Windows 11 sistem gereksinimleri

Haziran ayında Microsoft nihayet çok beklenen Windows 11 güncellemesi 5 Ekim itibariyle çıktı. Yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve performans ve üretkenlik iyileştirmeleri ile birlikte geliyor. Microsoft ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra Güvenli Önyükleme ve TPM 2.0’ı içeren Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini de yayınladı. Windows 11 ne zaman çıkacak diye merak ediyorsanız; Microsoft, Windows 11’i 5 Ekim’den itibaren mevcut Windows kullanıcılarına sunmaya başlayacağını doğruladı.

Windows 11 ile ilgili bu yazıda, yeni özelliklere, değişikliklere ve yeni güncellemeyi ne zaman alabileceğinize bir göz atacağız. Ancak bundan önce, Microsoft Windows 11’i halka tanıttığında oldukça kafa karışıklığına neden olan sistem gereksinimlerinin üzerinden geçmemiz gerekiyor.

Windows 11 nasıl indirilir?

Windows’un Ayarlar uygulamasında Güncellemeler kısmında henüz güncelleme görünmüyorsa, Windows 11’i indirmek için Windows 11 indirme sayfasını kullanabilirsiniz.

Sayfada üç seçenek mevcut. Bilgisayarınız Windows 11 kurulum şartlarını karşılıyorsa, ilk iki seçeneği kullanabilirsiniz. Karşılamıyorsa, en alttaki seçenekten ISO dosyası indirip Rufus ile flaşa atıp format ile kurulum yapabilirsiniz.

windows 11 indir

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Microsoft, Windows’u yüklemek için her zaman bir gereksinim listesi yayınlamıştır. Genellikle bunlar, hemen hemen her bilgisayarın Windows’u herhangi bir önemli sorun olmadan çalıştırabileceği şekilde ayarlanır. Ancak bu, Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle değişiyor.

Windows 11’in sistem gereksinimleri karmaşıktır ve Microsoft, kullanıcıların Windows 11’i uyumlu olmayan sistemlere yüklemelerine ve çalıştırmalarına resmi olarak izin vermeyeceğinden, birçok eski sistemi hariç tutacaktır. Tabii ki şirket, teknoloji meraklılarının Windows 11’i desteklenmeyen sistemlere yüklemeleri için bir boşluk bıraktı, ancak bu büyük bir yıldız işaretiyle birlikte geliyor.

Gereksinimlerden bahsetmişken, kullanıcıların Windows 11’e hak kazanmak için aşağıdaki donanıma ihtiyacı olacak:

  • 1Ghz 64-bit dual-core işlemci
  • 4GB RAM
  • 64GB depolama
  • 9 inç ekran (1366×768 çözünürlük)
  • UEFI, Güvenli Yükleme & TPM 2.0
  • DirectX 12 uyumlu ekran kartı / WDDM 2.x

Microsoft, Windows 11 için depolama gereksinimini 64 GB’a ve ekran boyutunu 9 inç’e çıkardı. Ancak en büyük değişiklik, Güvenli Önyükleme ve TPM 2.0’ın eklenmesidir. Yeni sistemlerin çoğu Güvenli Önyükleme ve TPM ile birlikte gelirken, her iki özelliği de taşımayan milyonlarca bilgisayar var. Sadece bu değil, Microsoft, sisteminizde Windows 11 çalıştırmak istiyorsanız gerekli olan CPU’ların bir listesini de yayınladı. Yani özünde, Güvenli Önyüklemeniz olsa ve bir TPM modülü satın alsanız bile, işlemciniz eskiyse ve Microsoft’un listesinde değilse, şansınız kalmaz. Microsoft şu anda AMD’nin 3. nesil Ryzen ile Intel’in 8. nesil işlemcilerini ve sonrasını destekliyor.

Microsoft, kullanıcıların 1. Nesil Ryzen ve 6. ve 7. Nesil Intel işlemciler de dahil olmak üzere tüm modern donanımlara Windows 11 yüklemesine izin vereceğini duyurdu. Resmi gereksinim listesi ile uyumlu değil de daha eski bir donanım kullanıyorsanız, bilgisayarınızı doğrudan Windows 10’dan 11’e yükseltemezsiniz. Bunun yerine, resmi Microsoft web sitesinden Windows 11 ISO’yu indirmeniz ve temiz bir kurulum yapmanız gerekecek.

Bunların dışında, Microsoft’un dizüstü bilgisayarlar için birkaç ek gereksinimi de vardır. Şirket, Windows 11’e hak kazanmak için dizüstü bilgisayarların bir web kamerası, Bluetooth ve Hassas Dokunmatik Yüzey ile gelmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca Redmond devi, Bellek Erişim Koruması veya Çekirdek DMA Koruması’nı (kDMA) desteklemek için harici PCIe özellikli bağlantı noktaları (Thunderbolt gibi) istiyor. Neyse ki, bunlar yeni dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir, bu nedenle yukarıda belirtilen özelliklerden herhangi biri eksikse eski dizüstü bilgisayarınızı atmanıza gerek yoktur.

