İş için monitör tavsiyesi

İster masaüstü bilgisayarınız olsun, ister dizüstü bilgisayar ile günlük işlerinizi yapıyor olun, ekran karşısında geçireceğiniz sürenin hem kaliteli hem de kolay kullanımlı olmasını çok istersiniz. Üretkenlik için en doğru monitörleri seçmekten bahsediyoruz. Ancak bir monitörün size uygun olması için nasıl olması gerekir?

İş için en iyi üretkenlik monitörünü nasıl seçmeniz gerektiğiyle ilgili bu satın alma kılavuzunda boyut, çözünürlük veya panel türü gibi konuları inceliyoruz ve size ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir dizi model sunuyoruz.

Bir monitörün tartışmasız en önemli elemanı ekrandır ve kullanım açısından fark yaratan da odur. Özellikle bütçeniz çok kısıtlıysa, genel amaçlı bir monitörün üretkenlik için yeterli olabileceği doğrudur.

Yalnızca iş için kullanımına bağlı kalarak (oyun oynamak için de istiyorsanız yaklaşım değişir) yanıt süresi veya yenileme hızı gibi parametreler ikincildir, bu nedenle esas olarak aşağıdakilere bakacağız:

Panel tipi

Piyasada bulacağımız TFT LCD panel teknolojileri, çeşitleriyle birlikte IPS, VA ve TN’dir. Birinin diğerinden daha iyi olması değil, her birinin yapılacak göreve bağlı olarak daha iyi (veya daha kötü) olabilecek belirli avantajları ve dezavantajları vardır.

IPS paneller yüksek genel görüntü kalitesi, çok doğru renk üretimi, az renk bozulması ile geniş görüntüleme açıları sunarken TN panelden daha yüksek tepki süreleri (4 ms gibi), bazen köşelerde ışık sızıntısı ile VA panellere göre daha düşük doğal kontrast oranı sunar.

VA paneller derin siyahlarla birlikte tipik olarak en yüksek doğal kontrast oranı ve genel olarak yüksek parlaklık verme kapasitesine sahiptir. TN panellerden daha üstün, ancak IPS’den daha düşük renk üretme kapasitesi ile gelir. Köşelerde bile IPS’den daha az ışık sızıntısına sahiptir. Ancak TN panellerine göre daha yüksek tepki süresi ve IPS panellerden daha düşük görüş açıları vardır.

TN paneller daha düşük tepki süresi (1 ms gibi) ve 144 Hz’i aşan yüksek yenileme frekansları sağlar. Genellikle en rekabetçi fiyatlara sahiptirler. IPS ve VA panellerinin sunduğundan daha düşük genel görüntü kalitesi ve IPS ve VA’dan daha az hassasiyetle renk üretimi ile gelirler. Hem dikey hem de yatay olarak sınırlı görüş açıları vardır.

Her panel tipinin artılarını ve eksilerini açıkladıktan sonra, monitörün görüntü işlemesinin, televizyonlardaki görüntü işlemeye benzer şekilde, eksikliklerini azaltabileceği ve erdemlerini artırabileceği açıklığa kavuşturulmalıdır.

Panel boyutu ve çözünürlüğü

Panel boyutu ve çözünürlüğü, özellikle elektronik tablolar, veritabanları, kodlama veya programlama gibi küçük ve monoton karakterlerle çalışıyorsanız, üretkenlikte önemli bir rol oynar.

Üretkenliğe uygulandığında, çözünürlük, kaydırma çubuklarını kullanmadan erişebileceğiniz bilgi miktarının sınırını belirleyen çözümdür; bu, belirli işlerde çok önemli olan bir şeydir.

Ama bu kadar farklı iki özellik ise neden onları bir araya getirdik? Çünkü monitör seçerken ikisini bir arada değerlendirmek uygun olur. Örnek olarak 4K çözünürlükte 15″ veya 17″ model dizüstü bilgisayar seçmek gereksizdir, çünkü bu boyutlar o çözünürlükten faydalanmamıza izin vermez.

Çok fazla yatırım yapmak istemiyorsanız, Full HD çözünürlüğe sahip (1.920 x 1.080 piksel) 24 inçlik bir monitör iyi bir seçenektir ve bunları ultra geniş formatta da bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, 27 inç monitörlere ekonomik sıçrama kolaydır, bu nedenle iş için kullanacaksak bu iyi bir yatırımdır. Ve köşegen büyürse, QHD çözünürlüklerine (2,560 x 1,440 piksel) veya daha yüksek değerlere de bir göz atmaya değer.

