Kışın sert geçeceğinin belirtileri

Yapraklar değişiyor, havada bir serinlik var ve günler kesinlikle kısalıyor. Sonbaharın ilk günü geçtiğinde, çoğumuz nasıl bir kışla karşı karşıya olduğumuzu merak ediyoruz.

1978’de The Farmers Almanac, kötü bir kışın geleceğini gösteren 20 işaretin bir listesini yayınladı ve bugün de o zamanlar olduğu kadar güncelliğini koruyor. Bu blog yazısında, kışın hava tahmini için geleneksel olarak kullanılan bu işaretlerden 10’unu keşfedeceğiz.

Bu modern çağda, hava durumunu kontrol etmek, önümüzdeki haftanın neler getireceğini görmek için akıllı telefonda bir uygulama açmak kadar kolay. Peki ya sadece doğal dünyaya çok dikkat ederek kış havasını Ağustos veya Eylül gibi erken bir tarihte tahmin edebilseydiniz?

Atalarımız eskiden vahşi doğada, hava durumunu tahmin etmek için bitkilerin, hayvanların ve böceklerin ince davranışlarını gözlemlerdi. Aynı şeyi biz niye yapmayalım?

1. Kalın soğan ve mısır kabukları

Kendi yemeğinizi yetiştirmekten hoşlanıyorsanız ve hasat için biraz soğanınız veya mısırınız varsa, dışarı çıkın ve kabukların kalınlığını kontrol edin.

Daha kalın soğan ve mısır kabuğu, sert bir kışın geldiğinin bir işaretidir. Daha ince bir kabuk varsa ılıman bir kış bekleyebilirsiniz.

2. Bir ineğin ense üzerinde kalın saç olması

Bir ineğin ensesine vurun, saçı normalden daha kalın mı geliyor? Bu, daha soğuk bir kışın işaretidir.

3. Kaz ve ördeklerin erken ayrılması

Hepimiz kuşların sert soğuk havalardan korunmak için kışın güneye uçtuğunu biliyoruz, ancak bu yıl erken yola çıkarlarsa… Bizim bilmediğimiz bir şey biliyorlar mı?

4. Ağustos boyunca çok sayıda sisli günler

Ağustos ayında sahip olduğumuz her sis günü için kışın kar yağışı alacağımıza inanılıyor.

5. Domuz çubuk toplaması

Domuzların sopa topladığını görürseniz, bu çok karlı bir kışın evrensel bir işaretidir.

6. Eve çok sayıda giren ve büyük ağlar ören örümcekler

Eve giren çok sayıda örümceğin, büyük örümcek ağlarının yanı sıra soğuk bir kışı öngördüğü söylenir.

7. Meşe palamudu bolluğu

Bir meşe ağacının yakınında yaşıyorsanız ve bu yıl bolluğun yanı sıra büyük miktarda düşüş olduğunu fark ederseniz, soğuk bir kışa hazırlanın.

8. Kalın paltolu yünlü ayı tırtılları

Yünlü solucanlar veya yünlü ayı tırtılları, Isabella kaplan güvelerinin larvalarıdır ve ormanlık alanlarda yaygın olarak bulunabilir. Kısa, kırmızımsı kahverengi ve siyah kıllarıyla kolayca tanınırlar.

Efsaneye göre, tırtıldaki saç normalden çok daha kalınsa, soğuk bir kış geliyor demektir. Diğerleri, kahverengi bant darsa kışın uzun ve soğuk olacağını, daha geniş bir bant ise kısa ve ılıman bir kışı gösterdiğini söylüyor.

9. Erken fındık toplayan kabarık kuyruklu sincaplar

Bu yılki sincapların kuyrukları çok kabarıksa ve fındıklarını erken toplamaya başladıysa karla dolu bir kışa hazır olun.

10. Güneş veya Ay çevresinde halkalar

Güneş ve ay çevresinde sık sık halkalar veya haleler görmenin, kışın yoğun kar yağışını öngördüğü söylenir. Bu, Cirrus bulutlarındaki buz kristallerinden ışığın kırılmasından kaynaklanır.