Hava ve iklim arasındaki farklar

İçinde bulunduğumuz çağda, bu gezegendeki her birey için en büyük endişelerden biri küresel ısınmadır. Dünyanın sıcaklığındaki bu şiddetli değişim, üzerindeki tüm canlı organizmaları etkiliyor. Bu sorun son birkaç on yılda giderek artmaktadır. Bu nedenle, şimdi bu konuyu açmanın ve düzeltmek için uygun önlemleri almanın tam zamanı.

Değişen iklim durumunu daha iyi anlamak için, hava ve iklim arasında nasıl ayrım yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.

İklimin nedir?

İklim, belirli bir yerin uzun süreli atmosferik durumudur. Bir yerin atmosferik unsurlarının ortalama toplamı, o bölgenin iklimi olarak kabul edilir.

Bu atmosferik unsurlar sıcaklık, güneş radyasyonu, yağış, nem, rüzgar ve atmosferik basıncı içerir. Bu unsurlara ve çeşitlerine bağlı olarak, belirli bir bölgenin ilgili merkezleri iklim kayıtlarını tutar.

Yağış miktarı, en sıcak gün, en soğuk gün vb. gibi bu kayıtlar, daha önce birikmiş verileri analiz ederek yapılan yaklaşan iklim tahmininde yardımcı olur. Bu atmosferik elementlerin 30 yılı aşan kayıtlarının gözlemlenmesine dayanarak, iklim çıkarımı yapılır.

Hava nedir?

Hava durumu, belirli bir yerin günlük atmosferik koşullarıdır. Havanın incelenmesi, onun günlük yaşam ve insanların faaliyetleri üzerindeki etkilerini anlamak için gereklidir. Güneşin parlaklığı, rüzgar, görünürlük, nem, bulutluluk, sıcaklık vb. gibi atmosferik koşullar, belirli bir gün ve saatin hava durumunu ölçer.

Hava durumu dakikalar, saatler ve hatta mevsimlere göre değişebilir. Bu değişiklikler çoğunlukla troposfer adı verilen yere en yakın atmosferik katmanda gerçekleşir. Günümüzde uydu gözlemi sayesinde hava tahmini kolaylaştı.

Hava ve İklim Arasındaki Fark

Hem hava hem de iklim benzer bazı atmosferik unsurlar içerse de, bu ikisi arasında bazı belirgin farklılıklar vardır. İşte hava durumu ve iklim arasındaki bazı farklar tablo şeklindedir.

 • Hava
 • İklim
 • Belirli bir bölgedeki atmosferik değişikliklerin belirli bir zamanda günlük bilgilerine hava durumu denir.
 • İklim, belirli bir bölgenin 30 yılı aşkın bir süredir ortalama hava durumunun istatistiksel bilgileridir.
 • Bir yerin hava durumu, kısa süreli atmosferik durumu içerir. Ayrıca, bu atmosferik koşullar dakika, saat, gün vb. gibi kısa bir süre içinde değişebilir.
 • Bir ülkenin veya bölgenin iklimi, uzun vadeli ortalama atmosferik koşulları içerir. Böylece iklim, on yıllar boyunca gözlemlenen ortalama hava durumu bilgisidir.
 • Havanın atmosferik unsurları hava basıncı, nem, rüzgar, sıcaklık, yağmur, bulutluluk, fırtına, kar, yağış vb. Bu koşullar yerin hava durumunu kısa sürede etkileyebilir.
 • Havanın atmosferik unsurları on yıllar boyunca gözlemlendiğinde, bunlar iklimi etkileyen koşullar haline gelir. Bu koşullar sıcaklık, nem, rüzgar vb.
 • Belirli bir yerin hava durumu, meslek, ulaşım, iletişim, tarım vb. gibi günlük insan yaşamını etkileyebilir.
 • Bir ülkenin iklimi, endüstrileri, tarımı ve o coğrafi bölgenin sakinlerinin geçim kaynaklarını önemli ölçüde etkiler.
 • Hava koşulları çok sık değişir.
 • İklim koşulları uzun bir süre boyunca değişir.
 • Bir yerin meteoroloji bölümü, hava koşullarındaki değişiklikleri gözlemler. Hava tahmini çalışması meteoroloji olarak bilinir.
 • İklim çalışmaları enstitüleri, iklimdeki değişiklikleri gözlemler ve tahmin eder. Bu çalışmaya klimatoloji denir.
Tablonun tamamı için sola kaydırın.

İklim ve Mevsim Arasındaki Fark

İklim ile hava farkı gibi, mevsim de iklimden farklıdır. Mevsim, yılın belirli bir döneminde havadaki değişikliklerle belirlenir. Aksine, iklim, atmosferin daha uzun bir zaman çizelgesi üzerindeki davranışıdır. Bu nedenle, mevsim ve iklim arasındaki temel fark, aynı zamanda sürenin ölçüsüdür.