Kentsel ısı adası nedir?

Neden bir mahalle diğerinden daha sıcak? Muhtemelen daha az ağaç olduğu için. Ağaçlar mahalleleri soğutmaya ve “kentsel ısı adası etkisi” olarak adlandırılan, sıcaklıkta tehlikeli bir artışa neden olan ve savunmasız nüfusları, düşük gelirli toplulukları orantısız bir şekilde etkileyen “ısı adaları”nın oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

İklim değişikliğinin daha da kötüleştirdiği kentsel ısı adası etkisi, başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere insanların sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Ortalama olarak, kentsel ısı adaları gün boyunca 5 ila 7 derece daha sıcaktır ve geceleri sıcaklıkları 22 dereceye kadar artırabilir. İklim değişikliğini yavaşlatmak için önlemler alınmazsa, 2031’den 2050’ye kadar ısıya bağlı ölümler, 1971’den 2000’e göre yüzde 57 daha yüksek olabilir. Ağaç dikmek ve korumak, kentsel ısı adalarını azaltmanın ve hayat kurtarmanın adil bir yoludur.

KENTSEL ISI ADASI ETKİSİNİ NE YARATIYOR?

Yollar ve çatılar gibi koyu renkli yüzeyler güneşten gelen ısıyı emip tuttuğunda, ısıyı yakalar ve yavaşça havaya geri salarak çevredeki sıcaklıkları artırır ve küçük ısı adaları oluşturur. Isı adaları genellikle gün boyunca daha da ısınır, gün batımından sonra daha belirgin hale gelir çünkü depolanan ısı geceleri yavaş yavaş salınır. Kentsel alanlar daha fazla yol ve çatıya sahip olma eğilimindedir, bu nedenle yakındaki kırsal alanlara göre daha fazla sıcaklık yaşarlar. Şehirlerde, daha az ağaç ve bitki ile daha fazla bina ve yolun bulunduğu mahalleler, daha fazla yeşil alan ve bitki örtüsü olan mahallelerden daha sıcak geliyor.

KENTSEL ISI ADALARI İNSAN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

Kentsel ısı adaları, özellikle çocuklar, yaşlılar, solunum yolu hastalığı olanlar ve açık havada çalışanlar için halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Daha yüksek sıcaklıklar, sıcak çarpması veya sıcak stresi ve hatta ölüm gibi ısıya bağlı hastalık riskini artırabilir. Gündüzleri sıcaktan strese giren yaşlı yetişkinlerin geceleri soğuması ve toparlanması gerekir. Ancak yüksek gece sıcaklıkları bunu yapmayı zorlaştırır ve sıcak çarpması riskini artırır. Yüksek sıcaklıklar ayrıca, nefes almayı zorlaştırabilen tehlikeli bir kirletici olan duman oluşturarak şehirlerdeki hava kirliliğini yoğunlaştırır ve bu da astım krizlerini tetikler ve acil servis ziyaretlerini arttırır. Bu özellikle önemlidir, çünkü astım çocuklar arasında en yaygın kronik hastalıktır.

Daha düşük gelirli insanlar genellikle daha yüksek oranda önceden var olan sağlık koşullarına sahiptir ve bu da onları ısı etkilerine karşı daha savunmasız hale getirir. Ve düşük gelirli mahalleler, ortalama olarak, daha varlıklı topluluklardan çok daha sıcaktır. Bu büyük ölçüde sistemik eşitsizliklerden ve ayrımcı politika ve uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Dahası, bu gruplardaki birçok aile, kliması olmayan Türkiye hanelerinin çoğunluğu arasında yer alıyor. Yine de diğerleri, klima sistemlerini tam olarak çalıştırmayı göze alamaz.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KENTSEL ISI ADASI ETKİSİNİ NASIL ARTTIRIR?

İklim değişikliği daha yüksek sıcaklıklara ve daha uzun, daha yoğun ve daha sık ısı dalgalarına yol açıyor. Aşırı sıcaklık olayları sırasında şehirler daha da fazla zarar görecek. Şehir ağaçları ve diğer bitki örtüsünün dikilmesi ve bakımı gibi eylemler şehirlerin serin kalmasına yardımcı olabilir. Bu eylemler, şehirlerin selin azaltılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi gibi diğer iklim değişikliği etkilerine karşı daha dirençli olmasına da yardımcı olabilir.

KENTSEL ISI ADALARININ AZALTILMASI VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN AĞAÇLARIN ROLÜ NEDİR?

Kentsel ısı adalarını azaltmaya yardımcı olan iki ana teknik vardır: binaların ve yolların yüzeyinde daha az ısı emmeleri için yansıtıcı malzemeler kullanmak ve çevreyi soğutmak için ağaç ve bitkiler kullanmak. Düzgün seçilmiş ve dikilmiş ağaçlar binalara ve kaldırımlara gölge sağlayarak sıcaklıkların düşürülmesine yardımcı olur. Ağaçlar, terleme yoluyla ek soğutma sağlar; bu, ağaçlar havaya nem saldığında ortaya çıkan doğal bir hava soğutma etkisidir. Bu, özellikle ısının beton ve asfalt yüzeylerde hapsolduğu yerlerde faydalıdır. Ağaçlar şehirlerin klimasıdır.

Ağaçlar ayrıca nefes almamızı kolaylaştırarak kentsel alanlara da fayda sağlar. Ağaçlar hava filtresi görevi görür, kirletici gazları emer ve havadaki partikülleri kabuk ve yapraklar üzerinde tutarak filtreler. Ağaçlar, yalnızca insanlara değil, aynı zamanda bir bütün olarak dünyanın ekosistemlerine de fayda sağlamak için havayı filtrelemeye yardımcı olur.