Asansör hızı nasıl ölçülür?

Asansörler, yolculukları sırasında aynı hızda hareket etmezler, çünkü önce tam hıza çıkmaları, sonra yavaşlamaları gerekir. Ancak, asansörün ne kadar yol kat etmesi gerektiğini ve bu mesafeyi ne kadar sürede kat etmesi gerektiğini biliyorsanız, ortalama hızı tahmin edebilirsiniz. Tipik olarak, gerçekten binanın içine girip her katın yüksekliğini ölçemezsiniz; bunu yapmak pratik olmaz.

Binadaki katları sayın ve bir çıkarın, çünkü asansörün altı en üst katın en dibine kadar gidecektir. Kat yüksekliğini kat sayısı ile çarpın. Bu size yaklaşık bir yükseklik verecektir. Lütfen bu sayının kesin olmadığını unutmayın, ancak asansörün hızı hakkında kabaca bir fikir edinmek için yeterli olacaktır.

Binanın en üst katına kadar asansöre binin. Yolda, kronometrenizi kullanarak zirveye ulaşmanın ne kadar sürdüğünü zamanlayın. Kronometrenizi, kapılar kapandığında değil, asansör hareket etmeye başladığında çalıştırmayı unutmayın ve kronometrenizi, kapılar açıldığında değil, asansör durduğunda durdurun.

Hesapladığınız yüksekliği, asansörün mesafeyi kat etmesi için geçen süreye bölün ve asansörünüzün hızı hakkında kabaca bir tahminde bulunun.

Asansör hızı hesaplama formülü: Bina yüksekliği (metre cinsinden) / Asansörün en alt kattan en üst kata çıkma süresi (saniye cinsinden) = Asansör hızı ( metre / saniye cinsinden)

Hesapladığınız sayı sadece bir tahmindir ve kesin bir rakam olarak değerlendirilmemelidir.