Elmas kömürden mi oluşur?

Harika bir soru. Ancak bu soruyu cevaplamak için önce elmaslar hakkında biraz daha genel konuşalım. Elmasları muhtemelen en çok kolyelerde, yüzüklerde veya küpelerde görüyorsunuz, ancak bunların düzenli olarak kesici ve delici aletler için kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun nedeni, Dünya’da doğal olarak oluşan en sert mineral olmalarıdır.

Elmas Nedir?

Şaşırtıcı bir şekilde, bu taşlar sadece bir elementten, karbondan yapılmıştır. Karbon, kalemler için kullanılan kömür veya grafit üreten elementin aynısıdır. Kömür ve grafit opak ve yumuşakken elmaslar neden şeffaf ve sert? Her şey atomlarının yerleşimine bağlı. Elmaslarda her bir karbon atomu diğer 4 karbon atomuna bağlanırken, grafitte her bir atom sadece diğer 3 karbon atomuna bağlıdır. Elmaslardaki bağlar o kadar sıkı bir yapıda tutulur ki, tüm ışık etraflarından geçer, bu yüzden elmaslar şeffaf görünür. Kömür ve grafitte ışık, atomlar arasında sıkışıp kalır, bu yüzden karanlık ve opak görünürler.

Karbon atomları neden elmaslarda farklı şekilde bağlanır? Çok yüksek basınç ve sıcaklıklarda karbon atomları o kadar sıkılır ki daha fazla atoma dokunmaya başlarlar. Basınç, Dünya yüzeyindeki basıncın yaklaşık 50.000 katı ve sıcaklık yaklaşık 1600°C olduğunda, karbon atomları diğer 4 atomla bağ kurar ve elmasları oluşturur.

Elmaslar Nerede Bulunur?

Bu koşullar, dünya yüzeyinin yaklaşık 200 kilometre altında gerçekleşir. Ancak ne tatbikatlarla ne de başka bir şeyle o kadar ileri gidemiyoruz. Elmaslar aslında yüzeyin yakınında, Kimberlit adı verilen özel volkanlarda bulunur ve toplanır.

Volkanik püskürmeler, o derinlikte sıkışan gaz çok ısındığında ve genişlemeye ve yükselmeye başladığında meydana gelir. Gaz yeryüzüne kaçarken, etrafındaki kayalar ve elmaslar da yüzeye doğru hareket edecektir. Ancak bu koşullar altında elmas oluşturmak 3 milyar yıl kadar sürebilir ve kimberlit patlamaları sık sık olmaz. Sonuncusu 13 milyon yıl önceydi. Ancak malzeme bilimciler laboratuvarlarda elmas yetiştirebilir.

Elmaslar Nasıl Yapılır?

Elmas yapma süreci, gerçek bir elmasın çok küçük parçalarını keserek, feragat olarak adlandırılan küçük artıklar üretmekle başlar. Bu feragatler daha sonra daha önce tartıştığımız koşulları yeniden yaratan metal bir aparata yerleştirilir. 2 hafta sonra, feragatler taşa dönüşür. Taşlar daha sonra kesilir ve klasik elmas şekline parlatılır. Yani artık elmas almak için milyonlarca yıl beklemeye gerek yok!