Donan sis nedir?

Dondurucu sis, tıpkı normal sis gibi küçük sıvı damlacıklardan oluşur, ancak donan sisin içindeki minik damlacıklar, aşırı soğutulmuş su damlacıklarıdır. Aşırı soğutulmuş, donma noktasının altında soğutulmuş, ancak hala sıvı olan ve donan sis yüzeylerle temas ettiğinde donan su anlamına gelir. Donabileceği bazı yüzeyler arasında ağaçlar, arabalar ve ne yazık ki yollar bulunur.

İşte o zaman tehlikeli hale gelir. Yollarda donan donan sis, kara buz oluşumuna neden olur ve siyah buz özellikle tehlikeli olabilir çünkü çok incedir ve yollara karışır ve yolları kaygan hale getirdiği için görülmesi zorlaşır.

Donan sis koşulları

0 °C’nin altındaki sıcaklıklarda aşırı soğutulmuş sis damlacıkları zemine veya diğer nesnelere çarparak kırağı biriktirmek üzere donduğunda “donan sis” meydana gelir. Havacılık gözlem ve tahmininde, 0 °C’nin altındaki sıcaklıklarda ağırlıklı olarak su damlacıklarından oluşan herhangi bir sis, kır buzu biriktiriyor olsa da olmasa da donma sisi olarak rapor edilir.

Tipik olarak –10 °C’nin altındaki sıcaklıklarda, genellikle damlacıkların donmasından kaynaklanan buz kristallerinden oluşan sis oluşabilir. Elmas tozu gibi, bu da optik fenomenlere yol açar.

Sis, çeşitli meteorolojik durumlarda oluşabilir, ancak her durumda oluşumu, havanın doygun hale gelmesinin bir sonucudur.