Yeni Özellikler ve Değişiklikler

Sistem gereksinimleri üzerinden geçtiğimize göre artık Windows 11 güncellemesi ile gelen yeni özelliklerden ve değişikliklerden bahsedelim.

Yeni Kullanıcı Arayüzü

Windows 11 güncellemesindeki en büyük değişikliklerden biri yeni kullanıcı arayüzüdür. Microsoft, arayüzü tamamen yeniledi ve daha modern görünüyor. Windows 11 ile Microsoft, gözler için bir zevk olan yuvarlatılmış köşeleri de benimsiyor. Ayrıca şirket, işletim sistemi genelinde içerik menülerini yeniden tasarladı. Yeni menüler iyileştirilmiş görünüyor ve genel Windows 11 görsel tasarımıyla uyumlu.

Görev çubuğu ve başlat menüsü

İlk kez giriş yaptıklarında fark edecekleri en büyük değişiklik görev çubuğudur. Microsoft, genel kullanıcı arayüzüne çok daha uygun görünen görev çubuğu tasarımını geliştirdi. Ayrıca Microsoft, görev çubuğu simgelerini ortaya taşıdı; bu, artık kullanılmayan Windows 10X’ten seçilen birçok tasarım seçeneğinden biri. Microsoft, kullanıcıların görev çubuğu simgelerini sola taşımasına izin verecek olsa da, şirket, görev çubuğunu ekranınızın soluna, sağına veya üstüne taşıma yeteneğinin yanı sıra ayarlama yeteneği de dahil olmak üzere bazı görev çubuğu özelliklerini devre dışı bıraktı.

baslet menusu renkler windows 11

Çoklu görev özellikleri ve iyileştirmeler

Windows 11 lansmanında Microsoft, çoklu görev özellikleri ve geliştirmeleri hakkında çok şey açıkladı. Şirket, deneyimi artıracak çeşitli üretkenlik özelliklerini vurguladı. En büyük çoklu görev geliştirmelerinden biri, yeni ek düzenlerdir. Geçmişte Microsoft’un PowerToys’unu kullandıysanız, bunlara aşina olabilirsiniz. Esasen, Windows 11 ile Microsoft, ekrana iki veya daha fazla pencere eklemek istediğinizde kullanıcılara önceden hazırlanmış düzenler sağlayacaktır. Microsoft ayrıca, kapatılan uygulamaları görev çubuğunda gruplayacaktır, böylece her uygulamayı manuel olarak simge durumuna küçültüp büyütmenize gerek kalmaz. Bunun yerine, tüm grubu küçültmek veya büyütmek için gruba tıklamanız yeterlidir.

windows 11 baslat menusu

Microsoft Mağazası ve Android Uygulamaları

Windows 11 ayrıca, işletim sisteminin geri kalanından UI ilhamını alan yenilenmiş bir Microsoft Mağazası getiriyor. Yeni Mağaza uygulaması ayrıca daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kullanıcı arayüzü değişiklikleriyle birlikte gelir. Örneğin, Microsoft kategorileri uygulamanın sol tarafına taşırken, arama artık uygulamanın üst ortasında yer alıyor. Bireysel uygulama sayfaları da elden geçirildi. Yeni sayfalar, uygulama hakkında daha fazla bilgiyi tek bir ekranda toplayarak aşağı kaydırma ihtiyacını azaltır. Şirket ayrıca derecelendirmeleri, kategorileri ve ekran görüntülerini en üste taşıdı, böylece sayfa yüklenir yüklenmez görünürler.

microsoft store windows 11

Yeni Store uygulaması estetiğin yanı sıra yeni özellikler de getiriyor. Microsoft artık geliştiricilerin Mağaza’da her türlü uygulamayı barındırmasına izin verecek. Bu, kullanıcıların artık doğrudan Microsoft Store’dan PWA, Win32, Electron vb. uygulamaları indirebilecekleri anlamına gelir. Sonuncunun en iyisini kaydeden Windows 11, Amazon uygulama mağazasının izniyle Android uygulamalarına da sahip olacak. Windows 11 lansmanında Microsoft, Android uygulamalarını Windows 11’e getirmek için Amazon ile ortaklık kuracağını duyurdu. yakın gelecek.

