Ayı dışında kış uykusuna yatan hayvanlar

Kış uykusuna yatan bir hayvanı düşündüğünüzde muhtemelen bir ayıyı düşünürsünüz, ancak diğer hayvanların da kış uykusuna yattığını biliyor muydunuz? Bir hayvan, yiyecek kaynağı azaldığında ve sıcaklıklar düştüğünde kış uykusuna yatacak ve bu da etrafta dolaşamayacak kadar soğuk olmasına neden olacaktır.

Bazıları uzun süre derin bir uykuya dalabilir, bazıları ise sadece yavaşlar ama aktif kalır. Bazı hayvanlar, torpor olarak bilinen ikisinin bir kombinasyonuna girecek. Torpor, enerjiyi korumak ve metabolizmalarını günlük olarak bastırmak için hareketsiz bir duruma giren bir hayvanı ifade eder. 24 saati aşmak, hazırda bekletme olarak kabul edilir.

Çoğu kuş gibi bazı hayvanlar, yiyecek kaynaklarının asla tükenmediği ve sıcak kalabildikleri kış aylarında daha sıcak iklimlere kaçacak kadar akıllıdır. Aşağıda, özellikleriyle birlikte kış uykusuna yatan 10 hayvanın bir listesi bulunmaktadır:

Çizgili Sincaplar

Bu minik yaratıkları yavru sincap sanabilirsiniz. Bunun nedeni, sincap ailesine ait olmaları olabilir. Sincap gibi, onlar da fındıkları severler ve toprağı kazma, edindikleri yaygın bir alışkanlıktır. Sincapları ilkbahar, yaz ve sonbaharda oynarken izleyebilirsiniz, ancak kışın kış uykusuna girerler.

Yarasalar

Bu yaratıklar, özellikle gün boyunca kafa karışıklığı içinde başınızın üzerinde alçaktan uçtuklarında biraz ürkütücü olma eğiliminde olabilirler. Bunun nedeni, gözlerinin küçük olması ve gün içinde görmelerinin daha zor olmasıdır. Çok az ışık olduğunda veya hiç ışık olmadığında geceleri uçarken çok daha iyi bir iş çıkarırlar.

Kutu Kaplumbağaları

Birçok insanın evcil hayvan olarak kutu kaplumbağaları vardır. Bu harika, ama hala evcilleştirilmediklerini ve vahşi bir doğaya sahip olduklarını unutmamalısınız. Bu, vahşi bir ayı ile aynı kategoride oldukları anlamına gelmez, ancak bir köpek ya da kedi kadar evcil değillerdir. Evcil bir kaplumbağanız olsa bile, kış uykusuna yatma zamanına saygı göstermeniz gerekecek ve hatta bu süreçte yardımcı olabilirsiniz.

Yaban arıları

Yaban arılarının kışın kış uykusuna yattığını kim bilebilirdi? Çok sıcak bir iklimde yaşamadığınız sürece düşündüğünüzde, hiç kışın dışarı çıkıp bir arıyla karşılaştığınız oluyor mu? Bir yere gitmeleri gerekiyor, peki nereye gidiyorlar? Kuşlar gibi güneye uçmazlar.

Jartiyer yılanı

Birkaç farklı yılan türü vardır, bazıları diğerlerinden daha zararlıdır; jartiyer yılanı daha az tehlikeli olanlardan biridir ve genellikle evcil hayvan olarak tutulur.

Hedgehog Kirpi

Uzaktan, sırtındaki dikenli dikenlerle normal kirpi sanabilirsiniz ve egzotik bir hayvan olmasına rağmen, hamster gibi evcil hayvanlarda pek yaygın değildir.

Kara salyangozu

Muhtemelen hiç düşünmediğiniz bir başka kış uykusuna yatan yaratık da kara salyangozu. Bu, hazırda bekletme alışkanlıklarında biraz farklı.

Kokarcalar

Listemizdeki diğer hayvanların aksine, kokarca kış boyunca tam olarak kış uykusuna yatmaz, ancak ısınmaya çalışırken daha az aktif hale gelir.

Çayır köpekleri

Bunlar gerçekten köpek değil, tavşan büyüklüğünde bir kemirgen. Tam olarak kış uykusuna yatmazlar, ancak kış aylarında yavaşlarlar.

Yer sincabı

Bu kemirgenin alışkanlıkları çayır köpeğininkilere benzer. Sincap ailesindendirler, ancak ağaçlardan ziyade yeraltında saklanma olasılıkları daha yüksektir.