32″‘den başlayan 4K monitörleri tercih etmek, özellikle orta derecede ayarlanmış fiyatlara sahip modeller olduğunu göz önünde bulundurursak, takdir edilebilir bir alternatiftir.

En boy oranı

Her ne kadar ekran boyutu ve çözünürlük üretkenliğin anahtarı olsa da, büyük olasılıkla çoklu görev yapıyoruz. Ve çoklu görev için en boy oranı resmin içine giriyor.

Panoramik modeller hala en yaygın modeller olsa da, ultra panoramik olanlar birkaç açık pencere ile daha rahat çalışmamızı sağlayacaktır.

Bu anlamda, bu tür monitörler genellikle ekranı farklı görevlerin gerçekleştirileceği birkaç farklı alana bölen bir bölme modunu entegre eder. Böylece ultra geniş monitörler sayesinde iki monitörde hatta üç monitörde yapacağımız işi tek bir çevre biriminde yapmak mümkün olacak.

Diğer özellikler: bağlantı, tasarım…

Bağlantıya gelince, DVI, VGA, HDMI, USB-C ve DisplayPort gibi bağlantı noktaları bulacağız. Yalnızca monitörün özelliklerini değil, aynı zamanda, özellikle MacBook’lar gibi ultrabook’lar gibi port teklifleri açısından sınırlı modellerimiz varsa, ekipmanımızın video çıkışı için bağlantı portlarıyla uyumlu olduğundan emin olmak için dikkat edin.

Ekranın özellikleri önemli olsa da, boyutu göz önüne alındığında, alanı optimize etmek için mümkün olan en ince kenarlara sahip tasarımlara sahip çekici modeller aramaya değer. Ve bu bölümde, daha fazla ayar sunanları daha iyi aramak esastır, böylece onu eğebilir, çevirebilir, yükseltebilirsiniz. Ve biz tasarımdan bahsettiğimize göre, belki de onları duvara sabitleyebilmemiz için VESA montajı ile uyumlu olmakla ilgilenebiliriz.

İkincildir, ancak monitörümüzün hoparlörlere veya entegre bir kameraya sahip olması bizim için ilginç olabilir, böylece onu sesli oynatma veya görüntülü aramalar için kullanabiliriz.

İş için monitör tavsiyeleri

Samsung S24F352

Samsung S24F352

Basit ve uygun fiyatlı, ancak boyutu iyi olan bir monitör arıyorsanız, Samsung S24F354FHU, kabul edilebilir görüntü kalitesinin üzerinde bir görüntü sunarak bu özellikleri karşılayan bir monitördür. Mat kaplama, VESA montajı var, ancak hoparlör veya yerleşik kamera yok.

HP 24f

HP 24f

HP 24f muhtemelen bulabileceğimiz en çekici düşük maliyetli monitördür ve bunun nedeni fiyatına göre mat kaplamalı ultra ince metal kenarlı tasarımıyla iyi görüntü kalitesi ve parlaklık sunmasıdır.

LG 25UM58-P

LG 25UM58-P

Bu LG 25UM58-P monitör, ultra geniş olduğu için birkaç açık sekmeyle çalışanlar için çok çekici. Ayrıca bölünmüş ekran yazılımı içerir ve VESA uyumludur.

BenQ GW2780E

BenQ GW2780E

BenQ GW2780E ile göz etkisini en aza indirmek için akıllı parlaklık yönetimi ve Eye-Care teknolojisine sahip basit bir monitör ile çok az daha fazlası için 27 inçe kadar çıkıyoruz. Dar çerçeve tasarımı ve kablo yönetim sistemi ile gelir.

BenQ EW277HDR

BenQ EW277HDR

Halihazırda yeni bir model olmasına rağmen, VA panelinin sunduğu yüksek görüntü kalitesi, yüksek kontrastı ve sadık rengiyle öne çıkan harika bir seçenek sunuyor. Ayrıca Eye Care teknolojisine sahiptir. Entegre hoparlörler ve HDR ile, çözünürlüğü daha yüksek olabilse de içerik görüntüleme için de ilginç bir model.

Philips E Line 275E1S/00

Philips E Line 275E1S00

Philips 278E1A / 00 hala 27 inç’te ancak 4K’ya hoş bir sıçrama yapıyor, bu da grafikler veya büyük elektronik tablolarla çalışıyorsanız kullanışlı olacak, bu da onu performans ve maliyet açısından en iyi model haline getiriyor. yüksek parlaklığı, keskinliği ve canlı renkleri, şık tasarımı ve VESA desteği ile oldukça yeterli bir görüntü kalitesine ulaşıyor.