Dosya Gezgini

Dosya Gezgini, Redmond devi onu yeni görsel güncellemeyle uyumlu hale getirdiğinden, Windows 11’in iyiliğinin bir kısmını da alıyor. Yeni tasarım, hızlı işlem düğmeleri lehine üst şeridi keser. Bu, şirketin daha önce üst şeritte sahip olduğu küçük öğelere kıyasla, büyük düğmelerle etkileşime girmek kolay olduğu için dokunmatik tabanlı cihazlarda olanlara yardımcı olmak için Microsoft’un başka bir girişimidir. Ancak şirket, tüm şerit seçeneklerini barındırmak için en üstte yeni bir açılır seçenek ekledi. Dosya Gezgini ayrıca, genel Windows 11 tasarımıyla tekrar eşleşen yeni bir sağ tıklama bağlam menüsü aldı. Burada da Microsoft, kullanıcılara kesme, kopyalama ve yapıştırma seçeneklerine kolay erişim sağlayan hızlı işlem düğmeleri ekledi.

yakalama ozelligi windows 11

Widget’lar

Windows 11, Windows 7’de görmeye alıştığımızdan farklı olsa da, widget’ların geri dönüşünü görecek. Microsoft, görev çubuğuna, kullanıcılara hava durumuna, trafik, borsa güncellemeleri, spor, haber başlıkları ve daha fazlasına kolay erişim sağlayan bir açılır pencere açan yeni bir Widget’lar düğmesi ekledi. Microsoft, verileri kullanıcı tercihlerine göre harmanlayacak ve bu veriler MSN’den çekilecektir. Bu özellik, Microsoft’un bu yılın başlarında Windows 10’a eklediği Haber ve İlgi seçeneğinin bir uzantısıdır.

haberler akisi windows 11

Yenilenen Yerel uygulamalar

Microsoft ayrıca Windows 11 ile yerel uygulama deneyimini yükseltiyor. Şirket, ekran görüntüsü alma aracı, hesap makinesi, fotoğraf uygulaması ve daha fazlası gibi çeşitli yerel uygulamalar için güncellemeler yayınladı. Tüm güncellemeler, bu uygulamaları Microsoft’un tasarım dili, yuvarlatılmış köşeleri ve karanlık mod desteği ile Windows 11 ile uyumlu hale getiriyor. Microsoft’un gelecekte kalan tüm yerel uygulamaları yükselterek son kullanıcılara birleşik ve temiz bir deneyim sunması bekleniyor.

Windows Ayarları ve Kişiselleştirme

Windows 11 ile ayarlar ve kişiselleştirme büyük bir darbe alıyor. Microsoft, artık sol köşede başlıklar ve ortada alt başlıklar bulunan ve çeşitli ayarları ve seçenekleri göstermek için genişleyen ayarlar uygulamasını yeniden tasarladı. Yeni uygulama aynı zamanda sayfalar arasında hızlıca geçiş yapabilmeniz için kırıntıları da içeriyor.

Kimler Windows 11’e yükseltebilir?

Microsoft, Windows’u bir PC’ye sahip olan hemen hemen herkesin kullanımına sunmuş olsa da, şirket bu sefer yolu daraltıyor, böylece en azından “desteklenen” yükseltme yolu aracılığıyla birçok kullanıcı güncellemeyi kaçıracak. Yeni başlayanlar için, Windows 11 yalnızca 64 bit işletim sistemi olacaktır, bu nedenle donanımınız 64 bit işletim sistemini desteklemiyorsa, şansınız kalmaz.

İkinci olarak, şirket, bir Windows 11 güncellemesine hak kazanmak için karşılanması gereken kapsamlı bir donanım gereksinimleri listesi sağlamıştır.

Windows 11 ücretsiz bir yükseltme olacak mı?

Şimdi en büyük soruya gelelim, Windows 11 ücretsiz olacak mı? Kısacası güncelleme, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz olacak. Bu nedenle, minimum sistem gereksinimlerini karşılayan Windows 10 kullanıcıları, güncelleme hazır olduğunda ücretsiz olarak Windows 11’e yükseltebilir. Sisteminizin Windows 11’e yükseltmek için minimum gereksinimleri karşıladığından emin olmak için makalenin başındaki sistem gereksinimleri bölümüne başvurabilirsiniz.

Windows’un eski sürümlerini kullanan ancak minimum gereksinimleri karşılayanlar, Windows 11’e yükseltebilir ancak doğrudan yükseltme yolu olmadığından temiz bir yükleme yapmak zorunda kalabilirler.

Windows 11’e nasıl yükseltilir?

Microsoft, 5 Ekim’de Windows 11’i yayınlayacak. Tüm güncellemelerde olduğu gibi, Microsoft, daha geniş bir genel kullanıma sunulmadan önce güncellemeyi küçük bir kullanıcı alt kümesine gönderecektir.

Microsoft, RTM derlemesini Sürüm Önizleme kanalında Windows Insiders’a zaten ekledi. Bu nedenle, Windows 11’e yükseltme yapmak istiyorsanız, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Insider Programı’na gidebilir ve Sürüm Önizleme Halkasına kaydolabilirsiniz.

Geri kalanı için Windows 11, 5 Ekim’de eklenmeye başlayacak. Windows 11 güncellemesini indirip yüklemek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme’ye gidebilir ve Güncellemeleri Kontrol Et’e tıklayabilirsiniz.