Kahve dünyaya nasıl yayıldı?

Kahvenin tarihi nedir? Bu sıvı altını nasıl ve ne zaman içmeye başladık? Günümüzde Kahve, birçok kişi tarafından iyi ve verimli bir gün için temel yakıt olarak kabul edilmektedir. Kahvenin tarihi Etiyopya’da bir keçi çiftçisiyle başlar. Kahve, dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri olmak için tüm dünyaya yayıldı. Ancak kahvenin kendisi, büyülü enerji veren özellikleri yüzyıllar önce keşfedildiğinden beri birkaç deneme ve sıkıntıdan geçti.

Küçük, parlak kırmızı bir kahve kirazını günde 2 milyardan fazla tüketilen bir içeceğe nasıl dönüştürdük? Burada kahvenin Etiyopya’daki mütevazi ama yine de efsanevi başlangıcından dünyanın bir içeceği haline gelmesine, 70’den fazla ülkede yetiştirilmesine ve gezegendeki her ülkede içilmesine kadar olan yolculuğunu izleyeceğiz.

Kahvenin Başlangıcı

Efsaneye göre kahve çekirdeğinin enerji verici etkileri, ilk kez 9. yüzyılda Etiyopya platosunda yaşayan Kaldi adlı bir keçi çobanı tarafından fark edilmiştir. Bir gün Kaldi, keçilerini kahve bitkisinin parlak kırmızı kirazını otlattıktan sonra sınırsız enerjiye sahip olduklarını fark etti, kesinlikle diğer hayvanlarından daha fazla. Hikaye devam ederken, bu onları gece uykuya dalamayacak kadar enerjik hale getirdi, çünkü enerji demetleri onları her yere sıçrattı.

Kaldi buradan fasulyeleri bizzat denedi ve gerçekten çok canlandırıcı olduklarını gördü. Yeni keşfini, anekdotlarını göz ardı eden ve fasulyeleri ateşe atan yerel manastırla paylaşmayı seçti. Ateşten çabucak nefis bir koku yükselmeye başladı ve çekirdekler daha fazla araştırma için kenara ayrıldı.

Rahipler daha sonra fasulyeleri ezmeyi ve suya eklemeyi seçti. Şaşkınlıklarına ve sevinçlerine göre, içeceğin onlara Kaldi ve keçilerine verdiği enerji ve canlılığın aynısını verdiğini, onların uyanık kalmalarını ve akşam ayinine karşı tetikte olmalarını sağladığını gördüler. Bu keşişler bulgularını diğer keşişlere ve manastırlara aktardılar ve böylece kahve yolculuğuna başladılar!

Bu hikayeyi içeren herhangi bir metnin elimizdeki en eski kopyası 1671’den gelir ve bu yüzden genellikle efsane ya da efsane olarak anılır. Ama yine de bir başlangıç!

Kahve Hasadının İlk Adımları

Kahvenin kökenine dair başka hikayelerin de olduğunu ve yukarıdaki gibi hepsinin Etiyopya platosunda geçtiğini belirtmekte fayda var. Modern teknoloji ve soyağacındaki ilerlemeler, kahve bitkisinin kökenlerini Afrika’ya kadar takip etmemizi sağladı ve kahvenin Etiyopya’dan geldiği kesin olmasa da büyük olasılıkla ve bu, çoğunlukla tartışmasız, genel bir fikir birliğidir.

İnsanların bugün yaptığımız gibi kahve çekirdeklerini hangi noktada kavurmaya ve demlemeye başladıkları konusunda kesin bir bilgi yok; yukarıdaki hikaye bunu belirtse de, vişneli kahveden kavrulmuş kahveye bu kadar hızlı bir yolculuk pek olası görülmemektedir.

Her iki durumda da, kahve içeceği Arap yarımadasında ve Müslüman dünyasında yayılmaya başladı ve Yemen’in Etiyopya’dan ayrıldıktan sonra genellikle kahvelerin ilk varış noktası olduğuna inanılıyor. 16. yüzyılın sonunda Ortadoğu, İran ve Türkiye’nin geri kalanına yayıldı.

Araplar, ekildiğinde filizlenmesinler diye bölgeden ayrılmadan önce çekirdekleri kaynatarak, kavurarak veya fırınlayarak kahve üretimi tekelini elinde tutuyorlardı. Peki, şimdi 70’den fazla ülkede ekilen kahve, Arapların tekelinden nasıl kurtuldu?

Kahvenin Yayılması

Anavatanlarından kaçırılan ve Arapların tekelinde bulunan ilk yeşil veya kavrulmamış kahve çekirdekleri, Sufi Baba Budan adında bir adam tarafından kaçırıldı. Bu tekil kaçakçılık eylemi için hem Müslüman hem de Hindu gelenekleri tarafından saygı duyulur (bence bu bir kelimedir) ve genellikle göğsüne sarılı yedi yeşil kahve çekirdeği ile tasvir edilir; Her ne kadar hikayenin bazı hesapları bize onları sakalında sakladığını söylese de.

