Bluetooth’u kim icat etti?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Bluetooth teknolojisi üzerinde etkisi olan birkaç kişi vardır. Bluetooth adının ve tanıdık sembolünün hayatımıza nasıl girdiğinin hikayesi bile birçokları için heyecan verici.

Bluetooth tam olarak nedir?

Bluetooth teknolojisi her gün kullandığımız bir şey olabilir, ancak çoğumuz tam olarak nasıl çalıştığını anlamıyoruz. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi cihazların yanı sıra bir dizi başka öğe, kısa mesafelerde veri iletmek için bu kablosuz teknolojiyi kullanır. 2.4 ila 2.485 GHz arasında değişen bir ISM bandında kısa dalga boylu UHF radyo dalgalarını kullanır. Başlangıçta Bluetooth, RS-232 veri kablolarının kullanımına kablosuz bir alternatif olarak yaratıldı.

Bugün, Bluetooth Special Interest Group, Bluetooth teknolojisini yönetmektedir. Grubun telekomünikasyon, ağ oluşturma, bilgi işlem ve tüketici elektroniği endüstrisinde 30.000’den fazla üye şirketi bulunmaktadır. Bir zamanlar yalnızca en yeni akıllı telefonlarda görülen teknoloji, artık akış cihazlarından CD çalarlara ve hatta oyuncaklara kadar her şeyde kullanılıyor.

Ürün bulunamadı.

Bluetooth’un Tarihi

Yaygın inanışın aksine, Vikingler Bluetooth’u icat etmedi. Bu sadece isim ve sembol için ilham aldığımız yer. Bluetooth, Danimarka kralı Kral Harald Blatand’ın adını almıştır. Blatand adı İngilizcede Bluetooth (mavi diş) anlamına gelir. Majesteleri, şu anda Norveç, İsveç ve Danimarka olarak bildiğimiz bölgeleri birleştirmesiyle biliniyordu. Yaban mersini yemeyi de sevdiği rivayet edilir. Bu nedenle adı, Mavi Diş.

King Blatand bu savaşan yerleşimleri birleştirdiği için, Microsoft ve Apple gibi farklı markaların cihazlarını birleştirecek bir teknolojiyi onun ardından adlandırmak oldukça uygun görünüyordu. Logo aynı zamanda eski Danimarka rünleri H ve B’nin bir birleşimi olduğu için eski Danimarka tarihiyle de bağlantılı.

Bluetooth’un İcadının Arkasındaki Gerçek Hikaye

Bluetooth’a ilham veren şeyin eski hikayesi heyecan verici olsa da, teknolojinin kendisinin nasıl ortaya çıktığını bize gerçekten anlatmıyor. Bluetooth’un ne zaman icat edildiğini merak ettiyseniz, 1990’larda, Kral Blatand’ın saltanatından yıllar sonraydı. Teknoloji endüstrisi, iMac’ler ve temel cep telefonu gibi tüm yeni cihazların kablo veya USB kablosu kullanmadan birbirleriyle bağlantı kurması ve bilgi aktarması için bir yol bulmak için günün her saatinde çalışan uzmanlarla doluydu.

İsveç’te bir grup tasarımcı ve mühendis, soruna bir çözüm bulmak için bir araya geldi. İlk olarak, Biz-RF ve MC-Link gibi akıllarındaki isimler işe yaramadığı için proje için yeni bir kod adı buldular. Bluetooth olan Blatand’ın İngilizce çevirisini buldular. Bu isim, ekip daha iyi bir şey bulana kadar sadece bir yer tutucu olarak kullanılacaktı, ancak kalıcı olarak kaldı ve şimdi teknolojide en çok tanınan isim ve logolardan biri.

Ericsson için çalışan İsveç ekibi, teknolojinin icadıyla tanınan Dr. Jaap Haartsen tarafından yönetildi.

Bluetooth Mucit – Dr. Jaap Haartsen

Jaap Haartsen, Bluetooth Teknolojisini icadı nedeniyle 2012 yılında Avrupa Mucit Ödülü’ne aday gösterildi. Hollandalı mucit ve mühendis, 1990’ların ortalarında LM Ericsson Telephone’nin cep telefonu bölümünde çalıştı. Bluetooth teknolojisi, Haartsen’in düşük güçlü radyo frekanslarını kullanarak alakasız çeşitli aygıtları bağlamanın bir yolunu bulduğunda ortaya çıktı. Bugün, buluşu tüm dünyada 2 milyardan fazla cihazda kullanılmaktadır. Yenilikçi teknoloji, yalnızca elektroniklerin birbirleriyle etkileşim şeklini değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda insanların iletişim kurma ve birbirleriyle bağlantı kurma şeklini de geliştirdi.

Bluetooth’u Hedy Lamarr mı icat etti?

Bluetooth’un icadı ile ilgili haberleri araştırırsanız, Hedy Lamarr’ın hikayesine mutlaka rastlarsınız. Dr. Haartsen Bluetooth’u mümkün kılmak için teknolojiyi icat ederken, Avusturya doğumlu bir aktris olan Lamarr, 1937’de keşfinde önemli bir rol oynadı.

Hedy Lamarr, Spencer Tracy ve Judy Garland ile filmlerde rol aldığı oyunculuk işleri arasında mucit olarak çalıştı. Yeni trafik ışıklarından alkolsüz içeceklere kadar her şeyi yaratmak için konseptler denedi. Ancak en çok, torpidolar için bir güdüm sistemi oluşturmada kendisine yardımcı olan besteci George Antheil ile yaptığı işbirliğiyle tanınır. Lamarr ve Antehil, düşman kuvvetlerinin sinyali bozmasını önleyecek radyo frekansları üretmek için piyano ruloları kullandı. Yıllar sonra, hız spektrumu radyo teknolojisi, düşman denizaltılarının konumu hakkında askeri uçaklara bilgi aktarmaya yardımcı olmak için kullanılacaktı. Yayılmış spektrumlu radyo teknolojisi bugün hem Wi-Fi hem de Bluetooth’ta hala kullanılmaktadır.

Bluetooth’suz bir dünyada bugün nerede olurduk? Çalışmamıza ve her gün sevdiğimiz şeylerin tadını çıkarmamıza yardımcı olacak çok fazla güvendiğimiz modern kolaylıkların çoğuna kesinlikle sahip olmazdık. Bu modern teknolojiyi Dr. Haartsen, King Blatand veya Hedy Lamarr ile ilişkilendirseniz de, bu yararlı bilginin icadında parmağı olan herkese minnettar olmamız gerektiği konusunda hemfikir olabilirsiniz. Her gün Bluetooth kulaklığınızı açıp kablosuz keyifle müzik dinlemenin keyfini çıkarmaya devam edin!