilir.” Bu, ökse otunun “zehirli” olarak ün kazanmasının bir nedenidir.

En çok tanınan türlerden bazıları şunlardır: Viscum, Phoradendron, Arceuthobium, Peraxilla, Loranthus, Amylotheca, Amyema, Taxillus, Psittacanthus ve Scurrula. Ökse otu bitkileri dünya çapında yetiştirilir, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’dan Avustralya ve Yeni Zelanda’ya dağıtılır.

Kurutulduktan ve bir özüt haline getirildikten sonra, tipik olarak bir enjeksiyon olarak verilir. Ancak ağızdan kapsül/takviye olarak alınabilir ve çay/tentür olarak da tüketilebilir. Çalışmalar, çeşitli türlerde farklı türlerde serbest radikal süpürücü antioksidan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşenler belirlemiştir:

 • Flavonoids
 • Alkaloids
 • Lectins
 • Polypeptides
 • Arginine
 • Polysaccharides
 • Tannins
 • Terpenoids and/or steroids
 • Acidic compounds
 • Glycosides
 • Gallic acid

Ökseotu Zehirli midir?

Ökse otunun etkinliği ve güvenliği hakkında ne biliyoruz? Gerçek ökse otu zehirli mi yoksa potansiyel olarak zararlı mı?

 • Meyveleri ve yaprakları da dahil olmak üzere bitkinin kısımlarının ağızdan tüketildiğinde ciddi yan etkilere neden olabileceği iyi bilinmektedir. Bitkiden veya yapraklarından ve meyvelerinden elde edilen çayı içerseniz de zehirlenme meydana gelebilir. Ökse otunda bulunan zehirli maddeye foratoksin denir. Semptomlar, yaprakların alınmasından sonra ortaya çıkar ve genellikle bir ila üç gün sürer.
 • Enjeksiyonlarla ilişkili potansiyel yan etkiler de vardır. Ökse otu özü enjeksiyonlarının neden olabileceği yan etkiler şunları içerebilir: ağrı, enjeksiyon bölgesinde iltihaplanma, baş ağrısı, ateş, titreme, deri döküntüsü ve nadiren şiddetli alerjik reaksiyonlar.
 • Diğer potansiyel advers reaksiyonlar, uzun süreli kullanıldığında kusma, ishal, kramp ve karaciğer hasarını içerir.
 • Ağızdan üç çilek veya iki yaprak almak gibi küçük miktarlarda tüketmenin çoğunlukla güvenli olduğu gösterilmiştir. Daha büyük dozlar, ciddi yan etkiler için en büyük riski oluşturur.
 • Bütün bunlar söyleniyor, ancak ökse otu ilaç olarak kullanıldığında genellikle güvenli görünüyor.

Ökse otu, yüzyıllardır geleneksel tıpta ve Avrupa’da 1920’lerden beri tıbbi olarak kullanılmaktadır, ancak etkileri konusunda sınırlı araştırma bulunmaktadır. Mevcut olan ökseotuna odaklanan klinik çalışmaların çoğu Avrupa’da yürütülmüştür. Bazı denemeler, ökse otunun kanser hastalarında hayatta kalma veya yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulmuştur; ancak, denemelerin büyük çoğunluğunun “bulguları hakkında şüphe uyandıran büyük zayıflıkları” vardı.

Ökse otunun etkileri ve optimal dozun ne olabileceği hakkında bilgileri netleştirmek için daha büyük hasta örneklemli ek kontrollü çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

NCCIH ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, ilerlemiş kanserli hastalarda bir kanser ilacı ile birlikte enjekte edilen Avrupa ökse otu ekstraktının güvenliğini değerlendirmek için bir ön denemeyi tamamladı. Hastaların bitki/ilaç kombinasyonunu tolere ettiğini gösterdi; bununla birlikte, ökse otunun etkinliğini değerlendirmek için gelecekteki çalışmalar hala tasarlanmaktadır. Bu, şu an için hala kanıtlanmamış bir kanser tedavisi olarak kabul edildiği anlamına geliyor.

Ökse otu hamilelik sırasında kullanılmamalıdır, çünkü güvenli olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur ve bazıları rahimde düşük riskini artıran değişikliklere neden olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, glikoz/kan şekeri seviyelerini değiştirebileceğinden, bağışıklık sisteminin daha aktif hale gelmesine veya diyabet veya kalp hastalığı/yüksek tansiyon tedavisi gören kişilere neden olabileceğinden, otoimmün hastalığı olan kimseler tarafından kullanılmamalıdır.

Tartışmalı olduğu ve olumsuz etkilere neden olabileceği için, ökse otu almadan önce bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

Ökse otunun sağlık yararları

1. Kanser için Potansiyel Olarak Faydalı

Özler, ökse otunun şu anda çoğunlukla kanser için reçeteli bir ilaç olarak satıldığı Avrupa’da enjeksiyon yoluyla verilmektedir. Bugün, ökse otu özleri, Almanya’da ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde en sık reçete edilen geleneksel olmayan kanser tedavileridir. Avrupa’da 1920’lerden beri kullanılmasına rağmen, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, kanser dahil herhangi bir durum için bir tedavi olarak onaylamadı.