Sufi bu fasulyeleri aldı ve daha doğrusu Mysore’daki kendi memleketi Hindistan’a dikti. Kahvenin, sömürgeciler tarafından kolonilerine götürülmeden ve daha uzaklara yayılmadan önce Avrupa’ya yayıldığı söyleniyor.

Kahve kelimesinin kökeni

Kahvenin kökenini tartıştık ama İngilizce Coffee (kahve) kelimesi nereden geldi? Kahve kelimesinin dünyadaki çoğu dilde kendi varyantı vardır ve bunların neredeyse tamamı kahve veya kafe çizgisindedir ve hepsi bizim onları İngilizce’de nasıl telaffuz ettiğimize çok benzer.

İngilizce versiyonu, sırasıyla Türk kahvesinden gelen Hollandalı koffie’den, Türkçe kelime ise Arapça qahwah’tan doğdu. Bütün bu kelimeler Romanize edildi, ancak kahve terimimizin ve dünyadaki çevirilerinin yukarıda belirtilen soy boyunca nasıl geliştiğini görebilirsiniz.

Ama neden, kahve? Ya da neden qahwah diye sorsak daha iyi olur. Bu Arapça terim başlangıçta bir şarabı, özellikle de iştah kesici olan bir şarabı tanımlıyordu; çok kahve gibi. Bu, qahwah’ın neden kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdeklerinden üretilen içecek anlamına geldiğine dair en yaygın kabul gören versiyondur.

Kahve ilk önce bir “Müslüman içeceği” olarak değerlendirildi ve İtalya’daki Hıristiyanlar sık ​​sık onu tüketmemeleri konusunda uyardılar. Ancak, tadıldıktan ve Papa VII. Clement tarafından “Hıristiyan içeceği” olarak kabul edildikten sonra toplumda geniş çapta karşılandı; bundan önce İtalya’da kahvenin tamamen yasaklanması için birçok dilekçe vardı.

1500’lü yılların başlarında, kahvenin Avrupa kıyılarına ulaşmasından yaklaşık 100 yıl önce, uyarıcı etkileri nedeniyle Arap yarımadasında iki kez kahvenin yasaklandığını belirtmekte fayda var. Kahve genişleyip Avrupa’nın en zengin evlerine kadar uzanmış olsa da, Avrupalılar onu Hindistan’daki kolonilerinden kendi ülkelerine ihraç etmeye başlayana kadar dünya çapında bir içecek olarak çıkmayacaktı.

Kahve ve Günümüz Dünyası

Kahvenin bir içecek olarak ortaya çıkmasından bu yana kahvehaneler var olmuş ve her sınıf ve eğitim seviyesinden insana hizmet vermiştir. Herkesin düz bir zeminde olduğu ve barlarda bulunan asi doğanın hiçbirinin olmadığı, rahatça buluşup takılabileceğiniz bir alan; alkol aslında bu tür sıkıntıları önlemek için yasaklandı.

Bugün bile dünyanın dört bir yanındaki kahvehaneler ilk buluşmalar, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarla tanışma, çalışma ve ders çalışma için rahat ortamlar olarak görülüyor. İnsanlar eskiden kahvehanelerde birbirleriyle çalışırken, şimdi dünyanın her yerindeki insanlarla çalışmak için interneti kullanıyorlar; kahvehanelerde de olabilir.

Kahve bir kahvaltı içeceği olarak kabul edilir ve bunun nedeni iyi bilinen uyarıcı özellikleridir. Birçoğu sabah kahvesini içene kadar “uyanık olmadıklarını” iddia ediyor. Kahve dünyanın her köşesinde, teknelerde, uçaklarda ve hatta uzayda bulunabilir ve içilebilir. Kahve, her ikisi de su ve çayın arkasında sıralanan “dünyanın üçüncü popüler içeceği” yeri için sürekli birayla savaşıyor.

Kahvenin hikayesi Etiyopya’da başladı ve büyümesi, Avrupa’nın sömürgeci güçlerinin genişlemesiyle sıkı bir şekilde örüldü. Yasaklardan, baskılardan, sakallı yolculuktan ve su karneli transatlantik gezisinden kurtulan kahve artık dünyanın en büyük ihracatlarından biri ve dünya nüfusunun yaklaşık %10’u kendilerini dünya kahve endüstrisinin bir parçası olarak görebilir.

Hepsi 1100 yıl önce Etiyopya platosunda bazı keçilere enerji veren bazı kirazlardan ortaya çıkmıştır.