15 dakikalık şehirler nedir?

Sürdürülebilir şehirler için 15 dakikalık şehir vizyonu, şehir sakinlerinin gerçekten yerel olarak yaşayabilecekleri, ihtiyaç duydukları her şeyin sadece kısa bir yürüyüş veya bisiklet yolculuğu mesafesinde olduğu yerleri kurguluyor.

“15 dakikalık şehir”, bir sakinin ihtiyaç duyduğu her şeye yürüyerek, bisikletle veya toplu taşıma ile 15 dakikada ulaşılabileceği şehirler yaratarak yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bir kentsel tasarım yaklaşımıdır.

Bu konsept, mahalle düzeyinde dikkatli bir planlamaya vurgu yaparak her bölgeye tam bir yaşamı desteklemek için ihtiyaç duyduğu özellikleri verir; işler, yemek, rekreasyon, yeşil alan, konut, sağlık merkezleri, küçük işletmeler ve daha fazlası. Ve daha da önemlisi, araba gerektirmeyen dolu bir hayat.

15 dakikalık şehir nedir?

Genel fikir yeni değil: Yeni Şehircilik ve toplu taşıma odaklı kalkınma ilkeleri üzerine kuruludur ve köklerini 1900’lerin başında Amerikalı planlamacı Clarence Perry tarafından geliştirilen “mahalle birimi” fikrinde bulur. Son on yılda, özellikle Avustralya’da, 30 ve 20 dakikalık şehir veya mahallelere ilişkin benzer vizyonlar da ortaya çıktı.

Ancak 15 dakikalık şehir konsepti (la ville du quart d’heure) 2019’da, fikri amour des lieux veya yere bağlılık arayışında geliştiren Fransız-Kolombiyalı bir profesör olan Carlos Moreno’dan gelerek yeni bir popülerlik buldu.

Moreno, yaşam kalitesini iyileştirme arayışının bir şehrin “arabalara karşı savaş açmasını” veya “her 15 dakikada bir Louvre inşa etmesini” gerektirmediğini söylüyor. Bunun yerine, yürüme, bisiklete binme ve toplu taşıma için daha fazla seçenek ekleyerek ve şehrin her köşesinde ekonomik kalkınmaya odaklanarak merkezileşmemesi gerekiyor. Moreno, şehirci aziz Jane Jacobs’un çalışmalarının planlarına dahil olduğunu söylüyor.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo kısa sürede 15 dakikalık şehrin en önemli şampiyonlarından biri oldu. Bu fikir, başarılı 2020 yeniden seçim kampanyasının merkezinde yer aldı ve yönetiminin 2014’ten beri yayalaştırmak, bisiklete binmeyi teşvik etmek, arabaları kısıtlamak ve Işık Şehri’ne parkları ve önce insan altyapısını getirmek için yaptığı iş için yararlı, günlük konuşma diline uygun bir paketleme işlevi gördü.

Artık yaşam kalitesini iyileştirmek ve şehrin Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için merkezi politika çerçevesi olarak duruyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler benzer dönüşümler yapmak için çabalarken, Paris’in 15 dakikalık felsefe deneyimi, başka yerlerde taklit edilebilecek fikirler için yakından izlenecek.