Yapraklar sonbaharda neden sararır?

Geçenlerde yaprakların neden yeşil olduğunu tartıştık. Şimdi yaz bitti ve yakında ağaçlar renk değiştirecek. Sonbaharda yapraklar neden sararır biliyor musunuz? Bu makale, mevsim değişikliği ile yeşil bitkilerin renk değişimine el atmıştır.

Ilıman bölgelerdeki yaprak döken ağaçlar sonbaharda renk değiştirir. Yazın yeşil olduklarında turuncuya, sarıya, mora, kırmızıya hatta kahverengiye dönüşürler. Bu dönüşüm Eylül ayında günlerin kısalması ile tetikleniyor. Fotoreseptör fitokrom, günün uzunluğundaki değişime tepki verir. Günler kısalırken bitkiler yeşil pigment klorofilini parçalamaya başlar. Klorofil imhası, aksesuar pigmentlerin maskesini düşürür, örn. sarı-turuncu renklere sahip karotenoidler.

Yaprakların sararması

Klorofillerin başlangıçtaki bozunmasının nedeni, bitkilerin klorofil molekülünün bir parçası olan azot ihtiyacıdır. Bitkiler, klorofildeki azotu yeniden kullanır çünkü bu temel makro elementin rezervleri sonbaharda tükenir. Öte yandan, karotenoidler neredeyse tamamen karbonhidratlardan oluşur. Sonbaharda kıt olan elementleri içermezler. Aynı zamanda, bu yardımcı pigmentler, klorofil yıkımından sonra yaprakları fotooksidatif hasara karşı korumaya devam eder. Böylece karotenoidlerin yanı sıra diğer yardımcı pigmentleri biriktirmeyen bitkiler turuncu ve sarı renklere boyanmış sonbahar yapraklarına sahip olurlar.

Yaprakların kırmızı-mor renklenmesi, antosiyaninlerin başka bir pigmenti tarafından belirlenir. Antosiyaninler, klorofillerle birlikte kloroplastlarda önceden var olan karotenoidlerin aksine, sonbaharda bitkiler tarafından yeni sentezlenir. Böyle bir sentezlemenin en olası anlamı, özellikle sonbaharda riski yüksek olan foto-oksidatif hasardan yaprakların foto-korumasıdır. Sonuç olarak, işlevsel yapraklar, besinlerin, özellikle azot ve fosforun daha iyi emilmesini sağlar.

Ayrıca, sonbaharda renklenmenin ağaçlara göç eden böcekler için bir sinyal olduğunu söyleyen birlikte evrim hipotezinden bahsetmeye değer. Yeşil yaprakların renginin değişmesi böcekleri yakında dökülecek yaprakları işgal etmekten caydırabilir. Bu şekilde ağaçlar kendilerini böceklerden koruyabilirler.

Yaprakların kahverengi rengi genellikle hücrelerinin ölümünü gösterir. Ayrıca, antosiyaninler ve klorofillerin birlikte varlığı da yaprakların kahverengi rengine neden olabilir.