Bifacial güneş paneli nedir?

Güneş enerjisi endüstrisinde yeni bir ürün trendi ortaya çıkıyor. İki yüzeyli güneş panelleri, güneş ışığını hem ön hem de arka taraflarında yakalayabilen güneş panelleridir ve belirli güneş enerjisi tesisatı türleri için ilginç bir çözümdür.

Çift yüzeyli güneş panelleri nelerdir?

Geleneksel (tek yüzeyli) güneş panelleri, ışığı emen bir tarafta güneş ışığını yakalar ve yakalanamayan ışık enerjisi yansıtılır. Çift yüzeyli güneş panellerinde durum böyle değil, bu tür panellerin her iki tarafında güneş pilleri var. Bu, panellerin önden olduğu kadar arkadan da ışığı emmesini sağlar. Pratik olarak bu, iki yüzeyli bir güneş panelinin yerden veya başka bir malzemeden yansıyan ışığı emebileceği anlamına gelir.

Bifacial güneş panelleri, pergolalar ve bazı zemine monte sistemler gibi bazı konut uygulamalarında etkili olabilir. Ancak, bir çatıya kurulum yapmayı düşünen mülk sahiplerinin çoğu için, iki yüzeyli paneller mantıklı değildir. İki yüzeyli paneller en iyi, panellerin yükseltildiği ve bir montaj yüzeyinden uzağa açılıp ışığın yansımasına izin verildiği ticari veya kamu hizmeti ölçekli uygulamalarda kullanılır.

Bifacial güneş paneli tasarımı

İki yüzeyli bir güneş paneli, geleneksel bir monokristal veya polikristal silikon panelden önemli ölçüde farklı görünüyor. İki yüzeyli paneller genellikle monokristal hücrelerden yapılır, ancak polikristal tasarımlar da mevcuttur. İki yüzeyli panellerin en göze çarpan fiziksel özelliklerinden biri ince profilleridir. Birçok iki yüzeyli tasarım sınırlı çerçeve gerektirir ve modüllerin kendileri, çift camlı bir tasarım olabilen veya şeffaf bir arka tabaka ile yapılabilen ince, şeffaf bir katmana yerleştirilmiştir.

Çift yüzeyli güneş panelleri için montaj sistemlerinin tasarımı da geleneksel çözümlerden farklıdır. En fazla enerjiyi yakalamak için iki yüzeyli paneller, yüzeylerinin önünde ve arkasında mümkün olan en az miktarda gölgeli alana ihtiyaç duyar. İki yüzeyli paneller için yeni raf çözümleri, modüllerin arka tarafındaki gölgelenmeyi azaltmak için küçük bağlantı kutuları, daha dar destek rayları ve yalnızca raf sisteminin en köşelerinde dikey destekler kullanabilir.

Ticari ve kamu hizmeti için iki yüzeyli güneş panelleri

İki yüzeyli güneş panelleri için ideal kullanım durumu, özellikle güneş takip cihazları kullananlar olmak üzere, ticari ve kamu hizmeti ölçekli güneş enerjisi kurulumlarındadır. Bir çalışmada, Çin’de eğik, yere monte bir güneş enerjisi kurulumunda iki yüzeyli paneller standart güneş panellerinden yüzde 11 daha fazla enerji verdi. Daha etkileyici bir şekilde, güneş takip cihazlarıyla eşleştirilmiş iki yüzeyli paneller kullanan bir sistem, geleneksel paneller kullanan benzer boyuttaki bir sisteme göre yüzde 27 daha fazla güneş enerjisi üretti.

İki yüzeyli paneller, her iki taraftaki enerjiyi absorbe etme yetenekleri nedeniyle, büyük ölçekli güneş enerjisi kurulumları için enerji çıkışını artırma potansiyeline sahiptir. Bir güneş paneli, çoğu ticari sistemde olduğu gibi, zemin üzerine monte edildiğinde, panelin altına düşen güneş ışığı yansır ve arkaya bakan güneş pilleri tarafından emilebilir. Ek olarak, aşağıdaki yüzeye bağlı olarak, az ya da çok ışık iki yüzeyli panellere geri yansıtılacaktır. Genel olarak, kum gibi daha açık renkli yüzeyler, asfalt veya kir gibi daha koyu yüzeylerden daha fazla yansıyan güneş ışığına yol açacaktır.

Konut için iki yüzeyli güneş panelleri

Genel olarak, çift yüzeyli güneş panelleri, konut çatı güneş enerjisi kurulumları için en uygun değildir. Geleneksel monokristal veya polikristal panellere kıyasla olası fiyat primleri göz önüne alındığında, yansıyan ışığın panellerin arkasına kolayca ulaşmasına izin veren daha büyük güneş enerjisi projeleri için en mantıklı olanlardır.

İki yüzeyli paneller, ticari veya şebeke ölçeğindeki güneş enerjisi kurulumları için en uygun olsa da, belirli konut durumlarında kullanılabilirler. Pergola gibi bağımsız yapılar, enerji üretmenin yanı sıra kısmi gölge sağlayacak iki yüzeyli panellerden yararlanabilir. Bifacial paneller, güneş panellerinin hemen arkasında hiçbir şeyin olmadığı başka herhangi bir durumda da kullanılabilir. Örneğin, iki yüzeyli güneş panellerinden yapılan tenteler ve kanopiler, yansıyan ışığın panellerin arkasına ulaşmasını sağlar.

Çatı montajı yerine yere monte bir güneş enerjisi sistemi düşünüyorsanız, bifacial paneller de sizin için uygun olabilir. Ticari ve kamu hizmet uygulamalarında olduğu gibi, zemine monte edilmiş bir konut sistemi, ışığın iki yüzeyli panellerin arka tarafına ulaşmasına izin vererek zeminin üzerine yerleştirilmiştir.