Tuz buzu neden eritir?

Bir kış kar fırtınasının ardından güvende kalmak için yolları, otoparkları ve kaldırımları kürek ve tuz kullanarak temizliyoruz. Tuzun buzu nasıl erittiğini hiç merak ettiniz mi?

Yol Tuzu Nasıl Çalışır?

Suyun donma noktası 0 derece C’dir. Sıcaklık 0 derece veya altına düştüğünde su molekülleri arasındaki hidrojen bağları güçlenir. Moleküller kendilerini kristal bir yapı içinde düzenler ve sıvı su katı buza dönüşür. Sıcaklık 0 derece C’nin üzerine çıktığında, H2O molekülleri arasındaki bağlar gevşediği ve yapı daha akışkan hale geldiği için buz sıvıya dönüşür.

Yol tuzu veya sodyum klorür, suyun donma noktasını düşürerek çalışır ve sıcaklık suyun normal donma noktası olan 0 derecenin altında olduğunda bile buzun erimesine neden olur.

Tuz uygulandığında, su molekülleri arasındaki bağları bozan ayrı sodyum ve klorür iyonlarına çözünür. İyonlar hidrojen bağlarını gevşettiğinde buz erir ve suya dönüşür.

Ancak, kaplama sıcaklığı -9 derecenin altına düştüğünde sodyum klorür çok daha az etkili hale gelir. Düşük sıcaklıklarda, magnezyum klorür (MgCl2) veya kalsiyum klorür (CaCl2) içeren daha düşük sıcaklıklar için formüle edilmiş tuza geçmek en iyisidir. MgCl2 ve CaCl2 3 iyondan oluşurken, sodyum klorür (NaCl) 2 iyondan oluşur. Su molekülleri arasındaki bağları bozacak daha fazla iyon olduğundan daha fazla iyon daha fazla erime gücü anlamına gelir.

Buzlanmaya karşı tuzun akıllıca kullanımı

Tuz, yolları, otoparkları, kaldırımları ve araba yollarını temizlemek için kar ve buzu temizlemede önemli bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, tuz kullanmak sonuçsuz kalmaz. Her yıl yerel nehirlerimiz ve göllerimiz daha da tuzlu hale geliyor. Yağmur sokaklara ve diğer tuzlu yüzeylere düştüğünde, tuzu toplar nehirlere ve yer altı sularına karışabilir.

Kışın yollarda kullanılan tuz, bu nehirlerin su kalitesini etkiler ve hatta orada yaşayan balıklara ve suda yaşayan böceklere zarar verebilir. Bu nedenle kar ve buzu eritmek için gerekenden fazla tuz kullanmamak önemlidir.

  • Tuz, suyun donma noktasını düşürerek çalışır.
  • Sodyum klorür -9 derecenin altında çok daha az etkili hale gelir. Düşük sıcaklıklarda, magnezyum klorür veya kalsiyum klorür içeren bir buz çözücü için en iyisidir.
  • Çevresel etkinizi sınırlamak için kar ve buzu eritmek için gereken miktarda tuz kullanın. Aşırıya kaçmayın, belirli bir noktadan sonra daha fazla tuz, daha fazla erime gücü anlamına gelmez.