Yaz aylarında neden dolu yağar?

Tabiat Ana, ne isterse onu yapar ve birçok senaryoda bunu tahmin edemeyiz. Özellikle küresel ısınmanın aşırı hava olaylarına yol açmasıyla birlikte, hangi havanın normal, neyin olağan dışı olarak değerlendirildiğini anlamak önemlidir. Ancak hava durumuyla ilgili daha bariz bazı şeyleri öğrenmek için meteorolog olmanıza gerek yok. Muhtemelen fark etmişsinizdir: Dolu, çoğunlukla yaz aylarında olur. Ama neden?

Dolu, bazen “donmuş yağmur peletleri” olarak adlandırılan, yağmur ve kar arasında bir melez olan katı bir yağıştır. ABD Ulusal Şiddetli Fırtınalar Laboratuvarı’na (NSSL) göre, “dolu” tanımı “fırtına yukarı çekişlerinde oluşan katı buzdan meydana gelen bir yağış şeklidir.”

Dolu yağdığında, bunun nedeni yağmur damlalarının bir kümülonimbus bulutunun içinde gelişmesidir. Genellikle bir fırtınanın yaklaştığının göstergesi olan bulutun içine su buharı girer ve yağmur damlacıklarını buz kristallerine dönüştürür. Bu damlacıklar daha fazla dondukça büyür ve sonunda o kadar büyürler ki düşmeleri gerekir.

Ama neden bu tür dolu fırtınaları yaz aylarında daha sık oluyor? Yaz mevsiminin neden diğer mevsimlerden daha fazla yağdığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden yazın dolu yağar?

Hava sıcakken neden dolu yağar? AccuWeather’a göre, kısmen bulut türü ve atmosferle ilgili. Çoğu insan neredeyse yalnızca neden yaz aylarında dolu yağdığını bilmek istese de AccuWeather, dolu parçalarının eşlik ettiği gök gürültülü fırtınaların aslında en sık ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında olduğunu söyledi.

AccuWeather’a göre, “Dolu fırtınaları, genellikle fırtınalara neden olan dev bulutlar olan kümülonimbus bulutlarında oluşur. Kümülonimbus bulutları genellikle yaz fırtınalarında bulunur. Bu bulutlar atmosferin daha soğuk kısımlarına yükseldikçe içlerindeki su buharı buz kristallerine dönüşür.”

Bu buz kristallerinin ağırlığı bulutun taşıyamayacağı kadar fazla olduğunda, Dünya’ya düşerler ve bir dolu fırtınası yaşarız.

Yaz aylarında daha sık dolu olabilir çünkü bu genellikle daha fazla kümülonimbus bulutunun oluşumunu gördüğümüz zamandır. Bu bulutların nemli atmosferlerde oluşma olasılığı daha yüksek olduğundan, hem nemli atmosfer hem de kümülonimbus bulutlarının gelişimi daha fazla dolu fırtınasına yol açabilir.

Büyük dolu taneleri neden yaz aylarında daha sık görülür?

Soğuk kış aylarında buz topaklarını görmeyi beklemenize rağmen, bu mevsimlerin her birindeki aylar tipik olarak nemli hava koşullarına sahip olduğundan, dolu yağışı görünüşte ilkbahar, yaz ve sonbaharda daha yaygındır.

AccuWeather’a göre, tek bir dolu tanesinin boyutu, bir fırtınanın gücüyle doğrudan bağlantılıdır. Bir fırtına ne kadar güçlü olursa, dolu o kadar uzun süre cumulonimbus bulutunun içinde kalır ve büyür.

Daha güçlü bir hava akımı, dolu tanelerinin bir bulut içinde birkaç döngü etrafında dönmesine izin verdiği için, dolu tanelerinin büyümesi için bolca zaman verir. Her geçişte, dolu taneleri, ağırlıklarına ve çaplarına ek olarak başka bir buz tabakası toplar. Dolu taneleri boyut olarak bir bezelye ile karşılaştırılabilir olsa da, bir beyzbol topu kadar büyük oldukları da kaydedilmiştir.

2.5 cm’den daha büyük bir dolu tanesi “şiddetli” ve bu nedenle şiddetli bir fırtınanın parçası olarak kabul edilir. AccuWeather’a göre, bugüne kadar ölçülen en büyük dolu tanesi 879 gram ve 10 cm çapındaydı.

Ancak çoğu fırtınada sadece bir çeşit dolu tanesi yoktur. NSSL’ye göre, çoğu fırtınada en az altı farklı boyutta dolu tanesi bulunur.