Duygusal zekayı artırma yolları

Duygusal zeka, bir kişinin her zaman gülümseme yeteneğinden daha fazlasıdır. Zorluklar, fırsatlar ve sorunlarla büyük ölçüde yüzleşmemizi sağlayacak olan, günlük hayatımızda sahip olduğumuz tutumdur.

Duygusal zekaya sahip insanlar, duygularını lehlerine nasıl yöneteceklerini bilirler ve onlara hükmetmelerine izin vermezler.

Duygusal zekayı geliştirmek için şu ipuçlarını not edin:

1. Kendinizi tanıyın

Davranışınızı farklı durumlarda iç gözlemlemeye ve değerlendirmeye çalışın. Belirli koşullara nasıl tepki verdiğinizi bilmek veya bir gün boyunca nasıl hissettiğinizi tanımak, kendinizi tanımanın anahtarıdır.

2. Empati hissedin

Empati, kendini başkasının yerine koyabilme ve başkalarının ne hissettiğini hissedebilme, içinden geçtiği durumu anlayabilme yeteneğidir.

3. Duygusal dengeyi bulun

Tüm insanların dürtüleri vardır, ancak duygusal olarak zeki bireyler, hareket etmeden önce düşünme ve dürtüselliklerini kontrol etme yeteneklerine sahip oldukları için diğerlerinden farklıdır.

Duygularınızı bastırmamanız iyi bir şeydir, ancak duyguların sizi veya başkalarını bunaltmamasına dikkat edin.

4. Sosyal becerilerinizi geliştirin

Duygusal olarak zeki olmak, başkalarıyla olan ilişkilerinizin sadece sizin için değil, başkaları için de faydalı ve üretken olduğu anlamına gelir. Duygusal olarak zeki bir kişi, başkalarının duygularını nasıl tanıyacağını bilir ve örneğin birinin ne zaman motive edilmesi gerektiğini bilir. Etrafımızdaki duyguları kabul ederek, daha empatik olabilir ve başkalarının daha mutlu olmalarına veya belirli durumlarda daha rahat hissetmelerine yardımcı olabiliriz.

5. Kendinizi motive etmeye çalışın

Duygusal olarak zeki insanlar, en kötü anlarda bile amaçlarına ulaşmak için gerekli irade ve gücü kendilerine çekmeleriyle karakterize edilirler. Kendi gücünüzü korumak ve hedeflerinize ulaşmak için öz motivasyon önemlidir.

6. Mutlu olmaya çalışın

Mutluluk ölçülemez. Bununla birlikte, duygusal olarak zeki bir kişi, tüm çevresine esenlik ve pozitif enerji iletebilir, bu da huzurlu bir ortamla sonuçlanır.