Ökse otu muhtemelen kanserle savaşmaya yardımcı olmak için ne yapar? Bazı çalışmalarda, bağışıklık sistemini uyardığı ve belirli kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir; bununla birlikte, bu etkiler insanlarda değil, çoğunlukla test tüplerinde gözlenmiştir. Bir dizi in vitro çalışma, immün sistemi uyarıcı, sitotoksik ve proapoptotik etkiler bildirmiştir. Ne yazık ki, hemen hemen tüm araştırmalar, araştırmacıları güvenilirliklerini sorgulamaya iten en az bir büyük zayıflığa sahiptir. Bazıları, ökse otu özünün, tümörlere kan akışını keserek yeni damarların oluşumunu bloke etme yeteneğini gösterdiğini göstermiştir.

2. Kalp Damar Sağlığını Destekleyebilir

Ökse otunun, özellikle L. ferrugineus ve Loranthus micranthus (Afrika ökseotu) adı verilen türlerin, geleneksel olarak hipertansiyon ve gastrointestinal şikayet yönetimi için kullanıldığına dair bazı kanıtlar vardır. Bu tipler, yüksek tansiyon ve ateroskleroz (atardamarların kalınlaşması ve sertleşmesi) dahil olmak üzere kan damarı rahatsızlıkları riskini azaltabilir.

3. Cilt Koşullarını Yönetmek İçin Topikal Olarak Kullanılır

Ökse otu banyo yapmak için kullanılabilir. Ayrıca varisli damarları, alt bacaklardaki ülserleri ve egzamayı tedavi etmeye yardımcı olması için cilde de uygulayabilirsiniz. Bazıları ayrıca ağrı kesici özelliklere sahip olduğuna ve cilde sürüldüğünde eklem ağrısının (romatizmal ve nevraljik ağrılar) tedavi edilmesine yardımcı olmak için kullanılabileceğine inanır.

4. Depresyon ve Anksiyete Tedavisine Yardımcı Olabilir

Ökse otları, özellikle bu koşullar kanser tedavileri ile ilişkili olduğunda, depresyon, anksiyete ve yorgunluk gibi ruh hali ile ilgili koşullara karşı umut verici alternatif tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Birkaç çalışma, ökse otunun hem kanser hastalarının hem de hayatta kalanların baş etme yeteneğini geliştirebileceğini göstermiştir.

5. Hormonal Dengeyi Destekleyebilir

Ökse otu, yorgunluk ve uyku sorunları gibi menopoz semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak ve bir kadın düzensiz dönemler yaşadığında hormonları düzenlemek için kullanılmıştır. Menopoz sonrası kadınlarda, osteoporozdan muzdarip olma olasılığı en yüksek olan popülasyonda, zayıf kemiklere ve kırıklara karşı savunmaya da yardımcı olabilir.

6. Soğuk algınlığı, Öksürük ve Astımla Mücadelede Kullanılır Ökse otunun solunum sistemi üzerindeki etkilerini doğrudan gözlemleyen pek çok çalışma olmamasına rağmen, çeşitli ökse otu bitki türlerinin antioksidan, analjezik, antiinflamatuar ve bağışıklık uyarıcı özellikler sergiledikleri ve onları hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu hale getirdiği iddia edilmektedir. Ökse otu takviyesi, pek çok çalışmada kanıtlanmamış olmasına rağmen, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, ateş, öksürük ve astım gibi solunum sorunları ile savaşmaya yardımcı olabilir. Solunum sorunlarına ve soğuk algınlığına karşı korunmak için çay/tentür olarak tüketilebilir veya solunabilir.

Ökse Otu Nerede Bulunur ve Nasıl Kullanılır?

Ökse otu genellikle kuru ot olarak satılır. Evde, kurutulmuş ökse otu çay ve tentür yapmak için kullanılabilir. Ökse otundan yapılan çayın her zaman soğuk infüzyon olarak yapılması tavsiye edilir, çünkü çok sıcak su kullanmak ökse otunda bulunan bazı bileşikleri yok edebilir. Çoğu insan için, ökse otu çayı yapmanın en kolay yolu, sıcak ama kaynar olmayan su (yeşil çay yapabileceğiniz gibi) olacaktır.

Ekstraktı ağızdan almak da mümkündür. Hangi ülkede yaşadığınıza bağlı olarak, bir doktor ekstrakt enjeksiyonları reçete edebilir.

Ürünler farklılık gösterdiğinden, ökse otu otu satın alırken her zaman talimatları dikkatlice okuyun. Ökse otunun diğer ilaçlarla bir takım etkileşimleri olduğundan, özellikle yüksek tansiyon için herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuzla konuşun. Ökse otunun özellikle yapraklarını tükettiğinizde ciddi yan etkilere neden olabileceğini unutmayın. Ökse otunu kullanmanın en güvenli yolu deneyimli bir bitki uzmanı veya doktorun gözetimindedir. Bir bitki uzmanı, önce ve sonra nabzınızı izleyerek küçük bir doza verdiğiniz tepkiyi test edebilir. Nabzınız zayıflamaya ve düzensizleşmeye başlarsa, ökse otunun almanız için iyi bir bitki olmadığını bilirsiniz.