HP EliteDisplay E273m

HP EliteDisplay E273m

VESA destekli mikro kenarlı çerçeve ve beğeninize göre özelleştirmek için ayarlanabilir eğim, döndürme ve yükseklik ile en premium minimalist tasarım sunar. HP EliteDisplay E273m, geniş bağlantı özelliği, düşük tüketimi, tümleşik kamerası ve hoparlörleri ve ışığın gözler üzerindeki etkisini en aza indiren Flicker Free ve düşük mavi ışık gibi teknolojileri ile öne çıkan profesyonel bir monitördür.

AOC U2790PQU

AOC U2790PQU

Oyun alanında uzmanlaşmış marka, ayarlanabilir ayaklı ve iki dahili hoparlörlü şık ve sade bir tasarıma sahip bu AOC U2790PQU gibi üretkenlik için bazı çok solventli çevre birimlerine sahiptir. Panoramik paneli doğru renkler sunar.

Acer B7 B277K

Acer B7 B277K

Acer B7 B277K, Adaptive Sync veya tepki süresi sayesinde hem üretkenlik hem de ara sıra oyun oynamaya uygun, iyi renk sunumuna sahip çok yönlü bir 4K monitördür. Eğme, kendi ekseni etrafında çevirme ve yükseklik ayarı için sağlam ayarlanabilir ayak ile aynı zamanda neredeyse çerçevesiz bir tasarıma sahiptir. Entegre hoparlörler ile gelir.

HP Z27n G2

HP Z27n G2

HP Z27n G2 profesyonel monitör, QHD çözünürlüğü ve fabrikada kalibre edilmiş 8 bitlik panelinin (6 + 2 FRC) renk derinliği sayesinde görüntü kalitesiyle öne çıkıyor. Bağlantı açısından çok yönlüdür ve yalnızca eğim, yükseklik ve döndürme ayarları nedeniyle değil, aynı zamanda sunduğu çoklu ekran deneyimi nedeniyle de çok rahattır.

Dell UltraSharp P2721Q

Dell UltraSharp P2721Q

Dell UltraSharp P2721Q, çözünürlüğü sayesinde mükemmel ayrıntı ve renk hassasiyetiyle görüntüler sunan profesyonel bir panoramik monitördür. Ayrıca, eğim, döndürme, döndürme ve entegre kablo yönlendirme kapasitesine sahip yüksekliği ayarlanabilir bir tabana sahiptir, VESA desteği ile uyumludur ve kullanışlı bir USB bağlantı noktası hub’ına sahiptir.

LG 34WN780-B

LG 34WN780-B

Bu iddialı ultra panoramik LG 34WN780-B’ye dikkat edin, çünkü hem görüntü kalitesi hem de özellikleri açısından video düzenleme çalışmaları için çok dikkat çekicidir: Etkileşimin akıcı olması için DAS Modu ile, yüksek kalite ile çözünürlük, renklerin canlılığı, kontrast ve HDR, VESA desteği ile gelir. Ergonomik kolu yükseklik, eğim, pivot ve rotasyonun yanı sıra geri çekme ve uzatmada da ayarlamayı kolaylaştırır.

LG 43UN700-B

LG 43UN700-B

Ve istediğiniz büyük bir diyagonal ise, LG 43UN700-B bu diyagonal için oldukça makul bir fiyatla 43″‘e kadar çıkıyor ve boyutu, 4K UHD çözünürlüğü ve 4K UHD çözünürlüğü sayesinde üretkenlik için çok uygun çok yönlü bir model oluşturuyor. Ekranı dört bölgeye ayıran PBP (Picture by Picture) çalışma modu.Ayrıca uzaktan kumanda ve hoparlörler ile birlikte gelir, bu nedenle panelinin kalitesi ve boyutu dikkate alınarak kullanılabilir.

Lenovo ThinkVision P44w

Lenovo ThinkVision P44w

Lenovo ThinkVision P44w atipik bir modeldir, ancak üretkenlikte yoğun kullanım için son derece iyidir. Dört avantajla rahatça çalışmamızı sağlayan çok yüksek görüntü kalitesine sahip 43,3 inç ultra geniş 4K panel ile karşı karşıyayız.