Afrika siyah sabununun faydaları

Afrika siyah sabunu geleneksel olarak Batı Afrika’da muz kabuğu ve yaprakları, kakao kabukları ve karite ağacı kabuğu gibi yerel olarak hasat edilen bitkilerden yapılır. Bitkiler kül üretmek için güneşte kurutulur ve kavrulur ve sabuna ikonik koyu rengini verir.

Küller daha sonra karışım kürlenmeye bırakılmadan önce hurma yağı, hindistancevizi yağı ve karite yağı ile birleştirilir. Elde edilen sabun, antibakteriyel yağlar, fitokimyasallar ve antioksidanlarla doludur ve neredeyse tüm cilt tipleri için derinlemesine besleyici bir bakım sağlar.

Ham ve rafine Afrika siyah sabunu

Ham Afrika siyah sabunu, koyu kahverengi bir renge ve dövülebilir bir dokuya sahip bir kalıp sabunda gelir. Genellikle siyah sabunun peeling özelliklerine katkıda bulunan küçük bitki maddeleri içerir. Ham siyah sabun ilave koku içermez ve doğal bileşenleri toprak kokusu yaratır.

Rafine Afrika siyah sabunu, kahverengi veya siyah renkli sert bir kalıpta gelir. Bazı rafine siyah sabunlar yapay kokular, parabenler ve sülfatlar içerir.

Afrika siyah sabunu içindekiler

Malzemeler bölgeye ve markaya göre değişir, ancak bunlar birçok siyah sabunda bulabileceğiniz yaygın malzemelerdir.

Muz kabuğu ve yaprakları

Muz kabuğu ve yaprakları, kolajen üretimine yardımcı olan, cildi nemlendiren ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan A ve E vitaminlerini içerir. Allantoin, cildi yatıştırmaya ve korumaya yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Kakao tozu

Kakao tozu serbest radikallere karşı savaşır, hasarlı cildi onarır ve ince çizgileri ve kırışıklıkları geciktirmeye yardımcı olabilecek cilt elastikiyetini artırır.

Kakao yağı

Vitaminler ve fitokimyasallarla dolu olan kakao yağı, nemi tutmak, kan akışını iyileştirmek ve UV ışınlarının zararlarına karşı korumak için cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur.

Shea yağı

Shea yağı, yüksek konsantrasyonlarda yağ asitleri ve vitaminlere sahiptir. Cildi güçlendirir, hasarı onarmaya yardımcı olur ve iltihap önleyici ve cilt yumuşatıcı özelliklere sahiptir.

Palm çekirdeği yağı

Palm çekirdeği yağı, antioksidanlar açısından zengindir ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olan yüksek miktarda E vitamini içerir. Ayrıca antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip laurik asit bakımından da yüksektir.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özellikler içeren ve cildin lipid bariyerini güçlendiren, cildi nemli tutan ve iltihabı azaltan orta zincirli yağ asitleriyle doludur.

Afrika siyah sabununun faydaları

Çoğu cilt tipi için güvenli

Afrika siyah sabunlarının çoğu yapay koku, parfüm ve boya içermez. Hassas cilde sahip veya alerjik reaksiyonlara yatkın kişiler, siyah sabunun ticari sabunlara göre harika bir alternatif olduğunu bulmuşlardır.

Cildi derinlemesine temizler

Siyah sabundaki tüm yağlar ve tereyağı, onu makyajın çıkarılması için bir başlıca sabun yapar. Ayrıca cildi hafifçe eksfoliye ederek günlük kir ve kalıntıların giderilmesine yardımcı olur.

Sorunlu cildi iyileştirmeye yardımcı olur

A ve E vitaminlerinin yanı sıra pul pul dökülme ve antibakteriyel özelliklerin kombinasyonu, akne, sedef hastalığı, siyah nokta ve egzama gibi cilt koşullarına yardımcı olur. Shea yağı ve hindistancevizi yağı, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya çalışır.

Cilt tonunu iyileştirir

Siyah sabunlarla ilişkili hücre döngüsü ve pul pul dökülme, koyu pigmentli cildin dökülmesine ve cildinizin sıkı ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Jilet darbelerini azaltır

Shea yağı ve hindistancevizi yağı cildi nemlendirir ve jilet darbelerine karşı korur ve tıraş sonrası tahrişleri yatıştırır. Hafif pul pul dökülme, batık tüyleri foliküllerinden çıkarmayı kolaylaştırır.

Pul pul dökülen ürünler

Afrika siyah sabunundaki tüm küller onu doğal pul pul dökülme için harika bir seçim haline getirir. Ham siyah sabunlar, ekstra peeling gücü sağlayan küçük bitki maddesi parçalarına bile sahiptir.

Afrika siyah sabunu nasıl kullanılır?

Afrika siyah sabunu diğer sabunlar gibi kullanın. Vücudunuzu, yüzünüzü yıkayın, banyo tezgahınızda el yıkamak için bir bar bırakın; bazı insanlar bunu şampuan olarak bile kullanır.

Siyah sabunun sağladığı derin temizlik ve nazik pul pul dökülme nedeniyle, onu cilt bakım rutininize dahil etmek iyi bir fikirdir. Temizleyiciniz olmadan önce vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için haftada iki ila üç kez siyah sabun kullanarak başlayın.

Olası yan etkiler

Vücudunuza tanıttığınız her yeni şeyde olduğu gibi, cilt tahrişi mümkündür. Bazı siyah sabun çeşitleri, özellikle hassas ciltlerde veya egzaması olan kişilerde aşındırıcı olabilen bitki parçalarına sahiptir.

Rutininize tam olarak dahil etmeden önce birkaç gün test edin ve tahriş veya alerjik reaksiyon yaşarsanız kullanmayı bırakın.