Ağız kokusu nasıl giderilir?

Bu basit ipuçlarıyla ağız kokusuyla savaşın. Taze nefesin kendimizi çok daha iyi hissetmemize yardımcı olduğunu unutmayın! Ağız kokusunu engellemeyi birlikte öğrenelim.

Hepimiz taze ve sağlıklı bir nefese sahip olmayı severiz, ancak kötü ağız hijyeninin ağız kokusuna veya ağız kokusuna neden olabileceğini biliyor muydunuz? Bu yazıda size bunun en sık nedenlerini ve bundan kaçınmanın yollarını anlatmak istiyoruz.

İyi ağız hijyeni alışkanlıklarının yalnızca dişlerimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmadığını unutmayın; aynı zamanda başkalarıyla güvende hissetmemizi sağlar. Gülümsememiz en iyi tanışma mektubumuzdur!

Kötü nefesin nedeni nedir?

Ağız kokusunun nasıl ortadan kaldırılacağını bilmeden önce, onunla düzgün bir şekilde mücadele etmek için nedenlerini bilmek önemlidir. Ağız kokusunun nedenlerinin sadece ağız bölgesinden değil vücudun farklı bölgelerindeki koşullardan kaynaklanabileceğini bilmelisiniz.

Ağızla iletişim halinde oldukları için solunum yolu ve sindirim sistemindeki bazı rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi psikolojik faktörler ve kötü alışkanlıklardan da kaynaklanabilir. Şu anda ağız kokusuna neden olabilecek 80’den fazla neden olmasına rağmen, bunları bilmek önemlidir.

 • Ağızda: çürüklerden, periodontal hastalıktan, bozulmuş restorasyonlardan (protezler), neoplazmalardan, aftlardan veya apselerden (enfeksiyon), kaplanmış dilden (bakteri plağıyla dolu).
 • Solunum sisteminde: bademcik iltihabı, sinüzit, zatürree vb. nedeniyle.
 • Midede: gastrit, reflü, kusmadan (örneğin bulimia hastalarında); diğerlerinin yanı sıra çürük elma veya hepatit kokusunun çok yaygın olduğu diyabet.
 • Kötü alışkanlıkların bir sonucu olarak: sigara içmek veya bazı ilaçların kullanımı gibi. Örneğin, bazı antikonvülsanlar daha az tükürük salgılanmasına ve ağız kurumasına neden olarak ağız kokusuna neden olur.
 • Psikolojik ve nörolojik faktör nedeniyle: stres ve kaygı gibi.

Ağız kokusu yaşam kalitemizi nasıl etkiler?

Ağız kokusu, sosyal ilişkiler üzerinde en büyük etkiye sahip koşullardan biri ve bunun büyük bir psikolojik etkisi olabilir.

En önemlileri “konuşurken ağzı kapatmak, kişiler arası normalden daha fazla mesafeyi korumak veya sosyal ilişkilerden kaçınmak gibi görünür davranışsal belirtiler” ile ilgili olur.

Bu nedenle, basit koklama eylemi, yakınlaşmaya veya reddedilmeye yol açabilecek önemli bir duygusal yük taşır. Hoş olmayan nefesin algılanması genellikle sinirlilik, rahatsızlık ve ajitasyon gibi olumsuz duygularda ani bir artışa neden olur.

Ağız kokusuyla savaşmanın püf noktaları

Ağız kokusunu önlemek için bize bazı temel ipuçları var.

 • Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • Daima diş ipi kullanın.
 • Gargara kullanın.
 • Dilinizi temizleyin.
 • Diğerlerinin yanı sıra sarımsak, balık, soğan gibi güçlü tatlara sahip yiyecekler hakkında bilgi edinin.
 • Kendinizi uygun şekilde su içerek nemlendirin. Ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğunu önlemek için. Her ne kadar her zaman doktorunuza danışmayı unutmayın, çünkü bu semptom başka bir hastalık türüne bağlı olabilir.

Ağız kokusu türleri

Ağız kokusunun farklı nedenleri olduğu gibi, ağız kokusu türleri de vardır ve bunları nasıl tedavi edeceğinizi bilmeniz önemlidir.

Gerçek veya geçici ağız kokusu: Geçicidir ve genellikle sabahları ortaya çıkar. Geceleri yeterli tükürük üretemediğimizde ortaya çıkar, bu nedenle ağızdaki bakteri miktarı çoğalır.

Bu, güçlü aromalı yiyecekler yediğimizde ortaya çıkar. Bakterilerin kontrolü için tükürüğün gerekli olduğunu unutmayın. İyi haber şu ki, bu tip ağız kokusu iyi ağız hijyeni ile çözülebilir.

Kronik ağız kokusu: Bu tür ağız kokusu özel tedavilere ihtiyaç duyar ve örneğin bazı periodontal hastalığı, diyabeti veya böbrek hastalığı olan hastalarda ortaya çıkabilir. Yani, yerleşik veya uzun süredir devam eden bir nedenden gelir.

En önemli şeyin önlemek olduğunu unutmayın. Bu nedenle, ağzınızda olan her şeyi daha iyi kontrol edebilmek için en az altı ayda bir diş hekimine gidin. Sağlıklı bir gülümseme gibisi yok!