Ateşböcekleri neden ışık saçar?

Yazla ilgili en büyülü şeylerden biri, geceleri yıldızların altında ortaya çıkan ateşböceklerinin arka bahçeyi aydınlattığını görmek. Yıldırım böcekleri veya şimşek böcekleri olarak da bilinirler, aslında böceklerdir, sinek değil! Bu güzel böcekler yaz gecelerinin vazgeçilmezi olsa da, bir ateş böceğinin parlamasını neyin sağladığını hiç merak ettiniz mi?

Ateş Böcekleri Nasıl Yanar?

Ateşböceklerinin karınlarının alt kısmında bulunan hafif bir organ vardır. Vücutlarının bu bölümünde, kimyasal enerjiyi gördüğümüz parlayan ışığa dönüştürmelerini sağlayan “biyolüminesans” (bio-loo-muh-neh-sense) adı verilen bir biyokimyasal reaksiyon gerçekleşir. Ateş böceğinin ışık üreten organlarını oluşturan hücrelerde lusiferin adı verilen bir kimyasal bulunabilir.

Bu kimyasal oksijenle birleştiğinde, ateş böceğinin ışık üretmesine neden olan oksilusiferin adı verilen yeni bir kimyasal oluşturur. Bir ampulün ürettiği sıcaklık veya sıcak ışığın aksine, ateş böcekleri soğuk bir ışık yayar. Bu nedenle cildinize bir ateş böceği düştüğünde herhangi bir sıcaklık veya yanma hissetmezsiniz. 2.000’den fazla ateş böceği türü vardır ve hepsi parlamaz. Bunu yapanlardan ürettikleri ışık yeşil, sarı veya turuncu renkte olabilir.

Ateş Böcekleri Neden Parlar?

Ateş böceklerinin ilk etapta yanmasının birçok nedeni vardır. Bunun bir nedeni eşleri çekmek. Her ateş böceği türü, diğer ateş böceklerinin kendi türlerini ve potansiyel eşlerini tanımlamasına olanak tanıyan benzersiz veya özel bir desende ışık yayar. Bazı ateşböcekleri yalnızca bir kez yanıp sönerken, diğerleri bunu dokuz kez yapabilir. Dişiler yerde oturur ve etkileyici bir ışık gösterisi görene kadar beklerken erkekler genellikle yanıp sönerek havada uçarlar.

Bu böceklerin parlamalarının bir başka nedeni de onları yemeye çalışan yırtıcıları savuşturmak. Ateş böceği kanı avcılar için iştah açıcı olmayan bir tada sahiptir. Avcılar bir kez bir ısırık aldıklarında, ateş böceği ışığıyla kötü tadı hatırlarlar ve gelecekte onlara saldırmazlar.

Ateşböceklerini yakalamak istiyorsanız, bir cam veya plastik kavanozun dibine ıslak bir kağıt havlu koyarak ve kavanozun kapağına delikler açarak onları güvende tuttuğunuzdan emin olun, böylece nefes alabilirler. Yakaladıktan sonra ya da biraz daha gözlemlemek isterseniz bir gün sonra serbest bırakmayı unutmayın.